Hospodářská krize se nejspíš nevyhne ani spotřebě volně prodejných léků ve světě. Téměř polovina (46 %) z více než 25 tisíc respondentů dotazovaných v rámci globálního výzkumu společnosti Nielsen připustila, že se krize promítne do jejich nákupního chování v oblasti volně prodejných léků. Zatímco v Evropě a Severní Americe se hodnoty pohybovaly těsně nad 30 %, v ostatních regionech přiznala vliv krize větší část respondentů. Nejvíce jich bylo v Asii a Pacifiku (57 %). Z jednotlivých zemí se krizí cítí být takto zasaženi nejvíce Číňané (79 %) a nejméně Dánové (5 %).
„Dotazovaní nejčastěji uváděli, že omezí spotřebu volně prodejných léků. Celkově se takto vyjádřilo 12 % spotřebitelů. V Evropě nacházíme nejvyšší podíl takto uvažujících spotřebitelů mezi Řeky (17 %), nejméně pak mezi Dány (1 %). Češi v tomto ohledu nejsou nijak výjimeční, budoucí snížení spotřeby přiznává bezmála 9 % spotřebitelů,“ řekla Gabriela Milková, Consumer Research Executive společnosti Nielsen.
Druhým nejčastěji voleným postupem byl návrat k přírodním a tradičním způsobům léčby, k němuž se přiklonilo 9 % všech spotřebitelů. Jeho největšími zastánci jsou země východní Evropy včetně České republiky, kde se k této strategii hlásí 12 % respondentů.
„Američané k tradičním postupům a přírodní léčbě tolik netíhnou. Své výdaje budou snižovat nižší frekvencí nákupů a výběrem levnějších produktů,“ uvedla Milková.
Rozdíly mezi Severní Amerikou a Evropou, resp. zbytkem světa jsou patrné i při porovnávání faktorů, které lidé považují za nejdůležitější při výběru léků bez předpisu. Evropané i zbytek světa řadí mezi nejvýznamnější vlastnosti léků jejich funkčnost („vím, že funguje“), doporučení lékárníka a bezpečnost („vím, že je bezpečný“). V Severní Americe hraje doporučení lékárníka podstatně menší roli a mezi třemi hlavními faktory jej nahrazuje cena.
„Lékárník zastává významnou roli i v našich poměrech. Pro plných 44 % respondentů je důležité, aby lékárník doporučil lék, který si kupují. Je to jen o jedno procento méně, než kolik získala funkčnost výrobku, která obsadila pomyslné první místo. Třetím nejčastěji uváděným faktorem byl v ČR zvyk. Koupit ten samý lék, co obvykle, je důležité pro 43 % dotazovaných,“ zhodnotila Milková postoj Čechů při výběru volně prodejných léků.
V České republice předpokládá změnu svých nákupních zvyklostí spojených s užíváním volně prodejných léků v příštím roce 40 % spotřebitelů. 12 % se chystá orientovat více na přírodní a tradiční prostředky léčby, 9 % hodlá léky kupovat méně často a 6 % má v úmyslu kupovat více přípravků, které mají preventivní charakter.
„Léky s preventivních charakterem mají v České republice nejsilnější ohlas ze všech zemí, ve kterých průzkum proběhl. Ve světě si tento postup zvolila pouhá 2 % dotazovaných,“ řekla Milková.
Prodeje volně prodejných léků v lékárnách v ČR však již nyní vypovídají o růstu spotřeby kategorie vitamínů, minerálů a jejich kombinací i o růstu spotřeby ostatních doplňků výživy. Meziročně (6/08-5/09 vs. stejné období před rokem) vzrostl objem prodeje (v kusech) u vitamínů, minerálů a výživových doplňků v lékárnách o téměř 18 %. V prodejích v hodnotě byl pak růst ještě výraznější, dosáhl 20 %.
-red-