Marketingová filosofie podnikání je založena na využití synergie metodologie 5 základních marketingových procesů a integritě strategického a výkonného marketingu. V marketingových procesech: 1/ transakčního (orientace na výrobu a obchod s kontinuem produkt – služby) marketingu, 2/ relačního (vztahového včetně CRM,VCRM, SRM aj.) marketingu, 3/ marketingu konkurence a konkurenceschopnosti, 4/ inovačního (produktové inovace) a inovativního (metodologické inovace) marketingu a 5/ marketing managementu se realizátoři marketingových aktivit a činností, stejně jako i vlastníci marketingových společností, agentur a majitelé firem majících v organizační struktuře marketingové útvary setkávají s řadou významných rizik a úskalí, které rozhodujícím způsobem ovlivňují jejich podnikání, strategie, politiky ale také efektivitu podnikání a jeho optimalizaci v nejrůznějších dimenzích a rozměrech.
Uvědomíme-li si totiž, že na marketingových výstupech stojí strategie firem, tvorba zisku, efektivita firem a jejich podnikání stejně jako i optimalizace toků cash flow, work flow, information flow, value flow a jiné parametry, efektivita a nezapomeňme také optimalizace parametrů firem včetně optimalizace zisku, daní, rizika, nákladů aj, pak řízení marketingového rizika má svůj smysl.
Udělejme si krátký výlet do minulosti. V roce 1930 si 10 nejvyspělejších států (G 10, tj. Group of ten countries) uvědomilo nutnost řízení podnikatelského rizika a založilo Mezinárodní organizaci centrálních bank (The Bank of International Settlements = BIS), která měla řídit rizika podnikání v G10 státech, protože jen mezinárodní instituce dokáže prostřednictvím řízení rizik financování projektů řídit rizika podnikatelských aktivit firem a organizací. V roce 1988 byl soubor metodologie řízení rizik podnikání prezentován BIS jako deklarace Basilej I (Basle Capital Accord I) podle města Basilej, kde byla prezentována. V roce 1999 byla prezentována deklarace Basilej II ( Basle II Accord), která se dokonce stala základem pro tzv. novou ekonomiku s řízením rizik podnikání ( autor si myslí, že jde jen o vývojový stupeň ekonomiky s důslednou orientací na řízení rizik a tedy nikoliv o novou ekonomiku). Teoretici marketingu a guru marketingu pak rozpracovali deklaraci Basilej II v roce 2000 do inovací marketingové filosofie podnikání, kde důraz byl položen na eliminaci právě rizik plynoucích z marketingových výstupů. Jinými slovy se pokusili svými návody podnikatelům ukázat, jak lze marketingové výstupy využít jednak pro eliminaci podnikatelského rizika a pojištěné marketingové výstupy (marketingové projekty, studie, hodnotové profily produktů aj.) pro eliminaci rizika plynoucího z nesprávných marketingových výstupů.
V dubnu roku 2003 byla prezentována poslední inovace známá jako deklarace Basilej III, kde již se podnikatelská rizika (včetně marketingových) zjišťují již na úrovni bank doporučenou řadou programů identifikujícím rizika financování špatných projektů založených na špatných nebo dokonce smyšlených marketingových výstupech a podnikatelských záměrech a ošetřují se nejenom efektivním pojištěním rizika ale také i regulačními opatřeními na úrovni profesních kodexů Asociací profesních a oborových, nadnárodních i národních. Na Basilej III zareagovala např. Leaseurope 2. října 2005 přijetím souboru pravidel eliminujícím řízení rizika při leasingu a marketingu leasingových operací v EU a podobně reagují postupně další asociace profesní a oborové. Od roku 2005 se pracuje také na souboru opatření omezujících rizika v marketingové činnosti a marketingových výstupů v EU v jednotlivých asociacích, které se marketingu a 5 marketingových procesů dotýkají.
Již dnes lze však říci, že v řadě států Evropy se nečeká na schválení celoevropských souborů pravidel pro ošetření rizik marketingových činností neboť progresivní státy si uvědomují, že marketingová filosofie podnikání a marketingové produkty jsou alfou a omegou úspěšnosti, efektivity i optimalizace podnikání. Tím, že marketingové procesy a řízení jejich rizika stojí na začátku podnikání a limitují jeho kvalitu i úspěšnost, strukturují se do praxe, zavádějí dokonce produkty podporované státem pro pojištění marketingových výstupů (stát má zájem, aby jeho národní firmy a nadnárodní firmy, na jeho území operující, byly zdravými podnikatelskými subjekty a cíleně i efektivně přispívaly k obchodní bilanci státu) a realizaci bohatství státu v kombinaci s Certifikáty kvality marketingových firem jako jejich realizátorů a kodexů, kterými se řídí ve své činnosti.
Jistě se řada z Vás setkala se špatným marketingovým výstupem nebo se špatnou marketingovou aktivitou, která vás osobně nebo Vaší firmu, či neziskovou organizaci vystavila riziku, někdy většímu, jindy menšímu nebo dokonce strategickému a existenčnímu….. které nebylo ošetřeno. A to už nemluvím o riziku plynoucím z toho, že některý manažer rozhodl jako guru bez jakýchkoliv marketingových podkladů… A zamyslíte-li se nad tím, že aplikací deklarace Basilej II nebo III lze tato rizika eliminovat a ošetřit, tak jistě stojí za to se tématem tohoto článku zabývat v rovině strategické i výkonné, chcete-li být efektivní, úspěšní a optimalizovat svou činnost marketingovou či podnikatelskou. Z uvedeného vyplývá, že v procesu marketing managementu i na všech úrovních řízení podnikáním je třeba se řízením rizika plynoucího z marketingových výstupů a činností prostě a jednoduše důsledně nejenom zabývat ale také se jejich nástrojů naučit využívat při optimalizaci podnikatelské činnosti.