Výzkum trhu

Hubnutí Čechů a Slováků

Ve společnosti stále intenzivněji rezonuje téma zdravého životního stylu.  Aktivně se o ně zajímají asi dvě třetiny české a slovenské populace. Péče o své tělo a snaha vypadat co nejlépe patří k významným aspektům, které v současnosti Češi a Slováci řeší. Jen asi polovina lidí v České republice a na Slovensku vyjádřila spokojenost se svým fyzickým vzhledem. Ke svému vzhledu jsou nejčastěji kritické ženy a též lidé po třicítce. Problém s redukcí hmotnosti má opravdu široký rozměr.

Přes 60 procent lidí v obou zemích se již někdy v minulosti pokoušelo zhubnout a plánují v těchto snahách i nadále pokračovat. Není divu – každý druhý obyvatel Česka a Slovenska má problémy s nadbytečnými kilogramy. Vyplývá to z aktuálního průzkumu GfK, který byl realizován na vzorku 2000 respondentů z České a Slovenské republiky.

Průzkum GfK zkoumal BMI Index (Body Mass Index) české a slovenské populace. Podle něj má cca polovina lidí v obou zemích kilogramy navíc. Konkrétní čísla hovoří až o třetině obyvatel České a Slovenské republiky, kteří trpí nadváhou a více než pětině s obezitou. Tento problém se týká ve větší míře mužů. Nechtěné kilogramy se ovšem nevyhýbají ani mladým lidem – zhruba třetina lidí do 30tého roku života trpí nadváhou či obezitou. Šťastlivců, kteří se mohou pyšnit ideální váhou, je v obou zemích 43 procent a častěji jsou to ženy.

Téma hubnutí je stále aktuální pro většinu populace
Asi šest z deseti Čechů a Slováků se už někdy v minulosti pokoušelo zhubnout. I přesto, že nadváhou a obezitou trpí častěji muži, je hubnutí tématem spíše ženské poloviny populace. Zbavit se nadbytečných kilogramů se pokoušelo 73 procent žen v obou zemích.

„Není překvapením, že každá druhá Češka a Slovenka se zajímá o témata hubnutí, diet a redukce hmotnosti. Ke svému vzhledu a nadbytečným kilům je přitom nejvíce citlivá skupina žen na mateřské anebo rodičovské dovolené,“ říká PharmDr. Eva Vlčková, CSc., která zastává pozici HealthCare Sector Leadera pro Českou republiku a Slovensko.

Ti, kteří v minulosti zhubli, se o redukci hmotnosti nejčastěji snažili za pomoci omezování některých druhů jídla, jako jsou například sladkosti, mastné pokrmy, fast food a podobně. Druhým nejčastějším způsobem hubnutí byla zvýšená pohybová aktivita ve formě cvičení a jiných sportovních aktivit. Trojici nejpreferovanějších způsobů hubnutí uzavírá nekonzumování jídla ve večerních hodinách. Zatímco v České republice lidé preferovali úpravu kalorické hodnoty jídelníčku, Slováci zase o něco častěji drželi dietu se specifickými zásadami. Asi pětina lidí v obou zemích, kteří se snažili zhubnout, užívala volně prodejné přípravky na hubnutí. Muži dávali častěji přednost cvičení, ženy zase dietám a přípravkům a na hubnutí.

Preferovaný způsob hubnutí v minulosti

„Ne všechny snahy zhubnout padly na úrodnou půdu, protože více než třetina lidí v obou zemích nebyla s výsledky svého hubnutí spokojena a více než polovina lidí, kteří hubli, je stále nespokojena se svým fyzickým vzhledem. Nejvíce spokojeni s výsledky svého snažení byli právě lidé, kteří vsadili na pohyb a úpravu kalorické hodnoty jídelníčku,“ říká PharmDr. Eva Vlčková, CSc. Hubnout se v nejbližších měsících určitě nepřestane. Převážná většina Čechů a Slováků, kteří v minulosti hubli, se o to bude pokoušet i nadále v nejbližších dvanácti měsících. Avšak pro své budoucí hubnutí mnohem intenzivněji než v minulosti upřednostní pohyb a pečlivěji kalorickou úpravu stravy. K volně prodejným lékům a dietám budou inklinovat mnohem častěji ženy, dále lidé, kteří v minulosti nebyli s výsledky svého hubnutí spokojeni, nesportovci a ti, kteří trpí nadváhou nebo obezitou.

Jaká je preference Čechů a Slováků v rámci volně prodejných podpůrných přípravků na hubnutí?
V rámci průzkumu společnost GfK zjišťovala, jaký volně prodejný přípravek na hubnutí by si lidé koupili, kdyby si mohli vybrat. Pouze třetina respondentů v České republice a na Slovensku kategoricky odmítla koupi jakékoliv volně prodejného léku na hubnutí. Nejvyšší preferenci měly přípravky na odbourávání a rychlejší spalování tuků, přípravky na očištění organismu (očistné kúry) a na snižování chuti k jídlu. Nejméně preferovanými byly nízkokalorické náhrady jídla ve formě tablet a nápojů.

„Preference jednotlivých výrobků se liší podle cílových skupin. Zatímco ženy mnohem více preferují přípravky na rychlejší spalování tuků, snižování chuti k jídlu a rychlejší vyprazdňování a látkovou výměnu, muži dávají přednost přípravkům na podporu organismu s vyšším energetickým výdejem při cvičení. K nákupu volně prodejných léků na hubnutí inklinují mnohem více lidé, kteří v minulosti nebyli se svými snahami zhubnout úspěšní,“ dodává PharmDr. Eva Vlčková, CSc. z GfK.

Kdybyste si mohli vybrat, který typ volně prodejného léku na hubnutí byste si koupili?

Čtěte také

  1. Online Marketing Analyst
    Praha | 40000 - 80000 Kč za měsíc
  2. Asistent/ka managing partnera - zaměření na AI a digitální média
    Praha | 35000 - 40000 Kč za měsíc
  3. Produktový specialista
  4. Poradce/kyně dlouhodobě uvolněného náměstka primátora hl.m.Prahy
    Praha
  5. Konzultant/ka - parfémy
    Praha | 30000 - 35000 Kč za měsíc
Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!