Průmysl

ČEZ obnoví dvě elektrárny, dvě postaví nové

ČEZ, a.s., největší elektrárenská společnost v zemi, uvolnila další informace o projektu obnovy uhelných elektráren. Obnoveny mají být elektrárny Tušimice a Prunéřov, nové zdroje chce postavit v Ledvicích a Počeradech. Společnost rovněž informovala o hospodářských výsledcích za 1. čtvrtletí.

Většina stávajících elektráren ČEZ pochází z konce 60. a počátku 70. let minulého století. Před 10 lety byly odsířeny a prošly modernizací, která prodloužila jejich životnost o 10 až 15 let. Po roce 2010 tedy skončí provoz většina z nich.

Obnova konkrétní elektrárny závisí především na dostatku uhlí pro celou dobu její životnosti. Pro elektrárny Tušimice, Prunéřov a plánovaný nový zdroj v Ledvicích má ČEZ zajištěny dodávky uhlí od Severočeských dolů, a.s., v nichž má ČEZ majetkový podíl. „V případě zcela nové elektrárny potřebujeme uhlí ještě na 40 let od okamžiku jejího spuštění. Při zásadní modernizaci s instalací nových technologií počítáme s dobou provozu 25 let,“ vysvětlil Jiří Borovec, ředitel divize výroba ČEZ. „Vzhledem k omezeným zdrojům uhlí však nemohou být obnoveny uhelné zdroje v současném rozsahu. Nyní mají naše uhelné elektrárny kapacitu přes 6000 megawatt, připravované projekty jsou o velikosti zhruba 3000 megawatt. Během zhruba dvaceti let tak postupně poklesne objem elektřiny vyráběné v uhelných elektrárnách na polovinu,“ dodal Borovec.

Právě z důvodu zabezpečení dodávek uhlí pro obnovované nebo zcela nové elektrárny vyvolal ČEZ jednání se všemi těžebními společnostmi. V případě Severočeských dolů již došlo k dohodě, protože mezi ČEZ a Severočeskými doly již dlouhodobá smlouva existuje od roku 1997. Jednalo se pouze o jejím dodatku, kterým se prodloužila doba platnosti z roku 2030 až do roku 2052. Dodatkem se nemění původně nasmlouvané objemy uhlí, ale dodávky budou jinak rozloženy v čase tak, aby byla pokryta celá doba budoucího provozu uvedených elektráren. Hodnota kontraktu činí 150 miliard korun.

Obnovené i nové zdroje budou vykazovat vyšší celkovou účinnost výrobního cyklu. Zlepší se také ekologické parametry elektráren tak, aby vyhovovaly nejpřísnějším evropským normám.

Čistý zisk ČEZ stoupl o čtvrtinu
Společnost rovněž informovala o svých hospodářských výsledcích za 1. čtvrtletí. Čistý zisk dosáhl 7,03 mld. Kč a byl o 24,1 % vyšší ve srovnání se stejným obdobím loni. Provozní zisk na úrovni EBITDA se zvýšil o 17 % na 15,13 miliardy korun. Tržby stouply o 17,5 % na 32,51 miliardy korun. Výsledky jsou konsolidovány a odpovídají mezinárodním účetním standardům.

Nárůst tržeb společnost zdůvodňuje zvýšením prodejů podpůrných, systémových a distribučních služeb a také výrazným nárůstem prodejů elektřiny koncovým zákazníkům a distribučním společnostem (o 21,9 %, respektive 25,9 procenta). Toto zlepšení domácího odbytu kompenzovalo mírný pokles exportu. Údaje již zahrnují obchody ČEZ v Bulharsku.

Návratnost vloženého kapitálu stoupla ze 7,1 % na 8,9 procenta, když zisk na akcii stoupl meziročně z 8,9 na 11,4 koruny.

ČEZ za první tři měsíce letošního roku vyrobil 16,12 TWh elektrické energie, o 2,7 % méně než ve stejném období loni. Celková poptávka po elektřině v ČR přitom vzrostla o 1,4 % na 16,2 TWh.

Celkové prodeje elektrické energie ČEZ klesly o 4,8 % na 17,27 TWh, především v důsledku snížení velkoobchodních aktivit. Na domácí trh společnost dodala 13,99 TWh elektřiny, o 1,4 % více než loni.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!