Marketing

Někteří kupující si schovávají účtenky i přes 10 let

Podle výzkumu agentury STEM/MARK pro Centrum Černý Most si účtenky z obchodů schovávají spíše ženy a starší lidé. Doklad je pak pro české zákazníky především nástrojem pro případnou reklamaci zboží dlouhodobé spotřeby nebo zpětnou kontrolu správnosti účtování nákupu. Délka uchování účtenky závisí na záruce. Najdou se však i tací, kteří si doklady schovávají dlouhá léta. Například vítězka soutěže o nejstarší účtenku Centra Černý Most přinesla doklad, který byl vystaven v den otevření tohoto nákupního centra, tedy skoro před 14 lety.

Z výzkumu agentury STEM/MARK pro Centrum Černý Most na reprezentativním vzorku populace České republiky jednoznačně vyplynulo, že Češi si schovávají účtenky za zboží dlouhodobé spotřeby, například při nákupu oblečení, vybavení domácnosti, elektroniky apod., a to především kvůli záruce nebo reklamaci. Vždy tak činí 74 % respondentů, většinou pak dalších 24 %. 65 % dotázaných si navíc kontroluje správnost údajů na účtence. Naopak většina zákazníků se nezajímá, zda jsou na dokladu nějaké dodatečné informace, jako například reklamní sdělení, nabídka zboží nebo slevy (20 % nikdy, 50 % většinou ne), a minimum spotřebitelů si schovává účtenky od rychloobrátkového zboží (19 % většinou ano, 9 % vždy).

Schováváte si účtenky?

Cena zboží nebývá rozhodující. Většina respondentů schovává účtenky od zboží dlouhodobé spotřeby, a to bez ohledu na zaplacenou částku. Doklady si nechávají podle délky záruky nebo 2 roky, což je obvyklá záruční doba. Existuje však 16 % lidí, kteří je skladují v podstatě až do chvíle, kdy se rozpadnou nebo jsou nečitelné. Mezi ně patří i Věra Forejtová, vítězka soutěže o nejstarší účtenku Centra Černý Most. Díky tomu, že si schovala účtenku za nákup ledničky z 30. 11. 1997, získala letos od tohoto nákupního centra celou částku zpět.

„Schovávám si všechny účtenky k dražším věcem, nemám v tom však žádný speciální systém. Vlastně bych je klidně i vyhazovala, ale manžel je v tomto poctivý. Nákup ledničky byla náhoda. Rozbila se nám zrovna ve chvíli, kdy se Centrum Černý Most otevřelo, tak jsme ji tam šli rovnou koupit. Výhra se mi velmi hodí, protože si už potřebuji koupit ledničku novou,“ řekla Věra Forejtová.

Opatrnější v zacházení s účtenkami jsou přitom podle průzkumu spíše ženy než muži a dále starší lidé, kteří si častěji kontrolují, jestli jim pokladní nezaúčtovala zboží dvakrát a zda uvedené ceny zboží odpovídají. Ve větší míře si také schovávají doklady za nákup potravin nebo drogerie. U žen je oproti mužům větší pravděpodobnost, že zaregistrují dodatečné informace na dokladu.

„Soutěž jsme vyhlásili v souvislosti se zahájením stavby nového Centra Černý Most. Samotnou mě překvapilo, kolik dokladů a navíc s jakými daty nám zákazníci přinesli. Účtenky jsme proplatili kromě paní Forejtové ještě dalším třem zákazníkům, kteří u nás nakoupili v prosinci 1997. Věrnosti našich zákazníků si velmi vážíme a jsme rádi, že jsme jim tímto mohli poděkovat,“ řekla Lenka Dvořáková, marketingová manažerka společnosti Unibail-Rodamco.

– red –

Čtěte také

  1. Koordinátor/ka promo akcí - možnost práce Z domova
    Modletice
  2. Obchodní zástupce pro hokejovou značku (celá ČR)
    Plzeň | 30000 - 70000 Kč za měsíc
  3. Star asistent/ka,promoter/ka,hostesing, luxusní auto. společnost
    Praha
  4. Asistent/ka marketingu
    Mukařov | 32000 - 34000 Kč za měsíc
  5. Akviziční specialista
    Praha | 40000 - 60000 Kč za měsíc
Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!