Finance

České podniky se učí využívat elektronické transakce

Domácí podniky zvýšily po vstupu ČR do EU svoji aktivitu se zahraničím a snaží se také lépe využívat možnosti moderních platebních metod. Vyplývá to z analýzy zahraničního platebního styku ČSOB. Od května letošního roku tak v Česku rychle stoupá počet malých a středních firem, které při obchodování přecházejí ze standardního způsobu zadávání transakcí na elektronický. Za poslední čtvrtletí se tak řady uživatelů automatizovaných elektronických plateb rozrostly téměř o třetinu.

„Zatímco v červenci automatizované platby využívalo okolo dvaceti procent našich klientů za řad malých a středních podniků, v říjnu už jejich počet atakoval třicetiprocentní hranici,“ řekl ředitel bankovnictví pro malé a střední podniky v ČSOB Aleš Pospíšil. Výrazně také vzrostl objem odchozích plateb do zahraničí z ČSOB, který se za první tři čtvrtiny letošního roku zvýšil meziročně o více než 17 procent. Důvodem je vedle dynamického rozvoje obchodování i podpora, kterou podnikatelům v této oblasti poskytují tuzemské banky. „Motivujeme tuzemské firmy, aby se rychleji učily používat kódy IBAN a BIC, které jsou pro jejich zahraniční partnery už naprostou samozřejmostí“, říká o automatizovaném zadávání platebních transakcí do zahraničí Pospíšil, „Odezva je velmi dobrá a poměrně široká. Díky tomu se nám dále zjednodušuje administrativa platebního styku a to zase snižuje náklady jednotlivých transakcí pro banku i klienta,“ dodal.

V souvislosti s vývojem obchodních kontaktů se zeměmi EU se také zvyšuje počet devizových účtů, které podniky k platbám využívají. Konto vedené v eurech mělo letos v červenci u ČSOB 13 234 malých a středních podniků, což oproti loňskému létu představuje skok o téměř dvanáct procent. „Zahraniční platební styk, zejména tzv. „europlatby“ podle definice EU, dostal vstupem republiky do EU nový impuls a služby, které v této oblasti nabízí svým klientům ČSOB, velmi usnadnily českým obchodníkům jejich zahraniční aktivity,“ konstatuje Pospíšil.

Aktivity ČSOB byly nově oceněné také prestižním odborným magazínem Global Finance. Stejně jako v minulém roce považuje časopis ČSOB jako nejlepší banku v oblasti Foreign Exchange v České republice. Ze skupiny KBC podobně uspěla ve Slovinsku také Nova Ljubljanska Banka. Ke slavnostnímu předání dojde příští rok během každoročního zasedání Světové Banky.

Global Finance je odborný magazín se sídlem v New Yorku, který sleduje ekonomické dění ve více než 70 zemích světa a ve spolupráci s uznávanými experty, manažery, průmyslovými a finančními analytiky následně zpracovává žebříčky nejúspěšnějších světových společností. Magazín vychází již 18 let a distribuuje se v téměř 160 zemích.

– red –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!