Výzkum trhu

GSM je letos dospělá a své služby nabídne strojům

Expertní skupina pro technologie, média a telekomunikace (TMT) společnosti Deloitte vydává novou předpověď nejvýznamnějších trendů ve vývoji telekomunikací pro letošní rok. Ten by mohl být pro odvětví telekomunikací nepříjemný kvůli možné hospodářské recesi v USA. Snížení provozu v sítích je ale nepravděpodobné. Letos také oslaví 21. narozeniny mobilní technologie GSM, která z telekomunikací učinila ekonomicky nezastupitelné odvětví.

Také počátkem letošního roku přichází globální poradenská a účetní společnost Deloitte s nejvýraznějšími trendy ve vývoji telekomunikací. Vychází přitom z rozsáhlé analýzy výzkumných, vývojových, výrobních i marketingových informací získaných z otevřených zdrojů i přímo od nejvýznamnějších firem, nezávislých odborníků a analytiků.

Pozor na recesi
Většina trendů naznačených loňskou studií Deloitte se naplňuje. „Rok 2008 však bude od předchozího odlišný tím, že se může stát rokem hospodářské recese v USA a zpomalení tempa ekonomického růstu v ostatním světě. Nepředpokládáme ale, že by klesl telekomunikační provoz, toho se poskytovatelé datových a hlasových služeb obávat nemusejí,“ Jiří Batěk, senior manažer pro oblast TMT společnosti Deloitte za Českou a Slovenskou republiku.

Snahy o úspory mohou některé korporátní zákazníky telekomunikačních služeb vést k offshoringu určitých činností, rozšíření práce z domova a k dalším opatřením, která si vyžádají intenzivnější telekomunikační spojení, zjišťuje Deloitte. „Hůře na tom ale mohou být dodavatelé přístrojů a zařízení telekomunikační infrastruktury. Ti mohou pocítit sníženou poptávku jak od konečných uživatelů služeb, tak od provozovatelů sítí kvůli sníženým plánům investic,“ dodává Jiří Batěk.

Šťastné narozeniny
Studie Telekomunikační předpovědi – trendy v TMT 2008 připomíná velký úspěch technologie GSM za 21 let její existence. „V den její dospělosti, 7. září 2008, bude ve 200 zemích světa v provozu zhruba 700 sítí GSM. Bude po nich přeneseno 16 miliard minut telefonních hovorů a 6 miliard textových zpráv,“ cituje Deloitte expertní odhady.

Toho dne vzroste počet účastníků GSM sítí o 1,2 milionu a vyrobí se 6 milionů telefonních přístrojů. GSM technologie vydělají 3 miliardy dolarů, což odpovídá přibližně 1,36 % denního HDP na světě. Vládám to vynese půl miliardy dolarů na daních.

Multiplikační efekt GSM také není zanedbatelný. Podle výzkumů se v rozvojových zemích každých 10 % penetrace trhu mobilních komunikací odrazí v 1,2% zvýšení HDP. V Evropě na sebe technologie GSM váže zhruba 3 miliony pracovních příležitostí. A více než 20 telekomunikačních firem, výrobců i poskytovatelů služeb, figuruje v žebříčku největších společností Fortune Global 500.

Nynější podíl GSM na globálním trhu telekomunikací je odhadován na 85 procent. Ale tato dospělá technologie stojí také před dospělými problémy. Ve svůj narozeninový den patrně operátoři sítí přijdou o 1,2 % svých zákazníků. Kdyby proti tomu nic nedělali, do roka by byli úplně bez klientů. Náklady na získání a udržení zákazníků jsou stále vyšší, přičemž většina účastníků sítí je neekonomických. Výzkumy ukazují, že 20 % klientů vytváří 80 % příjmů operátorů.

Za současných podmínek, kdy trhy vyspělých zemí jsou prakticky nasyceny (nominálně v nich počet telefonních přístrojů odpovídá počtu obyvatel), musejí provozovatelé sítí hledat nové obchodní modely a nabízet nové služby, jimiž by vytěžovali stávající infrastrukturu a zvyšovali příjmy dosažené na 1 zákazníka (tzv. ukazatel ARPU). Jednou z cest je zvýšení objemu datových přenosů. Další trend směřuje k využívání mobilních sítí nejen venku, ale také uvnitř budov. V současné době až 70 % hovorů a podobný podíl datových přenosů po mobilních sítích začíná nebo končí v budovách, nebo obojí. Deloitte předpokládá, že tento trend povede k budování fixních datových linek mobilními operátory, nebo k uzavírání velmi těsných obchodních aliancí s jejich vlastníky a provozovateli, tak aby uživatelé mohli používat stále jen jeden telekomunikační prostředek.

