Společnost SAS Institute, lídr v oblasti business intelligence a integrovaných datových skladů, představila novou sadu nástrojů určených pro řešení kritických problémů dodavatelských řetězců. Řešení SAS Supply Chain Intelligence umožňuje organizacím zvyšovat příjmy a snižovat náklady s využitím odhadů zákaznické poptávky, zlepšením nákupních strategií a identifikací činností, které pomohou lépe zacílit zákazníky a zvýšit kvalitu poskytovaných služeb.
SAS současně oznámil vytvoření nové konzultační divize Supply Chain Analytics Consulting Group, jejímž cílem je pomoci zákazníkům rychle nasadit a uvést do provozu nová řešení pro oblast dodavatelských řetězců. Iniciativa společnosti SAS v oblasti inteligentního využívání informací pro řízení dodavatelských řetězců (Supply Chain Intelligence) staví na 27 letech zkušeností SASu s analytickými a business intelligence řešeními. Stovky organizací v řadě oborů využívají analytický software SAS pro řízení vztahů se svými dodavateli, sledování nákladů dodavatelských řetězců, řízení kvality, analýzy uplatňování záruk či pro předpovídání poptávky. Nová řešení, která staví na těchto prověřených technologiích, mohou být velmi rychle nasazena a integrována se stávajícími systémy řízení dodavatelských řetězců (SCM) a plánování podnikových zdrojů (ERP) za účelem dalšího zvýšení ziskovosti organizací.
”Naši zákazníci stále více volají po řešení, které jim umožní překonat nedostatky ERP a SCM systémů,” říká Jim Davis, viceprezident a marketingový ředitel SASu. ”Abychom vyšli vstříc jejich potřebám, vyvinuli jsme řešení SAS Supply Chain Intelligence, které umožňuje organizacím získat přesný a úplný pohled na dodavatelský řetězec, předávat výsledky managementu ve správný čas a okamžitě přijímat opatření, která jsou nezbytná ke zvýšení výkonnosti.”
Základ úspěchu dodavatelského řetězce
Řešení SAS Supply Chain Intelligence je založeno na architektuře SAS Intelligence Architecture. Tato architektura integruje nástroje pro přístup k datům, technologie datových skladů, čištění a dolování dat a umožňuje tak zákazníkům získávat znalosti ze stávajících transakčních SCM a ERP systémů. SAS Supply Chain Intelligence tvoří čtyři řešení, která mohou být nasazena buď dohromady nebo každé zvlášť. Součástí balíku SAS Supply Chain Intelligence jsou:
- SAS Supplier Relationship Management (SRM) : řeší problém nedostatečných analýz výdajů a nevyužívání příležitostí pro úspory, což podle Aberdeen Group stojí společnosti ročně až 260 miliard dolarů. SAS SRM řeší tento problém zpřístupněním znalostí o dodavatelích prostřednictvím webového prostředí všem úrovním odběratelské organizace. SAS nabízí nástroje, které umožňují dosáhnout výrazné návratnosti investic prostřednictvím tří hlavních oblastí nákupu: sladění strategií/vytváření balancovaných ukazatelů, objevování příležitostí a podrobná analýza/podpora rozhodování (http://www.sas.com/solutions/srm/index.html).
- SAS Value Chain Analytics : poskytuje finanční informace a umožňuje tak rozhodování na základě skutečných faktů, čímž snižuje náklady a zvyšuje ziskovost organizace. Vytváří společnou platformu pro interní oddělení firmy a/nebo obchodní partnery, která umožňuje objektivní zkoumání oboustranných nákladů souvisejících s přesunem produktů v distribučních systémech, od výrobce až ke konečnému spotřebiteli (http://www.sas.com/solutions/vca/index.html).
- SAS Demand Intelligence : předpovídá vývoj zákaznické poptávky a nabízí konkurenční výhodu tím, že umožňuje ovlivňovat poptávku pomocí vhodných úprav cen a propagace, při současném zajištění vysoké úrovně služeb zákazníkům. Vysoce přesné předpovědi poptávky vytvořené řešením SAS Demand Intelligence pomáhají optimalizovat propagační akce, cenovou politiku a výrobní plány (http://www.sas.com/industry/retail/demand.html).
- SAS Process Intelligence : maximalizuje tvorbu hodnot ve výrobních a strojírenských provozech, urychluje řešení problémů, zlepšuje kvalitu výrobků a výtěžnost, zkracuje délku výrobního cyklu a dobu potřebnou k uvedení výrobků na trh. SAS využívá integrace dat k zavedení správných postupů při řešení problémů, účinného monitoringu, řízení a zlepšování procesů (http://www.sas.com/solutions/pri/index.html).
Reálná návratnost investic (ROI)
Commerzbank, jedna ze čtyř největších německých bank a třicátá největší banka na světě, využívá prognostický software SAS v rámci své aplikace pro optimalizaci dodávek hotovosti na pobočky a do bankomatů – v kombinaci s předpověďmi, optimalizací návrhů dodávek a zpracování objednávek. „Systém předpovídání potřebné hotovosti a zpracování jejích objednávek nám umožnil uvolnit až 18 % hotovosti, kterou jsme dříve měli vázánou v bankomatech nebo v nákladech na logistiku,” říká Arne Ruban, vedoucí projektu CoBaCash v Commerzbank. „Současně jsme zvýšili spokojenost našich zákazníků, protože už nedochází k vyčerpání hotovosti v bankomatech, a to ani v kritických obdobích jako jsou víkendy nebo svátky.“
Zdroj: SAS