Rada kvality České republiky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR představily veřejnosti nový projekt na pomoc českým firmám při zlepšování metod řízení, ekonomických výsledků a konkurenceschopnosti. Ke zlepšování bude využit osvědčený evropský Model excellence EFQM, který v Evropě využívá přes 30.000 firem všech oborů a velikostí.
Rada kvality i AMSP ČR si plně uvědomují, že české firmy nemohou dlouhodobě zakládat svoji konkurenceschopnost na nízké úrovni mzdových nákladů, nižších cenách nájmů, nemovitostí i řady služeb. Do budoucna musí být základem naší konkurenceschopnosti vysoká efektivita, nasazení inovací, zvýšená produktivita práce a bezchybná práce managementu. Pro splnění těchto podmínek nebude stačit jen tradiční česká vynalézavost a velké osobní nasazení podnikatelů i jejich zaměstnanců, ale bude třeba využít i moderních metod řízení a zlepšování.
„Uvědomujeme si, že řada našich firem vyrostla na improvizaci a dobrých nápadech, ale současně víme, že do budoucna to na udržení a zvýšení konkurenceschopnosti stačit nebude,“ vysvětluje Ing. Pavel Ryšánek, předseda představenstva Sdružení pro oceňování kvality (SOK). „Nastal čas, kdy čeští podnikatelé budou muset ve svých firmách nahradit náhodu systémem, chaos plánováním a přesčasy efektivitou. Nástroj, který jim k tomu pomůže máme – je to EFQM model.“
EFQM model je nástroj, který pro své řízení a zlepšování používá přes 30.000 firem, a to jak velkých koncernů, tak i malých rodinných podniků s několika zaměstnanci. Model jednoduchou formou popisuje stav firmy, ukazuje její silné i slabé stránky a upozorňuje na možná rizika do budoucna. Vedení a majitelé firem v něm získávají neocenitelného pomocníka, který dokládá vývoj firmy v čase a sleduje, jak se vyvíjí práce jednotlivých oddělení, dílen či závodů. Model ukazuje i možné cesty k nápravě slabých míst.
V ČR bohužel pracuje v Modelu excellence jen minimum firem. Je to dáno především slabou informovaností českých podnikatelů, kteří netuší, jaké výhody jim model přináší a jak dramaticky může zlepšit jejich ekonomické výsledky.
„Když jsme se seznámili s dlouhodobými zkušenostmi s modelem EFQM ze zahraničí, uvědomili jsme si, že by byl velkou pomocí i pro české podnikatele,“ říká generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. „Proto jsme se rozhodli – ve spolupráci s Radou kvality – informovat naše členy a partnery o možnostech, které jim model EFQM přináší. Navíc, tyto aktivity velmi dobře korespondují i s naší strategií na následující roky, ve které jsme si podporu inovací a zvyšování kvality vytkli jako jednu z priorit.“
O úspěšnosti modelu v zahraničí svědčí nejen jeho rozšířenost mezi evropskými podnikateli, ale i výsledky nezávislých studií univerzit ve Vídni a v Leicesteru. Zvláště druhá ze studií, která sledovala po dobu 6 let vývoj podniků úspěšných v Národních cenách kvality (které jsou na využití EFQM modelu postaveny) ve srovnání s kontrolní skupinou obdobných firem, které model nevyužívají, došla k velmi průkazným závěrům: Firmy, které model využívaly, měly v pětiletém období o 77% větší nárůst tržeb a o 18% vyšší nárůst zisku, než kontrolní skupina.
Výsledky jsou natolik průkazné, že je až nepochopitelné, že je model v ČR tak málo využíván. Rada kvality a ASMP ČR proto spouští kampaň, která českým podnikatelům EFQM model a jeho výhody představí. Na stránkách Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR budou uvedeny hlavní principy modelu včetně návodu, jak se do práce s ním nejlépe zapojit.
AMSP ČR také osloví přes 250.000 svých členů a příznivců a nabídne jim tuto cestu ke zlepšování, popřípadě možnost vyzkoušet si filosofii EFQM modelu se zjednodušenými programy START a START Plus. Společně se Sdružením pro oceňování kvality pak na začátku příštího roku nabídne AMSP ČR svým členům účast v bezplatných webových seminářích, kde bude představen model, principy sebehodnocení i zkušenosti českých firem, které s Modelem excellence pracují.
„Model EFQM samozřejmě není samospasitelný. Nenahradí práci managementu, ale výrazně ji usnadní. Kladivo za Vás také hřebík nezatluče, ale zkuste ho zatlouci holou dlaní,“ dodává Pavel Ryšánek.
-red-