Výzkum trhu

Trh s technikou vzdoruje ekonomické nepřízni

Celkový trh s technickým spotřebním zbožím (Technical Consumer Goods = TCG) dosáhl během prvního čtvrtletí v západní Evropě objemu tržeb ve výši 48,4 miliardy euro. I když nebyl zaznamenán žádný růst, byly ve srovnání s předchozím rokem celkové tržby stabilní. K většímu poklesu došlo v Řecku a ve Španělsku, zatímco Rakousko, Belgie a Itálie dosáhly nejvyššího růstu tržeb.

U západoevropských spotřebitelů roste potřeba být mobilní a z toho profituje především trh telekomunikačních zařízení (Telco) a informačních technologií (IT). Stejně jako během předcházejících čtvrtletí zažívaly velmi silný růst chytré telefony a tablety. U malých domácích spotřebičů byly tržby v období od ledna do konce března rovněž pozitivní, přičemž růst zaznamenaly všechny segmenty tohoto odvětví. Avšak ostatní segmenty, kterým se průzkum GfK TEMAX Western Europe věnoval, na tom vůbec nebyly dobře a na začátku roku vykázaly největší pokles.

Gfk Temax

Telekomunikace: chytré telefony jsou stále větší a tenčí

Trh Telco dosáhl v prvním čtvrtletí 2013 růstu tržeb o 11,9 procenta. Celkový objem tržeb na základě nedotovaných cen dosáhl 9,5 miliard euro. Na tomto výsledku se podílela řada zemí svým dvojciferným růstem – především Belgie, Itálie, Portugalsko a Německo.

Nejvyšší růst zajišťovaly i nadále chytré telefony a prodávaly se dobře zejména díky stále atraktivnějším cenovým nabídkám. Prodeje se zvyšovaly taktéž díky některým novým funkcím, jimiž jsou nyní vybaveny střední i luxusní kategorie těchto výrobků a současně pokračoval trend výroby větších a tenčích modelů. Navíc větší chytré telefony s displejem přes 6 palců a o tloušťce méně než 10 mm nyní v určitém směru konkurují i tabletům. V současné době je segment chytrých telefonů tažen především atraktivním designem, novými funkcemi a vysokým technickým výkonem. To znamená dobré vyhlídky pro další dynamický vývoj na trhu telekomunikačních zařízení.

Všimněte si prosím, že čísla za Telco jsou od tohoto čtvrtletí uváděna jen s nedotovanými cenami. Dřívější údaje byly podle toho rovněž upraveny.

Malé domácí spotřebiče: růst ve všech segmentech

Západoevropští spotřebitelé utratili od začátku ledna do konce března 2013 zhruba 3,1 miliardy euro za malé domácí spotřebiče (Small Domestic Appliances = SDA). Objem tržeb se ve srovnání s prvním čtvrtletím 2012 zvýšil o 4,1 procenta. Spojené království a Německo dosáhly dvojciferného růstu a k tomuto pozitivnímu výsledku přispěly nejvíce.

Díky poptávce po kuchyňských spotřebičích a mixérech se kuchyňské výrobky zasloužily o růst v celém sektoru. V 1. čtvrtletí 2013 vzrostly rovněž tržby v segmentu přístrojů na výrobu horkých nápojů. Plně automatické espresso přístroje vykázaly pozitivní vývoj tržeb zejména v Německu. Kávovary na kapsle se dobře prodávaly díky promočním akcím a díky nízkým průměrným cenám.

K růstu v sektoru SDA přispěly i výrobky pro ústní hygienu. Ve všech zemích kromě Francie vzrostly prodeje elektrických zubních kartáčků. Díky inovativním výrobkům se zvýšil také prodej ústních sprch, především v Německu. Prodeje vysavačů taktéž nadále rostly a ve většině evropských zemí spotřebitelé nakupovali vertikální vysavače na baterky.

Informační technologie: za zvýšenými tržbami jsou inovace

Západoevropský trh IT zaznamenal v prvním čtvrtletí růst o 4 procenta, což odpovídá celkovému objemu tržeb na úrovni 14,6 miliard euro. Nejlépe si vedly takové země jako Belgie, Nizozemí a Rakousko. Pokles nastal jen ve Španělsku, Řecku a Francii.

