Public relations

ČSOB rozdává k dětským účtům 600 Kč

Dvě třetiny rodičů dávají svým dětem kapesné, v průměru 600 korun měsíčně. Výše kapesného pak skokově narůstá s přechodem na střední školu, vyplývá z aktuálního průzkumu ČSOB.

Většina dotázaných se svými potomky mluví o rodinném rozpočtu už od předškolního věku, zhruba polovina pak útraty svých dětí kontroluje nebo přímo určuje, co si smějí koupit. V této snaze o zvyšování finanční gramotnosti dětí jde ČSOB rodičům naproti. K dětským účtům otevřeným do konce září dostanou noví klienti až 600 korun a šanci vyhrát velký rodinný výlet. 

„Vedení dětí k finanční gramotnosti dlouhodobě vnímáme jako jeden z našich nejdůležitějších úkolů. Je důležité, aby děti chápaly, že peníze jsou výsledkem práce a naučily se s nimi zodpovědně hospodařit. Rodičům i dětem jdeme naproti speciální aplikací Filip, kde se hravou formou můžou učit fungování světa financí. K novému dětskému účtu aktuálně navíc přidáváme motivaci v podobě měsíčního kapesného ve výši až 600 korun, kterým chceme děti podpořit a vést k tomu, aby si aktivně spořily,“ říká Martin Procházka, ředitel pro oblast Retailové klientely ve skupině ČSOB.

Podmínky získání finanční odměny jsou snadno splnitelné. Stačí se zaregistrovat do mobilní aplikace ČSOB Smart, zaplatit kartou Mastercard v kamenném obchodě nebo na internetu a poslat dítěti na jeho nový účet první kapesné alespoň 100 korun. Po splnění těchto tří výzev bude každý navíc automaticky zařazen do slosování o nezapomenutelný zážitek s Amazing Places v hodnotě 30 000 korun.

Účet, který roste s dítětem

Rodiče mohou svým dětem otevřít účet již po narození, posílat na něj třeba symbolické kapesné a zhodnocovat prostředky propojením se spořicím účtem. Od osmých narozenin pak dítě může získat vlastní platební kartu a vykročit tak dál směrem k finanční samostatnosti. Od patnácti let je možné používat i kartu v mobilních telefonech nebo hodinkách.

Účet se tak postupně přizpůsobuje potřebám dítěte a rodiče přitom mohou na všechny transakce dohlížet, zatímco děti získávají cenné zkušenosti. Vedení účtu a výběry z bankomatů ČSOB, stejně jako na pobočkách České pošty, jsou zdarma. Po 18. narozeninách se účet změní na standardní Plus Konto, se kterým si už mladý dospělý může nakládat dle libosti.

„Naše data ukazují, že děti využívají kapesné nejen na osobní potřeby, jako jsou sladkosti a videohry, ale také na důležité výdaje, například jízdné, což jim umožňuje přijmout větší zodpovědnost za své finance. Průměrně utratí v rámci jednoho nákupu 89 korun v obchodě, 220 korun za herní aplikaci a 50 korun za jízdenku,” uvádí Martin Procházka.

Účet a karta jako symboly samostatnosti

Z průzkumu ČSOB dále vyplývá, že u nejmenších dětí rodiče obvykle vyplácejí kapesné v hotovosti. S rostoucím věkem dítěte častěji využívají bankovní účet. V aplikaci ČSOB Smart mohou děti jednoduše sledovat pohyby na účtu, stav úspor, nebo si zobrazit zapomenutý PIN ke své kartě.

„Vlastní účet a platební karta je pro děti a dospívající zásadní krok do světa dospělých, který zvyšuje pocit zodpovědnosti. Četnost používání platebních karet s přibývajícím věkem výrazně stoupá a v osmnácti letech se tento způsob placení už stává nejběžnějším. Bezhotovostní platby jsou totiž jednoduché, pohodlné a hlavně bezpečné,“ říká Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

ČSOB dlouhodobě podporuje finanční gramotnost dětí prostřednictvím programu Finanční a digitální vzdělávání pro školy a také bezplatné aplikace Filip – Poznej svět peněz. Na ni je navázána i každoroční soutěž   Filipův pohár finanční gramotnosti, v rámci níž děti soutěží o zajímavé ceny.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!