On-line

Google dobyl starý kontinent

Nadšeným uživatelům internetu se může zdát, že jméno Google je provází už od webového pravěku. Populární vyhledavač však před několika dny oslavil teprve sedmé narozeniny. Nadělil si k nim pěkné hospodářské výsledky stejně jako pár zapeklitých problémů.

Ještě před třemi a půl lety jsme si o Googlu a o jeho strmé cestě vzhůru mohli v Evropě jenom číst. Dnes má Google své mutace ve 109 jazycích celého světa, v Evropě jsou jeho služby nejpopulárnější a je postrachem mnoha konkurentů zvučných jmen. Není to jenom Yahoo, jeho soupeř úhlavní, ale také třeba Microsoft. Ten se v posledních letech velmi usilovně snaží zdokonalit technologii svého internetového vyhledavače, a to stejně horečně, jak se této aktivitě věnuje Google.

Ten si je dobře vědom, že na webu se žije rychleji než v kamenném světě. Jedno zaspání může znamenat prohraný souboj s věčně bdělou konkurencí. Google ročně investuje víc a víc milionů do výzkumu a vývoje a přijímá stovky nových zaměstnanců, především pak programátorů a inženýrů. Ke konci letošního září pro něj pracovalo téměř 5000 lidí po celém světě a náklady na vývojářskou práci dosáhly 152 mil. USD (3,78 mld. Kč), což je o 167 % více než ve stejnou dobu loňského roku.

Nejlepší třetí čtvrtletí
Letošní třetí čtvrtletí bylo pro Google tím nejlepším ve srovnání s šesti přecházejícími v krátké historii společnosti. V tomto období si společnost připsala zisk ve výši 381 mil. USD (9,32 mld. Kč) oproti loňským 52 milionům dolarů. Zisk za první tři letošní čtvrtletí pak v souhrnu činí 1,5 miliardy dolarů. Výnosy v období od počátku července do konce září dosáhly 1,6 mld. USD, což představuje meziroční růst o 96 procent. Větší část této položky, 885 mil. USD, padá na vrub výnosům ze samotné internetové stránky Google a dalších, které firma vlastní. Kolem 675 mil. USD pak připadá na výnosy z prodeje internetové reklamy dalším internetovým stranám patřících jiným společnostem, například firmě America Online.

Google skončil sledované čtvrtletí s téměř 7,6 miliardami v hotovosti. To hovoří o nepřehlédnutelné síle, kterou potvrzuje i tržní hodnota společnosti pohybující se kolem 5,6 miliard dolarů. V Evropě je Google nejpoužívanějším vyhledavačem: připsal si 80 % všech vyhledávacích operací (v USA je to „jenom” 41 %). Jenom ve Velké Británii má přes 16,5 milionů uživatelů a ve všech evropských zemích se měsíčně tento počet pohybuje kolem 120 milionů.

Knihy na web nepatří
To vše jsou určitě dobré zprávy pro investory společnosti, jejíž akcie se na burze objevily teprve loni v srpnu. Méně dobře už mohou přijímat informace o několika ne zrovna pozitivních událostech, v nichž Google v poslední době sehrává jednu z hlavních rolí.

Některá z těchto ohnisek svárů leží dokonce za hranicemi domovských Spojených států amerických. Google se před časem dočkal negativní odezvy, když se na veřejnost dostalo, že v Číně spolupracuje s úřady, které cenzurují čínský internet. Omluvou pochopitelně nebylo ani vysvětlení, že bez této spolupráce by portál mohl tamější aktivity ukončit.

Ve Velké Británii se Google stal aktérem velké pře se společností Independent International Investement Research (IIIR), a to kvůli názvu svého mailu. Obchodní jméno G-mail prý již dříve používal IIIR a tím, že se pro něj rozhodl i Google, cítí se britská firma poškozena. V Británii se tak všichni noví uživatelé mailových služeb Google musí připravit na to, že jejich adresa bude od příště obsahovat domicil googlemail namísto dosud běžného gmail. Google se tak dostal do podobných obtíží už v druhé velké evropské zemi. Tou první je Německo, kde musel se svými mailovými službami dokonce skončit.

Letos v létě se pak s novou intenzitou rozhořel spor mezi Googlem a několika americkými knižními vydavatelstvími i autorskými svazy. Důvodem je projekt, na němž Google spolupracuje s pěti největšími knihovnami v zemi. Cílem je přenést na jeho internetové stránky tisíce knižních děl. Google sice tvrdí, že by uživatelé internetu rozhodně neměli přístup k plným zněním těchto knih, ale vydavatelská veřejnost vyjadřuje pochybnost nad tím, jak dlouho by tomu tak bylo. Vždyť takový nákladný investiční záměr se zdá mít právě tento důvod. Zatím to vypadá, že tento problém by se dokonce mohl dočkat soudního řešení.

– čzb –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!