Celkový růst v IT sektoru byl tažen poptávkou po inovativních produktech. Nejprodávanějším výrobkem v tomto sektoru jsou tablety, a kromě toho lze pozitivní růst sledovat i v kategorii ultra tenkých notebooků. Jelikož se v těchto segmentech připravují další inovace, lze u těchto výrobků i jejich doplňků očekávat v roce 2013 velmi dobré výsledky.

Vedle mobility mají spotřebitelé zájem i o konektivitu, takže u produktů, které ji zajišťují, lze do budoucna počítat s dalším růstem. Roste poptávka po propojování různých zařízení, jako jsou televize, počítače a herní konzole a to hlavně mezi soukromými spotřebiteli. Na základě toho se od ledna do konce března pozitivně vyvíjely prodeje příslušných výrobků z oblasti komunikace a infrastruktury. GfK očekává, že díky řadě atraktivních inovací bude trh IT vykazovat i nadále rostoucí trend.

Velké domácí spotřebiče: do kuchyně vstupují profesionální trendy

Prodeje velkých domácích spotřebičů (Major Domestic Appliances = MDA) dosáhly 7,5 miliardy euro. Pozitivní vývoj byl zaznamenán ve Švédsku, Spojeném království, Německu a v Rakousku. Celkový růst tržeb byl mírně negativní (-0,9 procenta).

Stále více domácností považuje vaření za událost a současně věnuje velkou pozornost zdravé přípravě pokrmů. V souvislosti s tím se projevuje tendence k nákupu profesionálního vybavení i pro domácí kuchyně. Například se ve velkém množství začaly prodávat sporáky s indukčními deskami a jejich průměrné ceny jsou zatím na vysoké úrovni.

Rovněž poptávka po zdravém vaření, při němž se neničí vitamíny, vedla k prodejům sporáků a trub s doplňkovou parní technologií i samotných parních trub.

V tomto sektoru hraje důležitou roli i snadné ovládání s dotekovým displejem a právě poptávka po této technologii stále roste. Spotřebitelé rovněž dávali přednost tišším spotřebičům, například v kategorii myček nádobí. Vzhledem k tomu, že digitalizace a konektivita se stále rozšiřuje, můžeme v roce 2013 očekávat zajímavé inovace i v tomto směru.

Kancelářské vybavení a spotřební materiál: růst díky skulině na trhu

Celkové prodeje kancelářského vybavení a spotřebního materiálu dosáhly v západní Evropě za první čtvrtletí 4 miliard euro; ve srovnání s předchozím čtvrtletím to znamená pokles o 3,6 procenta. Francie a Rakousko byly jediné země, kde byl zaznamenán mírný nárůst a kde byl tudíž poněkud kompenzován negativní trend v prvním čtvrtletí 2013.

Přestože tržby za inkoustové tiskárny byly na začátku roku pod značným tlakem, lze pozorovat první známky oživení. K tomuto optimistickému trendu přispěly multifunkční tiskárny a zařízení pro bezdrátové připojení. Podrobnější pohled na trh skenerů odhaluje určitý posun v některých sub-kategoriích, i když celá tato oblast se již určitou dobu potýká s poklesem.

Nyní zaznamenáváme vzrůstající poptávku po mobilních skenerech dokumentů. Tento růst v dané skulině umožňuje dívat se na zbylou část roku optimisticky.

Fotopřístroje: poptávka po vysoce kvalitním obrazu stimuluje růst

Podle šetření GfK TEMAX Western Europe utratili západoevropští spotřebitelé během 1. čtvrtletí 2013 za foto produkty celkem 1,6 miliardy euro. Ve srovnání s předešlým čtvrtletím to znamená pokles o 4,2 procenta. Přesto však některé trhy, konkrétně rakouský a německý, dokázaly vygenerovat pozitivní růst. Dobrých výsledků bylo rovněž dosaženo u některých jednotlivých produktových skupin: ve srovnání s prvním čtvrtletím 2012 vzrosty prodeje fotoaparátů s vyměnitelnými objektivy.

