Státní regulace cen opět výrazně ovlivnila míru inflace směrem vzhůru. V červnu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 % a ve srovnání se stejným obdobím loni byly vyšší o 2,5 procenta.
Růst spotřebitelských cen se v červnu zrychlil, v květnu míra inflace činila 2,4 % ročně. Významný podíl na růstu cen měly cigarety, které za uplynulých 12 měsíců zdražily o 17 % vlivem zvýšení spotřební daně. Dalším zastáncem inflace byly v červnu ceny bydlení. Regulované nájemné vzrostlo meziročně o 12 %, tržní o 1,1 procenta.
Zvýšily se však také ceny motorových paliv, tuhých paliv, elektřiny, potravin a patrné bylo také sezónní zvýšení cen zahraniční rekreace. Pokles byl naopak zaznamenán v cenách ovoce a zeleniny a také textilu a obuvi, jako důsledek sezónních výprodejů.
Míra inflace v ČR je nyní o 0,7 proc. bodu vyšší než činí průměrná inflace ve 13 zemích Evropské měnové unie. Kromě schodku veřejných rozpočtů se tak inflace stává druhým nesplněným kritériem pro vstup České republiky do eurozóny.
Míra inflace zatím zůstává pod horní hranicí cílového pásma České národní banky (ČNB), avšak je přibližně o 0,5 proc. bodu výše, než ČNB původně předpovídala. Hlavní příčiny rychlejšího růstu spotřebitelských cen nicméně leží mimo domácí ekonomiku. „Zhruba polovinu z uvedené odchylky lze přisoudit vývoji cen pohonných hmot. Druhým významným faktorem byl oproti prognóze rychlejší dopad změn nepřímých daní. Nepatrně vyšší oproti prognóze byl však i meziroční růst regulovaných cen a cen potravin,“ vysvětlila ČNB ve svém komentáři.
Inflační rizika do budoucna zůstávají, tj. rychlý hospodářský růst, zvyšování příjmů domácností a relativně slabá koruna. Ekonomové tak odhadují, že by se míra inflace mohla letos vyšplhat až na 3 procenta, tedy výše, než kolik uvádějí dřívější prognózy. Tržní analytici nadále očekávají brzké zvýšení úrokových sazeb ČNB.
– das –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.