Z demografických studií populace v ČR vyplývá, že lidé ve věku vyšším jak 50 let se stávají četnostně velmi významným tržním segmentem, který se postupně přesune v následujících letech do kvantitativně významného segmentu seniorů. Celá řada marketerů a firem se v posledních letech začala orientovat tržní nabídkou proto na segment 63+, tedy segment seniorů.
Na katedře marketingu VŠEM (www.vsem.cz) byl vypracován a ověřován v praxi v rámci projektu IGA koncept „Transfer 50+“. Ten firmám doporučuje orientovat se nejprve tržní nabídkou na tržní segment 50+ a teprve až následně na segment seniorů. Zdůvodnění je jednoduché. Segment 50+ si nejprve, pokud je tržní nabídka od dané firmy kvalitní, vytvoří k brandu produktů a brandu producentů výrobků a služeb pro daný segment pozitivní vztah v režimu CRM, VCRM a ITVCRM a ten si s sebou bude přenášet v čase i do doby, kdy se populační segment 50+ přesune věkově do kategorie seniorů. Jinými slovy koncept využívá synergických efektů, transakčního a relačního marketingu s podporou nízko nákladové marketingové komunikace.
Výhodou uvedeného konceptu je to, že jde u populace 50+ o segment kvantitativně rozsáhlý a vnitřně poptávkově velmi diversifikovaný, kde si každá firma může najít svůj“ modrý oceán“, tedy prostor s nízkou konkurencí, kde může vyniknout právě specifickým zacílením na danou věkovou skupinu. Že nevěříte? Podívejme se jen „ťuknutím“ na to, co tato generace očekává od tržních nabídek. V tomto segmentu lidé důrazně zvyšují svou mobilitu počínaje nákupem aut, motorek, skútrů až po nákup horských kol a všeho, co umožní efektivní mobilitu jak lokální, vnitro státní tak i zahraniční. Lidé této kategorie jsou většinou finančně zajištění a hledají vhodné finanční instituce a produkty pro generování zdrojů pro budoucí zajištění v kategorii seniorů. Současně ale také hledají pojistné produkty pro zajištění svého majetku ale také rizik pro „stáří“. Lidé tohoto věku chtějí investovat do zdraví a péče o sebe, protože si uvědomují hodnotu svého života a chtějí být in, cool a sexy co nejdéle. Kategorie lidí 50+ již vychovala své děti, které se rozlétly za svým životem a tak intenzivně z důvodu nebýt sám investuje buď do svých vnoučat nebo si pořizuje společníka ve formě „zvířátka“ nebo mění cíleně partnera za generačně mladšího s dětmi a pro ně buduje nový domov. Celá řada lidí 50+ je oslněna moderními technologiemi a designem a tak mění vybavení svých domácnosti od nábytku, přes spotřebiče až po výkřiky moderních technologií. U všech technických vymožeností ale oceňuje tato generace velké displaye a velké písmo návodů a řídících systémů. Uvedený segment si vytváří nové konstrukty svého volného času, kde důležitou složkou jsou média a informace, hudba a jiné kulturní prožitky. Lidé chtějí cestovat a poznávat region, stát a svět a věnují spoustu času konečně i svým koníčkům. Celá řada z nich vytváří poptávku v oblasti beauty a wellness.
Pro uvedený koncept byly na katedře marketingu VŠEM zpracovány také dvě speciální komunikačně obchodní nízkonákladové strategie s touto skupinou lidí a to jak v rovině teoretické, tak i nízkonákladově praktické. První je označována jako V – HLUK, kde ve zkratce V označuje důraz na hodnotu pro zákazníka a spotřebitele jako motiv pro koupi a používání, H je odvozeno od slova humor, kdy lidé tohoto věku se chtějí smát a eventově vše prožít. Písmeno L znamená logické a jednoduché, symbol U pak účelné a úsporné a písmeno K představuje komunikační komfortnost a kreativitu pro danou věkovou skupinu 50+. Druhá komunikačně obchodní strategie je nazvána jako V – KINGS, kde V symbolizuje opět důraz na hodnoty jako motivy pro koupi a využití, K označuje komfortnost a laskavost při komunikaci, I symbolizuje důraz na kvalitu a jednoduchost informací. Písmeno N reflektuje přírodu ( Natur) a ekologizaci nabídky, G pak zacílení na vše, co je zdravé (Gesundheit) a prospěšné a S představuje jistoty (Sicherheit). Oba komunikačně obchodní koncepty současně aktivizují i nezbytnou ochranu spotřebitele a jeho práva na kvalitu produkce a stejně tak jsou důrazně zaměřeny na kulturu komunikace a nabídek.
Generace 50+ touží také po informacích, vzdělávání a tréninku jejich převodu do dovedností. Není náhodou, že tato generace vytvořila „chytrý marketing“ tedy marketing spotřebitelů, s jehož využitím hledají pro sebe jako spotřebitele to nej s využitím, porovnávacích serverů, slevomatů aj. Uvedená generace si tak vytváří specifickou a jedinečnou marketingově finanční gramotnost, která akcentuje i to, že si umí v reklamně informačním prostředí oddělit zásadní informace od šumů a balastů. Celou západní Evropou ale také Čínou, Japonskem a Indií se v posledních dvou letech jako boom šíří reorientace vysokých škol na tuto generaci. Většina státních ale zejména soukromých škol pochopila, že s demografickým poklesem generace středoškoláků a budoucích vysokoškoláků právě zvyšující se počet generace 50+ se chce dozvídat moderní informace, chce si utříbit poznatky chytrého marketingu a současně mít sociální kontakt nejen na sociálních sítích ale i v kolektivech věkově blízkých přátel. Proto pro ně VŠ vytvářejí cílené nové vzdělávací programy, „instituty II. generace“, nové vzdělávací projekty a e-learningy v oblasti kulturologie, mediální marketingové a finanční gramotnosti aj. Lidé generace 50+ si je buď platí sami jako investice do svého já nebo jsou pro ty s nižšími příjmy „štědře“ dotované z operačních programů EU. Tedy peníze na tyto programy pro generaci 50+ jsou ….
Z výše uvedeného vyplývá, že podnikatelská strategie pracovně nazvaná „Transfer 50+“ se stává novou podnikatelskou, marketingovou i komunikační strategií, které začínají využívat moderní firmy, jenž vnímají změnu demografického složení populace v ČR a celé EU.