Výzkum trhu

Rozšíření míst prodeje léků má své zastánce i odpůrce

Už třetím rokem se ve společnosti mluví o možnosti nákupu léků, které nejsou na předpis, mimo lékárnu. Účelem změny by bylo zvýšení komfortu pacientů, co se týče dostupnosti volně prodejných léků. S rozšířením míst možnosti nákupů léků souhlasí 37 % Čechů. Opačný názor vyjádřilo 36 % respondentů a 27 % jich buď neví, nebo nemají na danou problematiku názor. Ukázala to studie zabývající se volně prodejnými léky, kterou realizovala společnost GfK Czech.

Dnes musí pacienti v lékárně, i když chtějí jen volně prodejný lék na tlumení bolesti, k přepážce. V budoucnu by si lékárna nebo jakákoliv jiná výdejna léků mohla pořídit prodejní regály, kde by se pacienti mohli obsloužit sami a léky by potom pouze uhradili. Podobný systém již léta funguje například v Rakousku. „Největší výhodou změn rozšíření prodejních míst léků, které nejsou na předpis, je jejich lepší dostupnost. Tento názor zastává téměř polovina populace (48 %). 11 % lidí si pochvaluje, že by uspořili něco ze svého času a 7 % vyhovuje lepší otvírací doba případných výdejen léků, než bývá v lékárnách. 23 % respondentů pak na dané věci nevidí žádnou kladnou stránku,“ uvádí Sherin Dalíková, manažerka marketingu a komunikace ze společnosti pro výzkum trhu GfK Czech.

Stejně tolik lidí (23 %) zase nemůže najít na prodeji léků mimo lékárny žádné záporné stránky. 24 % Čechů se obává možnosti zneužití volně prodejných léků a stejných 24 % se pak bojí prodeje léčiv neodborníky. To, že by si léky mohl koupit každý a například i děti, vadí 7 % obyvatelstva. 6 % respondentů zastává nekompromisní názor, že léky patří do lékárny.

Léky s pseudoefedrinem pod kontrolou
Od prvního května 2009 Státní ústav pro kontrolu léčiv zařadil léky obsahující pseudoefedrin do nové kategorie s omezením, a tak už jsou prodejné pouze po předložení kartičky pojištěnce a jen v množství 60 tablet po 30 mg na měsíc. „Přestože toto omezení v době výzkumu platilo teprve čtyři měsíce, věděla o něm téměř polovina Čechů (47 %). Možná je to tím, že se jedná i o běžně používané léky na chřipku a nachlazení. Konkrétně o Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip,“ shrnuje výsledky průzkumu Sherin Dalíková z GfK Czech.

Názory české populace na výše uvedené omezení se značně různí. 58 % z těch, kteří o omezení prodeje léků na chřipku a nachlazení vědí, s tím souhlasí a 11 % to nevadí. Tábor odpůrců čítá pouze 5 %. Dalších 6 % oceňuje, že opatření ztíží přístup k lékům výrobcům drog, protože podle expertů z Národní protidrogové centrály jde až 80 % nakoupených léků obsahujících pseudoefedrin na výrobu pervitinu. 11 % obyvatel si to nemyslí. Podle nich, když někdo lék chce, stejně si ho sežene. Podle 4 % dotázaných jde o zbytečné opatření a jen 4 % respondentů si myslí, že na to doplatí skuteční spotřebitelé.

Na omezení dostupnosti léků se čekalo v souvislosti se zavedením elektronického zdravotnictví. Čeští zákonodárci se rozhodli dostupnost léků obsahující pseudoefedrin pouze omezit. Jedna varianta počítala s tím, že by tato skupina medikamentů měla být vydávána pouze na recept.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!