(-pr-) Žít bez peněz není pro nikoho jednoduché a mnoho lidí touží po krásných nových věcech, které chtějí mít hned a bez čekání. Stále více nás proto lákají půjčky, které lze sjednat jak na pobočce, tak on-line z pohodlí domova. Proč nás stále více lákají půjčky?
Nízké úrokové sazby
Jedním z důvodů, proč jsou půjčky tak vyhledávaným produktem, jsou nízké úrokové sazby. Nízké úroky jsou pro dlužníky velkým požehnáním. Výše úroků přitom hraje zásadní roli u bankovních i nebankovních půjček a je zásadním kritériem, podle kterého lidé půjčky vybírají. Mezi nejvýhodnější nabídky půjček patří například půjčka od Air Bank. V případě, že klient řádně splácí, je jeho úrok 9,9%.
Nabídky z každé strany
Nabídky půjček na nás doslova skáčou z každé strany. Zapnete televizi, pustíte rádio nebo internet a okamžitě vidíte několik nabídek. Poskytovatelé půjček také často inzerují v lokálních novinách, hází letáky do schránek. Zkrátka kam se hnete, tam najdete tu „nejlepší půjčku“. Je však potřeba být obezřetný a vyhledat skutečně vhodnou půjčku. Lákavé jsou především nabídky vysokých částek za minimální úrok, bleskové vyřízení nebo vyřízení bez složité administrativy.
Půjčky již od 1000 Kč
Velkým lákadlem posledních let jsou tzv. Mikropůjčky, kdy je možné si půjčit již od 1000 Kč. Těchto malých půjček využívá mnoho lidí především v okamžiku, kdy zbývá pár dní do výplaty a v peněžence prázdno a i proto se nazývají jako půjčky před výplatou. Půjčky si lze sjednat na několik dní a peníze obdrží žadatel do hodiny od schválení půjčky. Vše se děje přes internet, tudíž není třeba dojíždět někam na pobočku. Lidé však tyto půjčky neberou nijak vážně, problém nastává v okamžiku, kdy nemají na splátky nebo jim po zaplacení peníze chybí na běžný chod domácnosti.
Splácet je jednodušší než šetřit
Proč si lidé půjčují stále více? Protože je pro ně mnohem jednodušší půjčku splácet, než si na danou věc na šetřit. Proč čekat, když díky půjčce můžeme mít nové auto, dovolenou, norkový kožich či mobil hned? A co na tom, že už splácíme nábytek a loňskou dovolenou? Takovéto uvažování má bohužel řada lidí.
Vyšší příjmy= menší problémy při splácení
Nárůst půjček úzce souvisí také s vyššími příjmy, kdy si rodina může dovolit splátky a ví, že ji peníze nijak chybět nebudou. Zatímco před dvaceti lety dlužil každý Čech v průměru 10000 Kč, v roce 2017 je to okolo 135 000 Kč. Dnes z platu padne až 40% na splátky. Alespoň malou půjčku má až 47% Čechů. Lidé si půjčují na dovolenou, televizi i novou pračku. Tyto půjčky však uspokojují pouze krátkodobé potřeby a proti úvěrům na bydlení nepředstavují pro dlužníky žádnou investici do budoucnosti. Celkový dluh domácností činil na konci roku 2017 2,14 bilionu, meziročně vzrostl o 177,5 miliard korun. Zároveň s tím klesl počet lidí, kteří nezaplatí minimálně tři po sobě jdoucí splátky.
Češi se zadlužují velmi rádi a rychle
Češi si na život na dluh zvykli poměrně rychle, ačkoliv zadluženost českých domácností není tak vysoká jako v jiných zemích EU. Většině lidí připadá čerpání půjčky naprosto normální. Nejvíce si půjčují lidé mezi 25 -34 lety a nejvíce si půjčují před Vánocemi a v období letních dovolených. Nejvíce skeptičtí jsou naopak senioři nad 65 let. V souvislosti s novým spotřebitelským zákonem zájem o půjčky nijak neopadává. Průměrná částka u krátkodobého dluhu vzrostla meziročně o 7, 4 % na jednoho obyvatele a její výše je 180 000 Kč na jednoho klienta. Průměrná částka u dluhů určených na bydlení vzrostla meziročně o 9,4 procenta na 1,5 milionu korun. Nejvíce dluhů mají lidé v Praze. Na jednoho obyvatele zde v roce 2017 připadl dluh ve výši 285 tisíc korun, zatímco v Ústeckém kraji to bylo 146 000 na jednoho obyvatele.