Aktuální průzkum celosvětové sítě poradenských společností KPMG zjistil mezi většinou vedoucích pracovníků farmaceutických společností se sídlem v USA vzácnou shodu, a to v rámci plánovaného zapojení se do fúze či akvizice v následujících dvou letech. Celých 73 procent z nich totiž očekává, že bude při transakci figurovat na pozici kupujícího. Mezi hlavní cíle patří stimulace firemního růstu, vykompenzování ztrát z vypršení patentových práv, přístup k novým technologiím a výrobkům stejně jako expanze na nové trhy a výrobní synergie. Naproti tomu pouhá třetina respondentů (31 procent) věří v celkové oživení ekonomiky do konce roku 2012.
„Farmaceutický sektor se obecně začíná orientovat na strategické akvizice, výrobu nových výrobků, představení moderních služeb, ale i na výzkum a vývoj,“ potvrzuje Zeno Veselík, Director, KPMG Česká republika, a pokračuje: „Na druhou stranu není žádným tajemstvím, že farmaceutické firmy zasáhne zvyšující se tlak na regulaci a legislativu, který v konečném důsledku může brzdit jejich další růst.“
Investiční priority
Většina respondentů v průzkumu uvedla, že se chce prioritně zaměřit zejména na expanzi na zahraniční trhy. K tomu jim mají pomoci především fúze a akvizice. Nábor nových zaměstnanců bude naopak spíše stagnovat.
Bezmála 80 procent respondentů se pochlubilo, že jejich firmy disponují významným kapitálem. Celá třetina (33 procent) potvrdila investice ve fázi realizace a celkem 36 procent dotázaných plánuje investovat před koncem prvního kvartálu roku 2012. Navíc přesně polovina vedoucích pracovníků farmaceutického sektoru očekává, že v letošním roce jejich společnost navýší kapitálové výdaje. Čtvrtina (25 procent) pak očekává jejich snížení a stejný počet naopak nepočítá se žádnými změnami.
Více než polovina dotázaných (54 procent) pak nepředpokládá, že by k celkovému ekonomickému oživení mohlo dojít dříve než koncem roku 2013.
Graf: Investiční priority v letošním roce
Celkový počet zaměstnanců se snížil, momentálně stagnuje
Proti roku 2010 se počet zaměstnanců téměř ve všech firmách výrazně snížil a ve farmacii to platí dvojnásob. Tento trend bude podle průzkumu pokračovat u velkých společností i v příštím roce. Pesimistický odhad převládá zejména u 23 procent respondentů, kteří pochybují, že by se počet zaměstnanců mohl v budoucnu dostat na úroveň doby před recesí.