V mezinárodním průzkumu říká polovina lidí, že v posledním roce měli kašel nebo byli nachlazení, a více než jedna čtvrtina uvádí, že trpí nespavostí nebo má problémy se spaním. Toto jsou výsledky nedávného průzkumu společnosti GfK z volně prodejné studie GfK Consumer Life. Průzkum se online dotazoval 27 000 respondentů z 22 zemí, jaké zdravotní potíže z předloženého seznamu1 měli během posledních 12 měsíců.
Respondenti byli dotazováni na tyto zdravotní problémy: kožní onemocnění, alergie, zvracení nebo průjem, diabetes, vysoká hladina cholesterolu nebo vysoký krevní tlak. V mezinárodním měřítku patří k pětici nejběžnějších zdravotních potíží, s nimiž se lidé potýkali během posledních 12 měsíců, nachlazení (jež se pojilo s kašlem, bolestí v krku, infekcí horních cest dýchacích a chřipkou – se uvádělo v 51 procentech případů), problémy se spaním (27 procent), bolest svalů nebo kloubů v důsledku přílišné námahy nebo zranění (25 procent), problémy s váhou (21 procent) a migrény nebo silné bolesti hlavy (21 procent).
V České republice byl největší počet lidí s nachlazením, Švédsko mělo největší počet osob trpících nespavostí
V České republice a v Rusku trpělo kašlem a nachlazením za posledních 12 měsíců více osob než v jiných zemích zahrnutých do průzkumu – bylo to 67 procent a 62 procent. Spojené státy americké a Japonsko naopak hlásí nejmenší počet lidí trpících nachlazením nebo kašlem (v obou zemích je to 39 procent). Pokud jde o nespavost, největší počet lidí s tímto problémem má Švédsko (41 procent), Česká republika a Turecko (obě země 40 procent). Naopak Japonsko je země, která se s problémem nespavosti potýká nejméně – nespavost deklaruje 13 procent Japonců.
Problémy se spaním mají častěji ženy než muži
Podíváme-li se na rozdělení podle pohlaví, vidíme mezi ženami a muži některé jasné rozdíly. Téměř u všech vyjmenovaných zdravotních potíží platí, že ženy jimi během posledních 12 měsíců trpěly více než muži.
A jak jsme na to se spánkem v České republice? „Při bližším pohledu na věkové kategorie se problémy se spaním a se zvyšujícím se věkem zhoršují,“ říká Lenka Harmon, GfK Sector Leader Consumer Goods&Health.
Obě pohlaví uvádějí jako nejběžnější zdravotní potíž nachlazení nebo kašel (53 procent žen a 49 procent mužů), ale u žen je dalším velmi častým zdravotním problémem nespavost (32 procent), zatímco u mužů se o druhé místo dělí bolest svalů či kloubů v důsledku přílišné námahy nebo zranění a nespavost (u obou je to 24 procent). Rozdíl je také v tom, které zdravotní potíže patří k pěti nejčastějším u žen a u mužů. V případě žen je třetím nejčastějším problémem migréna nebo silná bolest hlavy, která ovšem nepatří mezi pět nejběžnějších u mužů (uvádí ji 27 procent žen a 15 procent mužů). U mužů je čtvrtým nejběžnějším zdravotním problémem pálení žáhy nebo reflux, což ale nepatří mezi pět nejčastějších potíží, na něž si stěžují ženy, i když v posledním roce se s ním potýkalo více žen než mužů (19 procent mužů a 21 procent žen).