Marketing

Stát se bohatým je snazší, než bohatým zůstat

Do společnosti 400 nejbohatších Američanů už vstupenka za 750 milionů dolarů brzy přestane stačit. Podle letošního vydání pravidelného výročního žebříčku časopisu Forbes mělo už více než tři čtvrtiny členů „klubu“ majetek nad miliardu dolarů.

Hospodářské oživení a vzestup akciových trhů přispěly za uplynulých 12 měsíců čtyřem stům nejbohatších Američanů z žebříčku Forbes 400 majetkem celkem za 45 miliard dolarů. Jejich celkové jmění tak vzrostlo nad 1 bilion dolarů.

Tato hranice byla překonána poprvé od roku 2000, kdy se zhroutily akciové burzy spolu s kursy předražených akcií společností z odvětví informačních a komunikačních technologií (ICT). To potvrzuje příběh finančníka Warrena Buffetta, jehož majetek vzrostl od minulého září o 5 mld. USD, nejvíce mezi všemi členy žebříčku, a potvrdil tak své postavení druhého nejbohatšího muže USA.

První je stále William Henry Gates III. s majetkem 48 miliard dolarů, o 2 mld. USD vyšším než loni. To znamená, že by dokázal zaplatit všechny výdaje státního rozpočtu ČR plánované na příští rok, dostavět ostravskou dálnici a privatizovat ČEZ. Zajímavé je, že jako manažer bere docela málo, pouze 900 tis. USD ročně. Miliardové příjmy mu však zajišťují dividendy z akcií Microsoftu, stejné dividendy, jaké dostává každý jiný akcionář.

Nejbohatší ženou v USA je Alice L. Waltonová, pětapadesátiletá spolumajitelka maloobchodní firmy Wal-Mart. S majetkem zvícím 18 mld. USD je společně s dalšími čtyřmi příslušníky svého rodu na 4. místě žebříčku Forbes 400 (s nevelkým odstupem za Allenem P. Gardnerem z Microsoftu). Nejbohatší „pracující“ ženou se letos stala jednačtyřicetiletá Abigail Johnsonová, prezidentka investičního impéria z Bostonu, které vlastní její rodina. Její majetek má hodnotu 12 mld. USD a dokázala by s nimi např. vyrovnat všechny pohledávky spravované Českou konsolidační agenturou. V celkovém pořadí jí náleží 12. místo.

Před ní se v žebříčku Fortune 400 umístili Michael Dell (9. místo, když pět předcházejících zaujalo pět Waltonů), Lawrence Joseph Ellison z Oraclu (10.) a Steven A. Ballmer (11.) z Microsoftu.

Nejmladšími členy žebříčku Forbes 400 jsou miliardáři Sergey Brin a Larry E. Page, zakladatelé internetového portálu Google. Každý z nich vlastní majetky za 4 mld. USD, které získali veřejnou nabídkou akcií (IPO) svého vyhledávače Google. Zároveň se tak mezi 400 nejbohatších Američanů dostali vůbec poprvé. Vzhledem k jejich věku ale, zdá se, ještě nic nezmeškali.

Nezadají si s nimi David Filo a Jerry Yang, jimž je 38, respektive 35 let a své jmění ve výši 2,6 mld. USD a 2,2 miliardy dolarů vydělali na portálu Yahoo.
Mezi nově příchozími zaujmou mj. také Peter Buck a Fred DeLuca (165. místo a 1,5 mld. USD každý), kteří zbohatli na síti občerstvení v podzemní dráze. Vydělali na obsesi Američanů, vystrašených obezitou. Svůj nápad šíří systémem franšízingu a dnes mají v provozu více bufetů než McDonald’s.

Doba self-made-manů tedy není ani v dnešních USA docela minulostí, jak dokazuje žebříček Forbesu, a nabývání bohatství není pouze záležitostí exkluzivní skupinky lidí z rodinných klanů. „Zatímco vytváření bohatství jde dobře, jeho udržení je věcí náhody,“ píše Forbes a jmenuje Michaela Eisnera, předsedu představenstva a výkonného ředitele společnosti Walt Disney, který letos z ligy vypadl poté, co akcionáři zorganizovali proti němu revoltu a firma vykázala slabé výsledky. Do čtyřstovky se letos už nevešel ani historicky první americký černošský miliardář Robert Johnson, jehož akcie Viacomu, které koupil před třemi lety, ztratily podstatnou část své hodnoty.

Celkem žebříček opustily 54 osobnosti z minulého ročníku, z nichž 5 zemřelo. Nových tváří je letos v „klubu“ pětačtyřicet, přičemž majetek těch nejchudších činil letos 750 milionů dolarů.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!