Průzkum společnosti Ernst & Young odhalil pokračující pokles přílivu rizikového kapitálu na evropský trh ve druhém čtvrtletí roku 2002. K odvětvím, která utrpěla nejvíce, patří informační technologie a odvětví maloobchodu a spotřebitelských výrobků. V České republice dochází v roce 2002 k oživení investiční aktivity.
Ve druhém čtvrtletí 2002 i nadále klesaly v Evropě aktivity v oblasti rizikového kapitálu. Objem nově získaného rizikového kapitálu klesl ve druhém čtvrtletí roku 2002 na 1,075 miliard EUR, což je pokles o 18 % ve srovnání s prvním čtvrtletí letošního roku. Počet transakcí klesl během stejného období o 30 %, přičemž ve druhém čtvrtletí bylo zaznamenáno pouze 218 transakcí. Evropa byla ve druhém čtvrtletí zasažena více než USA. Tam došlo k nárůstu počtu transakcí o 3 % na 538, ale objem transakcí se snížil o 7 % na 5,1 miliard EUR.
„Toto je nejméně úspěšné čtvrtletí, které jsme zaznamenali za poslední tři roky. Výsledky za druhé čtvrtletí roku 2002 ukazují, že investoři rizikového kapitálu v celé Evropě jsou velmi opatrní. Byl zaznamenán zřetelný přesun od investic směřujících do firem v ranných fázích jejich působení na trhu směrem k větším a promyšlenějším investicím do již etablovaných firem,“ řekla Petra Wendelová, partner Ernst & Young Česká republika, vedoucí divize podnikových financí.
„V České republice naopak dochází v roce 2002 k oživení investiční aktivity po ne příliš úspěšném roce 2001, kdy jsme zaznamenali 40 investic. Pokles počtu aktivit v oblasti rizikového kapitálu byl v roce 2001 ovlivněn končící životností některých fondů a vstupem nově ustanovených fondů na český trh,“ řekl Michal Nosek, předseda Czech Venture Capital Association (Česká asociace rizikového kapitálu).
Co se týče objemu transakcí uskutečněných v celé Evropě, utrpěla podle průzkumu Ernst & Young ve druhém čtvrtletí 2002 nejvíce odvětví jako informační technologie (pokles o 18 % na 560 miliónů EUR) a odvětví maloobchodu a spotřebitelských výrobků (pokles o 50 % na 105 miliónů EUR). Oproti tomu sektor zdravotnictví zaznamenal mírný nárůst a to o 3 % na 358 miliónů EUR.
K poklesu přílivu rizikového kapitálu došlo ve druhém čtvrtletí letošního roku ve většině evropských států. Belgie zaznamenala pokles rizikového kapitálu ze 40 miliónů EUR na 16 miliónů, v Dánsku došlo k poklesu z 85 miliónů na 46 miliónů EUR a Francie vykázala pokles o 35 % na 160 miliónů EUR. Naopak tomu bylo v Irsku, které vyrovnávalo negativní trend významným nárůstem z 15 miliónů na 88 miliónů EUR, stejně jako Norsko, které zaznamenalo nárůst ze 4,6 miliónu na 64 miliónů EUR. Ve Švédsku došlo k nárůstu objemu finančních prostředků, které podniky shromáždily, o 55 % na 126 miliónů EUR.
Podle průzkumu společnosti Ernst & Young zaznamenal propad také trh rizikového kapitálu ve Velké Británii a to jak v počtu provedených transakcí, tak i v objemu finančních prostředků, které podniky shromáždily. Ve druhém čtvrtletí letošního roku bylo podle průzkumu Ernst & Young uskutečněno ve Velké Británii pouze 44 transakcí v celkové hodnotě 324 milionů EUR. Došlo tedy k poklesu ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2002, kdy bylo uskutečněno transakcí 99 v hodnotě 478 milionů EUR.
Ve Velké Británii poklesl objem provedených transakcí v mnoha sektorech, obzvláště pak v sektoru softwaru (pokles o 38 % na 121 miliónů EUR) a v sektoru zdravotnictví (pokles o 61 % na 33 miliónů EUR). Jediným významným nárůstem byl nárůst v sektoru elektroniky (o 308 % na 46 miliónů EUR).
Trh s rizikovým kapitálem ve Velké Británii se na objemu finančních prostředků, které podniky v Evropě shromáždily ve druhém čtvrtletí roku 2002, podílel pouze 30 %, což je pokles oproti 36% podílu zaznamenaném ve stejném období loňského roku. I přesto, že podíl Velké Británie klesá, zůstává tento trh i nadále největším trhem rizikového kapitálu v Evropě. Ve srovnání s Francií, což je druhý největší trh s rizikovým kapitálem, dochází ve Velké Británii k investování dvojnásobného objemu finančních prostředků.