V evropském žebříčku kupní síly obyvatelstva Česko v letošním roce kleslo až na 26. místo. Trend poklesu úrovně kupní síly českých domácností ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, který započal v roce 2011, prohloubila i loňská intervence ČNB. Tu pocítili především ti, kteří rádi nakupují v zahraničí nebo více cestují ale i ti, kteří prostě jen nakupují dovážené výrobky. Průměrný obyvatel České republiky tak má letos k dispozici o téměř 47 % méně finančních prostředků než průměrný obyvatel Evropy. Ukázala to studie společnosti INCOMA GfK „Kupní síla v okresech a obcích ČR 2014“.
Úroveň kupní síly je srovnatelnou metodikou sledována ve všech evropských zemích. Oproti loňskému roku nás předstihly pobaltské státy Litva a Estonsko, o něco lépe je na tom i Slovensko. Za námi zatím zůstávají další země středoevropského prostoru – Polsko a Maďarsko. S velkým odstupem je včele žebříčku Lichtenštejnsko, následované Švýcarskem a Norskem.
V rámci České republiky jsou samozřejmě v úrovni kupní síly značné regionální rozdíly. Nejvyšší kupní sílu vykazuje Praha (index 130,1) a Středočeský kraj (106,4), na opačném konci žebříčku jsou kraje Ústecký (89,0) a Moravskoslezský (89,8).
Náskok Prahy se ovšem postupně snižuje, naopak bohatne prstenec obcí v těsném zázemí hlavního města. Významnou koncentrací vyšších příjmových kategorií se vyznačují zejména Roztoky, Úvaly, Černošice, Jesenice u Prahy, Čelákovice či Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Naopak většina „chudších“ sídel je situována v severněji položených oblastech státu.
Průměrná úroveň kupní síly obyvatel českých regionů (index – % českého průměru)