Růst trhu byl stimulován rovněž digitálními kompaktní fotoaparáty, které tvoří v segmentu digitálních fotopřístrojů hlavní kategorii; zejména šlo o příslušenství k výrobkům vyšších cenových kategorií s odpovídajícími technickými charakteristikami, jako např. o modely s ultrazoomem. Především stoupající poptávka po fotoaparátech vyšší kvality ukazuje, že pro mnoho zákazníků nakupujících fotoaparát je kvalita obrazu velmi důležitým faktorem. To napomáhá částečnému vykompenzování pokračujícího poklesu prodejů levnějších fotoaparátů, které jsou stále více nahrazovány chytrými telefony.

Spotřební elektronika: trh je do značné míry nasycen

Prodeje na západoevropském trhu spotřební elektroniky dosáhly za 1. čtvrtletí 2013 celkového objemu 7,9 miliardy euro. Ve srovnání s loňským rokem to znamená pokles o 15,2 procenta. Tento negativní trend zasáhl všechny segmenty. Segment televizorů, který je z hlediska tržeb nejdůležitější, pociťuje nejsilněji důsledky toho, že trh je do značné míry nasycen. Vzhledem k tomu, že většina domácností již plochou televizi vlastní, utrácejí spotřebitelé své peníze za jiné produkty. Celkový negativní trend v segmentu televizorů je také částečně důsledkem velmi vysokých tržeb zaznamenaných v loňském roce.

Růst trhu a mimořádné tržby v roce 2012 byly dány také významnými sportovními akcemi a vypnutím analogového signálu v Německu. Očekává se však, že ve druhé polovině letošního roku dojde v tomto segmentu znovu k oživení.

Chytré televize, které nedávno zaznamenaly velký úspěch, začínají být velmi populární a u nových modelů se jejich technické parametry objevují jako standardní. Úspěch reproduktorů SoundBar, které zvyšují kvalitu zvuku plochých televizorů, dokazuje, že se spotřebitelé zaměřují i na kvalitu. Spotřebitelská poptávka v sektoru spotřební elektroniky je v současné době tažena spíše audioprodukty, nežli televizory či videem, přičemž na prvním místě je docking příslušenství. Tyto produkty umožňují spotřebitelům vychutnávat si hudbu v prostředí svého domova, ať už díky chytrému telefonu, tabletu nebo MP3 / MP4 přehrávači.

GfK TEMAX Western Europe: oživení v Portugalsku a Itálii

Především země na jihu Evropy se během prvního čtvrtletí stále nemohly vymanit z temného stínu finanční a dluhové krize. Ze všech zemí zahrnutých do průzkumu GfK TEMAX Western Europe to byly Řecko a Španělsko, jež zaznamenaly největší pokles prodejů technického spotřebního zboží. V obou zemích je hlavním problémem vysoká nezaměstnanost, jež značně omezuje finanční možnosti spotřebitelů dělat větší nákupy. Avšak i zde se objevily známky oživení: v období od ledna do konce března se začaly prodeje v Portugalsku a hlavně v Itálii opět zvyšovat. V tomto období se pozitivně vyvíjely také severní oblasti. Celkové tržby dosažené prodejem technického zboží činí 48,4 miliardy euro. Bez ohledu na poněkud obtížnou ekonomickou situaci zůstává celkový západoevropský trh s technikou silný.

Gfk Temax

GfK TEMAX je ukazatel, který vyvinula společnost GfK za účelem sledování trhů s technickým spotřebním zbožím. Tato zjištění jsou založena na výzkumech, jež pravidelně provádí maloobchodní panel GfK. Maloobchodní panel obsahuje údaje od více než 425 000 maloobchodních provozoven na celém světě. Od února 2009 zjišťuje GfK ukazatel na mezinárodní úrovni ve více nežli 30 zemích. Jde o první ukazatel, který zahrnuje všechny trhy s technickým spotřebním zbožím v různých zemích.
GfK TEMAX Western Europe přímo zahrnuje tyto země: Německo, Rakousko, Belgie, Španělsko, Nizozemí, Portugalsko, Itálii, Francii, Řecko, Velkou Británii a Švédsko. Kromě toho jsou prostřednictvím extrapolovaných dat zastoupeny i Dánsko, Norsko a Švýcarsko.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!