Internet

Nakupující na internetu si bezpečnost spojují s důvěrou v e-shop

Pro 90 % lidí nakupujících na internetu je při výběru platební metody důležitá bezpečnost. Při platbách prostřednictvím internetového bankovnictví je pravděpodobnost podvodu zhruba 1:100 milionům. Zhruba osmkrát pravděpodobnější je možnost hlavní výhry v loterii a ještě častěji vás může někdo okrást. Většina nakupujících na internetu si přesto vybírá placení na dobírku nebo v hotovosti. Na vině je nedůvěra vůči e-shopům a obavy z platby předem.

Podle průzkumu platební brány PayU provedeném na vzorku téměř 1200 nakupujících na prodejním portálu Aukro uživatelé preferují při výběru platby bezpečnost, a to z 90 %. Bezpečnost si přitom primárně nespojují s platbami online, ale spíše s platbami na dobírku anebo v hotovosti. Rizika při placení jsou přitom podle analýzy České spořitelny, prezentované na odborné konferenci Trendy v internetové bezpečnosti 2011, zcela opačná. Pravděpodobnost zneužití online plateb internetového bankovnictví je zhruba 1:100 milionům. Naproti tomu podvody při platbách na pobočce mohou nastat v jednom případu z milionu.

U plateb bankovním převodem se často chybuje
Průzkum platební brány PayU na prodejním portálu Aukro také ukázal, že online platby bankovním převodem jsou uživateli vnímány nejčastěji jako rychlé a jednoduché. Takto je posuzuje více než 60 % nakupujících. Realita je však opět trochu jiná. U některých bank transakce proběhne do 15 minut, u jiných to může být až záležitost více dní. To prodlužuje také dobu, než zákazník dostane své zboží.

„Tento způsob platby patří navíc pro nakupující k těm složitějším, protože musí opisovat čísla účtů, variabilní symboly i placené částky. Navíc je tu bezpečnostní riziko, že se nakupující splete a zadá nesprávné údaje. Rychlost a jednoduchost je tu chápána spíše v porovnání s platbou na dobírku,“ doplňuje manažer platební brány PayU Gabriel Kalapoš.

Důvěra v e-shop je pro bezpečné nakupování klíčová
Přestože jsou online platby z hlediska statistiky bezpečnější platební metodou, lidé dávají podle průzkumu PayU stále přednost dobírce anebo platbě v hotovosti. Navzdory tomu, že za zboží v důsledku musí zaplatit víc. „Na vině přitom často není strach ze zneužití či ztráty dat na internetu. Na prvním místě je spíš obava, že nakupující zaplatí předem za zboží, které pak třeba vůbec nedostane,“ upřesňuje výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška. Klíčový faktor bezpečnosti při placení online je tedy důvěra v internetový obchod.

Důvěru v nakupování na internetu si pěstují e-shopy sami – vytvářejí ji jednak u samotných uživatelů kvalitou svých služeb a mohou ji také podpořit i certifikací. Hodnocení internetových obchodů a udílení certifikátů se dlouhodobě věnuje Asociace pro elektronickou komerci. Hodnocení samotných uživatelů pak zohledňuje například známka Ověřeno zákazníky nebo soutěž Shop roku nezávislého srovnávače cen Heuréka, v níž o žebříčku nejlepších a také důvěryhodných internetových obchodů rozhoduje spokojenost samotných nakupujících. Systém hodnocení prodejců samotnými zákazníky má i největší česká nákupní galerie Aukro.

Online plateb předem se tak nakupující na Aukru nebojí. Platby prostřednictvím bankovních převodů jsou dokonce podle průzkumu platební brány PayU u uživatelů Aukra nejčastější. „To samozřejmě svědčí i o důvěře zákazníků v samotný internetový obchod. V případě pozitivní zkušenosti zákazníka s nakupování na internetu totiž roste také jeho ochota platit za zboží předem, tedy platebním převodem nebo prostřednictvím rychlých online plateb, “ doplňuje Gabriel Kalapoš z platební brány PayU.

Rychlé online platby jsou jednoduché a bezpečné
Moderní způsoby placení na internetu kombinují bezpečnost internetového bankovnictví s rychlostí a jednoduchostí pro nakupujícího. Jde o takzvané rychlé online platby prostřednictvím platebních bran, jakou je například PayU. Platební brány fungují jako agregátory různých metod online plateb, které nabízejí jednotlivé banky. Zahrnují tedy v sobě jednak přísná bezpečnostní opatření jednotlivých peněžních ústavů, jsou však chráněny i dalšími bezpečnostními prvky. „PayU nabízí maximální bezpečnost všech transakcí díky protokolu SSL (Secure Sockets Layer), který zajišťuje ochranu přenosu dat mezi e-shopem a PayU systémem. Celý systém je navíc pod dohledem ČNB,“ potvrzuje Gabriel Kalapoš z PayU.

V praxi to funguje tak, že nakupující je přímo přesměrován do svého internetového bankovnictví. Všechny relevantní údaje jsou však už předem vyplněné, takže to v důsledku eliminuje riziko nesprávného zadání dat. Zároveň k těmto údajům nemá přístup e-shop ani provozovatel brány. „Rychlé online platby prostřednictvím platebních bran zaručují bezpečnost internetového bankovnictví, jsou ale jednodušší, rychlejší a pohodlnější pro nakupujícího,“ dodává Gabriel Kalapoš z PayU.

-red-

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!