Úplná liberalizace poštovních služeb v Evropě včetně odstraňování případných bariér ze strany jejich stávajících monopolních poskytovatelů byla předmětem mezinárodní konference v Krakově. Sešli se na ní alternativní poštovní operátoři z osmi zemí Evropské unie. Dvoudenní konferenci pořádala společnost InPost, největší alternativní poštovní operátor v Polsku. Českou republiku reprezentovala společnost Mediaservis, která je dlouhodobě největším českým alternativním poskytovatelem poštovních služeb. S úplnou liberalizací poštovních služeb v Česku se počítá od roku 2013 za předpokladu bezproblémového schválení novely příslušného zákona.
„Liberalizace je problém jen pro ty, kdo se neumějí nebo nechtějí přizpůsobit,“ prohlásil Michal Koliandr, jednatel společnosti Mediaservis. „Konkurence vyvolává tlak na zlepšení úrovně a zvýšení kvality a efektivnosti ve výrobě i službách. V oblasti poštovních služeb to platí dvojnásob,“ dodal.
Témata krakovské konference zahrnovala například nutnost obligatorní úhrady daně z přidané hodnoty i ze strany národních poštovních operátorů, dále nezávislost poštovního regulátora na národních trzích či pravidla pro zamezení křížového financování včetně regulatorních bariér proti agresivní cenové politice (predatory pricing). Specifickým předmětem jednání bylo vytvoření Evropské asociace alternativních operátorů, která by měla být partnerem Evropské komise při aplikaci tzv. Třetí poštovní směrnice na jednotlivých národních poštovních trzích.
Na konferenci se sešli dominantní alternativní hráči jednotlivých poštovních trhů, vedle společnosti Mediaservis se objevily také Citymail/Švédsko, Sandd/Nizozemsko, Cromwell/Slovensko, InPost/Polsko, DX Group/Velká Británie, Janton/Finsko a UNIPOST/Španělsko. Ke společnému jednání se alternativní poštovní operátoři chtějí vrátit v září v Bruselu; pozvání přijali rovněž zástupci z Německa a Francie.
-red-