Internet za rok 2009 inkasoval celkem 6,4 miliard korun od domácích zadavatelů reklamy. Pro rok 2010 pak provozovatelé internetových médií odhadují meziroční růst o více než 17 %. V rámci plošné (display) reklamy inzerenti v loňském roce investovali do internetu přes 4 mld. Kč a v reklamě v katalozích to bylo 786 mil. Kč v ceníkových (tzv. gross) cenách. V PPC systémech (pay-per-click, výkonnostní reklama) inzerenti utratili téměř 1,6 mld. Kč v reálných (tzv. net net) cenách. Podíl internetu jako mediatypu tak dosáhl téměř 10 % na celkových investicích do reklamy za rok 2009 u nás a je na třetím místě hned za televizí a tiskem. Vyplývá to z průzkumu realizovaného nezávislou výzkumnou agenturou Factum Invenio (FI) pro Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR).
Většinu, a to i v předpovědi pro letošní rok, zaujímá plošná inzerce, která je u zadavatelů, alespoň podle ceníkových cen, stále na prvním místě. A podle odhadů členů SPIRu by se ani letos podíl jednotlivých forem inzerce významně měnit neměl. Absolutní výkony jednotlivých typů inzerce a jejich rozložení v loňském roce 2009 včetně odhadu pro letošní rok jsou vidět v grafech č. 1 a č. 2.
„Uvedená čísla představují v současnosti nejpřesnější možný pohled na stav internetové inzerce v České republice. V celkovém součtu internetové reklamy jsou promítnuty dva odlišné obchodní modely, tj. nákup plošné inzerce a výkonnostní reklamy, které nemají stejnou tvorbu cen. Tato data nelze vždy snadno porovnávat, ovšem agregovat je pro potřeby zjištění celkového výkonu trhu určitě dává smysl. Díky tomu jsou tyto hodnoty srovnatelné s výzkumy dalších mediatypů. Internet nadále posiluje svou pozici mezi třemi nejvýznamnějšími mediatypy,“ vysvětluje souvislosti Ján Simkanič, předseda VR SPIR.
Celkový inzertní výkon za loňský rok se skládá z částek měřených projektem AdMonitoring, jenž registruje kampaně plošné inzerce (tzv. display reklamy) ve standardních formátech. Výkony dalších forem internetové reklamy – nestandardní display reklamy, PPC reklamy (search a kontext) a reklamy v katalozích (directories) vznikly na základě deklarovaných výkonů jednotlivých poskytovatelů obsahu, agentur a provozovatelů PPC systémů v režii výzkumné agentury Factum Invenio. Letos je to poprvé, kdy SPIR použil samostatnou metodiku pro výpočet výkonu PPC reklamy v ČR. Na jejím vývoji má lví podíl nedávno vzniklá komise výkonnostního marketingu SPIR.
Meziroční očekávané tempo růstu podle typu inzerce je vidět v grafu č. 3. Členové SPIR předpokládají, že letos nejvíce poroste nestandardní reklama, což je logické, protože tato forma inzerce je pro média výnosově nejzajímavější. Absolutní porovnání proinzerovaných částek podle typu inzerce v loňském roce a odhadovaném letošním roce je znázorněno v grafu č. 4. Podíl jednotlivých forem PPC reklamy ukazuje graf č. 5, v kategorii reklamy ve vyhledávání (search) dosahuje 72 % a kategorii reklamy v obsahu (kontext) 28 %.
Porovnáme-li inzertní výkony internetu s výkony ostatních médií za předcházející rok, které pocházejí z monitoringu inzertních výkonů společnosti TNS Media Intelligence a.s., pak internet jako mediatyp zaujal s 6,4 miliardami korun třetí příčku za televizí a tiskem. Ostatní média, jako jsou např. rozhlas, outdoor nebo kina, jej teprve následují.
Pozn. PPC znamená platba za kliknutí (pay-per-click). Jedná se o model zpoplatnění reklamy, kdy se platí za skutečně přivedené návštěvníky, nikoliv za počet zobrazení či časové období jako je tomu např. u bannerové reklamy nebo přednostních zápisů v katalozích. PPC reklama ve vyhledávání se obvykle zobrazuje ve vyhledávačích vpravo vedle výsledků vyhledávání nebo také na prémiových pozicích. Na obsahových webech se PPC reklama zobrazuje vpravo nebo pod článkem.