Většina českých studentů během studia pracuje. Vydělané peníze obvykle utratí, nicméně část prostředků se jim daří uspořit. Alespoň polovina z nich si je schopna měsíčně odložit kolem 500 korun, třetina pak až do jednoho tisíce korun. K tomu využívají hlavně stavební spoření nebo spořicí účty. 81 % studentů má buď běžný účet, nebo speciální studentské konto. Studenti však stále počítají i s příspěvkem rodičů. Vyplývá to z průzkumu, který si zadala ČSOB.
Přes 75 % českých studentů si během studia vydělává. Téměř 60 % respondentů je zaměstnáno na brigádách, 14 % dokonce pracuje na částečný úvazek. Skoro 40 % studentů přitom uvedlo, že si měsíčně vydělá od 2 do 5 tisíc korun.
Vydělané peníze z větší části utratí, ale i přesto se už v tomto věku snaží spořit. Necelá polovina studentů uspoří méně než 500 korun měsíčně. Částku v rozmezí 500 až 1 000 Kč uspoří třetina studentů. 11 % dotázaných je schopno si měsíčně odkládat až 2 000 korun. Nejvíce spořiví z celé České republiky jsou studenti z Prahy, kde více než tisíc korun měsíčně uspoří třetina studentů.
„Ze spořících nástrojů studenti nejčastěji využívají stavební spoření. Využívá jej téměř třetina z nich. Poměrně oblíbený je rovněž spořicí účet – pro 14 % dotázaných,“ říká Irena Zatloukalová, specialistka externí komunikace ČSOB. Z dalších finančních produktů studenti ve 46 % používají přímo studentské konto. V oblíbenosti ho následuje klasický běžný účet, který vlastní 35 % respondentů. Studenti naopak skoro vůbec nevyužívají termínované účty či vkladní knížku.
„Důležitou součástí studentského příjmu zůstává kapesné od rodičů. Zajímavé je, že měsíčně od nich dostává polovina středoškolských studentů kapesné do tisíce korun, vysokoškolských studentů je to jen čtvrtina,“ doplňuje Irena Zatloukalová. Rodiče nejčastěji dětem hradí ubytování, stravování nebo dopravu. Poměrně častým příspěvkem je i spoření nebo příspěvek na oblečení. Naprosto minimálně dostávají studenti od rodičů peníze na zábavu a koníčky.
-red-