Podnikatelská správa, také správa korporací, tj. veřejných podniků s akciovým kapitálem, čili správa akciových společností nebo v přejatém, ale v praxi značně rozšířeném anglosaském znění „corporate governance“, je střešním výrazem pro rámec, v němž tyto podniky vedou svou podnikatelskou činnost, pokrývá všechny její stránky od zákonných požadavků ke komerčním zájmům, ke vztahu mezi podnikem a státem, k mezipodnikové součinnosti a k respektování vztahů vnitropodnikové výkonné práce a spolupráce.
Podnikovou správu vykonávají správní rady, u nás představenstva a dozorčí rady, tj. podle zákona utvořené sbory správních ředitelů, jednajících především v zájmu vlastníků, investorů a věřitelů, kteří opatřili kapitál. Správní ředitelé jsou povinni pod osobní odpovědností dodržovat zákony, vést podniky podle svých nejlepších znalostí a zkušeností k prosperitě, ke konkurenčnosti a výkonnosti, aby všichni účastníci podnikatelského procesu z něj měli prospěch – opatřovatelé kapitálu, manažeři, zaměstnanci, dodavatelé a zákazníci i blízká a širší veřejnost.
Úběžníkem je vysoké zhodnocení vloženého kapitálu. K tomu nestačí jen podnikatelská kuráž nebo intuice, je k tomu třeba stále obsažnější profesionality podnikatelského řízení (managementu). Přední podniky poznaly, jak při tom prospívá odpovědný postoj ke společenským zájmům a etické chování.
V každé společnosti se najdou lidé, kteří bezohledně sledují úzký osobní prospěch, pokud se jim nepostaví na odpor zákon a společenská vůle. V české společnosti, která prochází náročnou transformací, má ustavení spolehlivého institucionálního rámce zcela klíčový význam.
Náročná pravidla podnikatelské správy jsou koncipovány tak, aby ti, kdo jsou odpovědní za chod a výsledky podniku, se mohli soustředit na všestranný pokrok podnikání a tvorbu hodnot pro majitele vloženého kapitálu.Jejich vysoké postavení v podnikání je zároveň je zároveň zavazuje k vypětí všech schopností a sil, a zákon jejich závazek vymáhá osobním ručením.
Vyspělá podnikatelská správa představuje zároveň podnikatelský zdravý přístup, vynaložené úsilí se nakonec vrátí i v komerčních hodnotách. Například stálé spojení s akcionáři, průzračné rozhodování a vedení knih, poctivé zprávy a výkazy, otevřené jednání je motivem pro kapitál a dobrá pověst podniku posiluje jeho tržní atraktivnost. Starost o produkci, výrobky a služby, přivolává zájem zákazníků a podněcuje prodej. Důstojné lidské vztahy přitahují nejlepší pracovní sílu, posilují soudržnost, loajalitu a iniciativu.
Podnikatelská správa se na své již dlouhé cestě vtělila do různých podob, ale ať už je tomu kdekoli a v jakékoli podobě, naplňuje trojí základní funkci:
- zajišťuje výběr a ustavení schopného exekutivního vedení,
- udává strategický směr rozvoje a
- dohlíží na vysoký výkon podniku.
Podnikatelská správa je tudíž i silnou pákou ke zdokonalování veškerého managementu. Právě odtud se zpravidla začíná jeho obnova a rozvoj.
Těmito slovy uvádí knihu Podnikatelská správa akciových společností její autor Jaroslav A. Jirásek. Autor se zabývá jak správou společností ve světe, tak popisuje i vývoj v české republice po roce 1989.
Kniha je nepostradatelná pro všechny akciové společnosti a členy jejich představenstev a dozorčích rad, přináší kvalifikované informace o podstatě a způsobech řízení korporací v současném světě, o přednostech a nedostatcích jednotlivých modelů a o způsobilostech, nutných pro kvalitní řízení společností. Z obsahu: Cesty rozvoje podnikatelské správy; Rozdíly v kapitálu a jejich obraz ve správě podniků; Správní rada v činnosti; Lidské schopnosti a síly v podniku; Správní rady a podniková vize.
Velmi potřebné jsou přílohy: Kompetence správního ředitele, Správní ředitel a vnitřní chod správní rady.
Kniha vyšla v nakladatelství Professional Publishing.
Knihu je možné objednat na profespubl@volny.cz .
Vydáno ve spolupráci s Českou manažerskou asociací.
A5, 126 stran, 138,- Kč, ISBN 80-86419-14-2