Management

Kvalitní projektový manažer může ušetřit více než třetinu nákladů zákazníka

Nejdůležitější profesí v rámci tvorby softwarových řešení je podle odborníků projektový manažer. Z pohledu personalisty je proto nesnadné kvalitního projektového manažera získat. Jeho role totiž nespočívá jen v dohledu nad dodržením termínů a kooperací svého týmu, ale především v komunikaci se zákazníkem. Díky přesnému stanovení cílů, řízení projektu podle zadaných parametrů a také díky zkušenosti může kvalitní projektový manažer ušetřit až 35 procent nákladů.

„Za poslední rok se nároky na oddělení projektových manažerů několikanásobně zvýšily. Zákazníci si začínají uvědomovat, že je pro ně jak odborně výhodnější, tak co se nákladů týče zajímavější, pokud si na vývoj softwarového řešení najmou profesionály. Pokud projekt vypracujeme my, vyjde klienta vzhledem k souvisejícím mzdovým nákladům až o 20 procent levněji. Úspora je dána zejména využitím firemního know-how. A zákazník nemusí nabírat a po projektu propouštět zaměstnance,“ vysvětlil Pavel Šťovíček, ředitel konzultační a technologické společnosti Logos.

To se samozřejmě projevilo i v požadavcích na projektové manažery. „Preferujeme projektové manažery s kvalitní a relevantní praxí. Musejí mít zkušenosti s různými typy IT projektů pro různé typy zákazníků – tedy soukromý i státní sektor, interní projekty a tak podobně. Velkou výhodou je znalost informačních technologií a rámcová orientace v pracovních postupech ostatních IT profesí, například vývoje, analýzy či testování,“ uvedl Jan Biras, šéf projektových manažerů společnosti Logos. Platové ohodnocení projektových manažerů se proto pohybuje mezi 45 až 75 tisíci korunami měsíčně. V rámci společnosti Logos závisí finanční hodnocení také na výsledcích svěřených projektů a podílu projektového manažera na obchodních aktivitách firmy.

Nedostatek kvalitních odborníků potvrzují i personalisté. „Nedostatek schopných projektových manažerů se projevil především v posledních letech, kdy se IT trh v České republice stabilizoval. Typický projektový manažer netrpí významnou fluktuací a zpravidla dotahuje svěřený úkol do konce – ukončení projektu. Řada společností se proto snaží dlouho dopředu předvídat, kdy bude muset najmout nového projektového manažera, neboť náborový a výběrový proces trvá vzhledem k nedostatku těchto lidí déle,“ potvrdil Jan Turek z personální agentury specializované na IT profese S.T.UNITE consulting.

Seriózní technologické společnosti proto právě tuto pozici nenechávají náhodě. „Ze zkušenosti vím, že největší chybou je přidělit nezkušeného zaměstnance na klíčové projekty. V Logosu jsme proto vyvinuli strategii, kdy je nový projektový manažer přidělen ke služebně staršímu kolegovi, kde postupně přebírá činnosti související s vedením daného projetu. Tento proces může trvat i několik měsíců, podle složitosti projektu a typu zákazníka. I zkušenější projektový manažer musí při příchodu do firmy nejprve akceptovat její kulturu – musí vědět, co je u nového zaměstnavatele možné a co ne. Určitý adaptační proces pak šetří čas i náklady,“ vysvětlil Jan Biras.

Projektová metodika společnosti Logos vychází nejčastěji z metodik PMI – PMBOK a RUP. Metodika není ovšem chápána jako dogma, ale jako pomůcka a nástroj. Míra jejího použití a principy projektového řízení se liší dle projektu. Některý zákazník je velmi zkušený v realizaci IT projektů, jiný zákazník nikdy projektovou metodiku nevyužíval. Slepé a striktní dodržování jakkoli sofistikované metodiky projektového řízení by se proto mohlo stát kontraproduktivní.

„Projektové řízení je třeba chápat jako proces plánování a řízení rozsáhlých operací. Nejde tedy jen o výsledek – projektovou dokumentaci, ale o tvůrčí proces. Jde o cílevědomý návrh na uskutečnění určité inovace v daných termínech zahájení a ukončení. Projektový manažer musí každý projekt chápat jako unikátní záležitost,“ shrnul Jan Biras ze společnosti Logos.

Termín projektové řízení se stále více dostává do ekonomické oblasti, a to například při zavádění informačních systémů a technologií, marketingových průzkumech a podobně. Projekty uvedeného typu jsou řízeny na základě současných poznatků manažerské teorie a patří nedílně do moderní manažerské praxe. Projektové řízení se čím dál častěji využívá i při řešení organizačních změn ve firmě či tvorbě podnikatelského záměru.

– pk –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!