Česko stále patří mezi relativně levné země. Aktuální srovnání s cenovými úrovněmi v zemích, které čeští občané nejhojněji navštěvují, pozvrzuje, že levněji je pouze v Bulharsku a Maďarsku.
Finanční krize spojená s turbulencemi na devizových trzích relativní kupní sílu Čechů vesměs oslabila. Ze 14 sledovaných zemí zlevnil zahraniční pobyt během uplynulých dvanácti měsíců pouze v Maďarsku a ve Velké Británii.
Nejvíce si meziročně pohorší turisté při nákupech v Egyptě. Následuje Slovensko, vůči němuž Česko dokonce ztratilo pozici země s vyššími životními náklady.
Slovensko vyjde Čechy letos dráž než pobyt v tuzemsku
Z dvanáctky českými turisty nejnavštěvovanějších zemí zůstává levněji než v Česku pouze v Bulharsku a Maďarsku (Egypt a Tunisko jsou z uvedeného srovnání vyloučeny kvůli nedostatku dat). V Maďarsku pořídíme za 1000 korun zboží a služby v hodnotě 1090 Kč, v Bulharsku pak dostaneme ekvivalent dokonce o téměř třetinu hodnotnější než v tuzemsku. Pozici země s vyšší relativní cenovou hladinou si však Česko neudrželo vůči Slovensku, kde má nyní česká tisícovka kupní sílu pouhých 850 Kč. Posun vůči našim východním sousedům byl přitom tak markantní, že na rozdíl od loňska zde vyjde pobyt Čechy dráž než v Turecku a Chorvatsku. Bude tedy zajímavé sledovat, zdali letos Slovensko uhájí pozici českými turisty nejvyhledávanější destinace před Chorvatskem, které loni v pomyslném žebříčku odsunulo na druhé místo.
V případě sedmi zemí z celkově sledovaných dvanácti zaplatí Čech za stejný koš zboží a služeb v tuzemsku minimálně o čtvrtinu méně než v zahraničí. Stejně jako loni lze pozorovat největší propast v porovnání s Francií a Itálií, kde za českou tisícovku pořídíme nákup v hodnotě pouhých 610 Kč. Jen o málo levněji je v Německu a Rakousku, vůči nimž má ČR relativní cenovou hladinu na úrovni 63 procent. Není proto velkým překvapením, že životní náklady v Česku zůstávají stále výrazně pod průměrem za dvanáct hlavních turistických destinací. Nákup, za který český turista utratí v zahraničí 1000 korun, ho doma přijde v průměru jen na necelých 800 Kč
Kupní sílu Čechů srazila slábnoucí koruna
Zatímco letos je relativní cenová hladina v Česku o více jak 20 procent nižší než činí průměr za sledovanou dvanáctku zemí, ještě před dvanácti měsíci byl tento rozdíl pouhých 14 procent. Po několika letech nepřetržitého zvyšování kupní síly koruny se tak musí průměrný český turista smířit s tím, že si letos při nákupech na zahraničních dovolených meziročně pohorší. Za opětovným vzdálením se Česka cenové úrovni v zahraničí stojí především citelné oslabení domácí měny vůči euru. Kupní sílu koruny v meziročním srovnání ovšem nepodpořila ani tuzemská inflace, která se v současnosti pohybuje na nízkých úrovních srovnatelných s vyspělými zeměmi.
Drtivá většina destinací je letos pro Čechy dražší než loni.
Na rozdíl od vývoje v předešlém roce, kdy si Češi polepšili bez výjimky vůči všem sledovaným zemím, zlevnil zahraniční pobyt během uplynulých dvanácti měsíců pouze v Maďarsku a ve Velké Británii. Snížení relativní cenové hladiny oproti Česku má u obou zemí původ v kurzové oblasti, přičemž jak maďarský forint tak britská libra vykázaly mnohem vyšší ztráty vůči euru než česká koruna. Proti zbylým dvanácti zemím včetně Egypta a Tuniska relativní kupní síla koruny meziročně poklesla. Jednoznačně nejvíce, a to o víc jak čtvrtinu oproti loňsku, se českému turistovi prodraží pobyt v Egyptě. Zásluhu na tom má kombinace strmého posílení tamní měny vůči euru (egyptská libra je úzce navázána na dolar) a dvouciferné egyptské inflace. Zřejmě historicky nejvíce si meziročně pohorší turisté při nákupech na Slovensku, které se v pořadí zemí s nárůstem cenové hladiny vůči Česku umístilo hned za Egyptem. Snížení kupní síly české koruny vůči Slovensku o úctyhodných 15 procent za rok je při srovnatelné inflaci v obou zemích výsledkem kurzových změn. Do doby vyhlášení konverzního kurzu na Slovensku v polovině loňského roku se nejprve jednalo o dramatické zpevňování slovenské koruny vůči euru i české koruně. V následujícím období pak snižoval relativní cenovou úroveň Česka proti Slovensku propad české měny k euru. Vedle Egypta a Slovenska musí s dvouciferným příplatkem oproti loňsku počítat ještě Češi trávící dovolenou v Bulharsku. U zbývajících devíti zemí se meziroční ztráty pohybují v úzkém rozpětí 6 až 8 procent. Mezi tyto destinace patří i velmi oblíbené Chorvatsko, kde si letos český turista za 1000 korun pořídí nákup v hodnotě o 69 Kč nižší než loni.
Průměry mohou být zavádějící
Jakkoliv poskytují výše uvedená srovnání užitečnou informaci, je třeba mít na paměti také některá jejich omezení. Za prvé, cenové hladiny jsou mezi zeměmi porovnávány podle různých spotřebních košů. Zatímco pro země EU se používá jednotná metodika tvorby spotřebních košů, totéž nelze říct o zemích jako Tunisko a Egypt. Za druhé, průměrné ceny v jednotlivých zemích se mohou výrazně odlišovat od cenových úrovní v konkrétních regionech. V oblíbených turistických oblastech – centrech velkých měst nebo přímořských letoviscích – je nutné zpravidla počítat s tím, že česká tisícikoruna zde bude mít nižší kupní sílu než se pro danou zemi v průměru uvádí. Za třetí, zkreslení může vzniknout tím, že struktura výdajů turisty se liší od typických výdajů domácností, z nichž je počítána inflace. V turistických výdajích dominují služby, pro něž jsou cenové rozdíly mezi zeměmi podstatné, zatímco zboží jako pračku nebo televizor si z dovolené v zahraničí přiváží málokdo. Tento fakt zřejmě podhodnocuje rozdíly mezi zeměmi, takže drahé země jsou z pohledu turisty ve skutečnosti ještě dražší a levné naopak levnější.
-red-