V českých domácnostech stále převládá spíše tradiční model domácnosti. O děti a domácnost se starají převážně ženy, kdežto muži jsou živiteli rodin. Příjmy mužů jsou obecně vyšší. Muži jsou navíc částečně nespokojeni s podporou rodičovství, zároveň však nevyužívají všech výhod, které jim zaměstnavatelé nabízí. Ukazuje to sociologický průzkum „Podoby otcovství v České republice“, který pro Ministerstvo práce a sociálních věcí realizuje agentura MEDIARESEARCH.
Z výsledků výzkumu je patrné, že drtivou většinu činností spojených s každodenní péčí o děti a zajišťování domácnosti mají na starost ženy – matky. Ty v průměru obstarávají 75 % domácích prací, 73 % každodenní péče o děti a 68 % nákupů. Muži – otcové mají nadpoloviční podíl pouze u většího finančního rozhodování, což souvisí i s jejich rolí živitele rodiny.
Že se nejedná jen o klišé, ukazuje i srovnání deklarovaného příjmu otců a jejich partnerek. Vyšší příjem ve srovnání s partnerkou uvedlo 68 % otců, přičemž více než dvojnásobný příjem má dokonce čtvrtina otců. 23 % párů má příjem přibližně stejný. Jen 8 % otců má příjem nižší než jejich partnerka a pouze 1 % otců má příjem poloviční či ještě nižší. Na nevyrovnanost příjmů má bezesporu vliv i odchod části partnerek na rodičovskou dovolenou. Na druhou stranu, platová nerovnost se projevuje i u potenciálních otců. I jejich příjem je v 54 případech ze sta vyšší než příjem jejich partnerek a opět jen malý podíl – 10 % potenciálních otců vydělává méně než jejich družka. Menší rozdíly v příjmech vykazují muži a ženy z Prahy.
Dle výsledků výzkumu jsou muži s tradičním rozdělením rolí (na živitele a pečovatelku) spíše spokojeni. Tři čtvrtiny mužů-otců tvrdí, že se jim daří skloubit práci a rodinu, jen 3 % otců tvrdí, že to určitě nezvládají. 65 % mužů je spokojeno s tím, kolik času tráví se svými dětmi, silně nespokojeno je pouze 7 % otců, přičemž nejvíce nespokojení jsou rozvedení otcové. Z výpovědí personalistů vyplynulo, že otcové zůstávají ve svých požadavcích na zaměstnavatele spíše pasivní, a to i v případech, kdy jim skloubení pracovního a rodinného života nevyhovuje. Jak výzkum potvrdil, podporu ze strany státu a benefity od zaměstnavatele využívají hlavně ženy (87 % dotázaných podniků), muži-otcové se o ně často ani nezajímají.
Muži se do diskuze o aktivním rodičovství příliš nezapojují, a to ani v podnicích, kde pro otcovské povinnosti mají větší pochopení. Přitom 16 % otců má pocit, že zaměstnavatel pro tyto věci nemá pochopení a 7 % se domnívá, že se od mužů neočekává, že by mohli mít úlevy na děti. Proto můžeme dále diskutovat o tom, jaké motivy brání mužům benefity žádat a využívat. Zda by aktivnější otcovství ohrozilo mužovo postavení v práci a tím i finanční zaopatření rodiny, zda jde o pohodlnost a zvyk, že péči o děti řeší partnerka, nebo jsou páry v tomto uspořádání prostě spokojené a obou stranám to vyhovuje.
-red-