Nejvíce půjček si berou obyvatelé Severní a Jižní Moravy, Prahy a Severních Čech. Typickým žadatelem je přitom žena ve věku 40 – 45 let, která nejčastěji využívá střednědobou půjčku v průměrné výši 70 až 100 tisíc korun. Vyplývá to ze statistik Poštovní spořitelny.
„Muži žádající o půjčku se drží méně při zemi. Zatímco cílem žen je nejčastěji úhrada méně nákladných věcí, jako nákup bílé elektroniky, domácích spotřebičů či počítače pro děti, muži z půjčky obvykle financují nákup automobilu nebo výdaje spojené s pořízením či rekonstrukcí bydlení. Je to dáno částečně u nás stále přetrvávajícím tradičním rozdělením rolí v rodině a skutečností, že muž mívá vyšší příjmy.“ popisuje Libor Svoboda, manažer pro Produkty a služby Poštovní spořitelny.
Rozdíly jsou také mezi věkovými a demografickými skupinami. Zatímco lidé starší 40 let si nejčastěji berou půjčky na věci běžné potřeby, klienti ve věkové skupině 30 – 40 let si půjčují na delší dobu na výdaje spojené s bydlením, které začínají řešit vstupem do trvalého partnerství nebo s narozením dítěte.
Statistiky Poštovní spořitelny dále ukazují, že obyvatelé menších měst si berou půjčky řádově o 30 % nižší než lidé z měst nad 100 tisíc obyvatel. Všechny žadatele naopak spojuje aktivní zájem o parametry a podmínky půjček. „Trend posledních měsíců jasně dokazuje, že lidé se naučili k rodinným financím přistupovat zodpovědněji. Dříve, než si půjčí, ověří si, zda jim jejich příjmy umožňují zatížit měsíční rozpočet dalším pravidelným výdajem,“ dodává Libor Svoboda.
-red-