Slibnou budoucnost sítím GSM rýsují klesající ceny polovodičů pro mobilní komunikaci. První mobilní telefony stály v polovině 80. let kolem 5000 dolarů. O deset let později jejich cena klesla na 2000 dolarů, což byl sice úspěch, ale stále docela vysoká cena, která bránila masovému rozšíření. Dnes stojí telefon nějakých 50 dolarů, během letošního roku jeho cena klesne na polovinu a v příštím roce by se mohl jeden mobilní telefon prodávat za 10 dolarů. Pak už by bylo možné využívat mobilní telekomunikace nejen mezi lidmi, ale také mezi stroji a zařízeními. Mohly by komunikovat osobní počítače, kterých je na světě miliarda, automobily, těch je 600 milionů, z toho zhruba šestina užitkových, nákladní kontejnery, jichž putuje kolem světa 18 milionů, nebo 1 milion průmyslových robotů, a dále jsou zde miliony kilometrů dopravních potrubí, alarmy, kopírky, atd…

Učit se, učit se, učit se…
Komunitní weby se hezky ujaly, jak společnost Deloitte předpovídala už loni. Bez širokopásmového připojení a bez pokročilých telekomunikačních technologií by to tak dobře nešlo. Zajišťují účastníkům těchto webů nejen tradiční služby, jako je posílání e-mailů, ale i nové, experimentální komunikační prostředky, např. „poklepání“ jako prostou otázku: „jsi tam“? Příjmy operátorů z těchto webů zřejmě budou rychle stoupat, a to zejména díky stále častější non-verbální komunikaci, jako je např. sdílení obrázku a videí.

Po komunikaci touží také starší osoby a vyhraje ten operátor, který jim ji umožní a usnadní. Vždyť už před 3 lety bylo v Severní Americe více lidí starších 50 let než dvacetiletých. A v roce 2020 bude počet –sátiletých převyšovat počet teenagerů o 75 procent. Tyto demografické trendy jsou obecně známy, ale operátoři je zatím přehlížejí. Soustředí se právě na ty mladé stylem: řekni mi, co chceš, a já ti to nabídnu. Jenže nejbohatší skupinou obyvatel jsou lidé nad 45 let. Ti s nejmodernějšími technologiemi nevyrůstali, jako jejich vnuci. Ti se je musejí učit. Potřebují přístroje jednoduché, srozumitelné, s velkými číslicemi a snadno čitelnými displeji. Pro inspiraci: British Telecom nedávno nabídl starším lidem a osobám s nemocným zrakem speciální telefon s velkými tlačítky. Dnes je to nejprodávanější telefon pro pevné linky na Britských ostrovech.

Kdo koho spolkne
Studie Deloitte si všímá ještě jedné vrstvy obyvatel, která zatím zůstává vyčleněna z telekomunikačního provozu. Nachází se převážně v rozvojových zemích. „Dnes je zhruba 80 procent světové populace pokryto mobilním signálem. Ale polovina z těchto lidí žije za méně než 2 dolary na den,“ připomíná Jiří Batěk, senior manažer společnosti Deloitte. „Tato situace by se mohla změnit, až budou k dostání telefony za 10 dolarů. Nové komunikační možnosti mohou těmto novým účastníkům sítí také přinést nové šance na lepší živobytí.“

Operátorům sítí v rozvojových zemích pak přinesou nové příjmy. Již loni 70 % nových předplatitelů mobilních služeb pocházelo ze třetího světa. Letos jich bude 250 milionů. Mezi roky 2008 a 2010 přibude z rozvojových zemí do sítí miliarda nových účastníků.

Příjmy operátorů na jednoho účastníka (ARPU) jsou ve třetím světě výrazně nižší než na vyspělých trzích. Přesto však mají marže na úrovni EBITDA vyšší, kolem 50 procent. Na konci minulého roku bylo 10 operátorů s nejvyššími maržemi bez výjimky z nově se otevírajících trhů, ačkoliv tam ARPU činí zhruba 10 dolarů. Ve vyspělých zemích se marže pohybují kolem 35 %, přestože operátoři dosahují průměrného ARPU kolem 45 dolarů. Výsledkem je rostoucí tržní kapitalizace operátorů mobilních telefonních sítí v rozvojových zemích. Nejdražší firma v této branži na světě má tržní kapitalizaci 350 miliard dolarů a funguje právě v rozvojových zemích.

„Můžeme tedy sice očekávat, že aktivity ve fúzích a akvizicích v důsledku úvěrové krize budou letos utlumeny, na druhou stranu ovšem snahy telekomunikačních operátorů zajistit si růst právě pomocí fúzí budou stále silné,“ říká Jiří Batěk „Otázkou je, jak si přitom rozdělí úlohy operátoři z vyspělých a z rozvojových zemí, kdo vlastně bude firmou kupující, a kdo firmou kupovanou.“

Čtěte také

  1. International management trainee
    Modletice
  2. Obchodní zástupce / Sales Representative - Morava (oftalmologie)
    50000 - 50500 Kč za měsíc
  3. Specialista vendor marketingu (M/Ž)
    Mukařov | 43000 - 45000 Kč za měsíc
  4. Obchodní manažer pro prodej reklamy v mobilních aplikacích
    Bratislava
  5. Specialista na digitální obsah a vizualizaci iiot
    Brno-Ostrovačice | od 50 000 Kč výše
Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!