České Museum Kampa je jedno ze sedmnácti světově uznávaných muzeí, která propůjčila umělecká díla ze svých sbírek unikátnímu Art Projektu společnosti Google. S pomocí technologií Google byla vytvořena virtuální galerie více než tisíce uměleckých děl a několika tisíc záběrů interiérů. Jde o první projekt, kterým český Google spouští celoroční program „Google pro českou kulturu 2011“.
Online galerie Art Projektu je ode dneška dostupná na adrese www.googleartproject.com a umožní komukoliv prohlédnout si interiéry světoznámých galerií, více než tisícovku uměleckých děl a dozvědět se o jejich autorech a historii. Uživatelé si budou moci ze zpřístupněných děl tvořit osobní sbírky, přidávat komentáře k vybraným obrazům a svou sbírku sdílet s přáteli.
Součástí Art Projektu je i české Museum Kampa, které společnosti Google zpřístupnilo dvě rozsáhlé umělecké expozice – sbírku umění z 20. století Františka Kupky a Otto Gutfreunda a Sbírku středoevropského moderního umění mapující historii tzv. východního bloku. Museum Kampa oplývá bohatou historií a vzniklo díky iniciativě sběratelky umění Medy Mládkové a jejího manžela Jana Mládka.
Meda Mládková, zakladatelka Musea Kampa o spolupráci říká: „Domnívám se, že naše muzeum bylo do projektu vybráno nejen pro svou fyzickou krásu – stojí na jednom z nejkrásnějších míst Prahy – ale hlavně pro svůj naprosto odlišný program, který se soustředí na středoevropské umění 60. až 80. let 20. století,“ a dodává: „Doufám, že prezentace našeho muzea ze strany Googlu dokáže vzbudit zájem o umění i u mladých lidí“.
„Art Projekt je hezkou ukázkou symbiózy umění a nových technologií. Jsme moc rádi, že ve virtuální galerii mohou lidé z celého světa zhlédnout i vzácné sbírky českého Musea Kampa,“ říká Taťána le Moigne, ředitelka českého Google a pokračuje: „Zároveň mě těší, že tak významným projektem odstartujeme náš celoroční program zaměřený na podporu českých talentů a také zpřístupnění a šíření české kultury.“
Projekt byl iniciován několika lidmi z Googlu s velkým nadšením pro umění, jimž byla poskytnuta velká interní podpora. Spolupráce Googlu a jednotlivých muzeí byla velmi široká a trvala 18 měsíců. Kurátoři a specialisté z muzeí doporučili, která díla v projektu zachytit, a pomáhali při volbě nasvícení a úhlů snímání fotografií.
Výsledný projekt zahrnuje díla celkem 486 umělců, od Boticelliho „Zrození Venuše“ až po byzantské ikonografie. Projekt kromě děl zachycuje i interiér muzeí. Virtuální prohlídka tak nabízí pohled na nádherné stropy ve Versailles, starověké Egyptské chrámy nebo kolekci děl od Whistlera nebo Rembrandta.
Cílem celoročního programu „Google pro českou kulturu 2011“ je využití nových technologií k podpoře českých talentů, zpřístupnění české kultury i umění a umožnění jejich dalšího šíření. Veřejnost se může těšit na řadu zajímavých kulturních projektů, které bude společnost Google v průběhu letošního roku s místními partnery postupně představovat. Art Projekt je prvním představeným projektem programu a využívá k propagaci umění Google technologie jako jsou Mapy Google a Street View, video portál YouTube či aplikaci Picasa.
-red-