Většina veřejnosti si nepřeje zvyšování závislosti české ekonomiky na zemním plynu. Plyn i ropu považují lidé za rizikové zdroje.
Rusko a Ukrajinu vnímají Češi jako nespolehlivé dodavatele. Polovina populace, většina živnostníků a dokonce dvě třetiny firem se domnívají, že Rusko a Ukrajina jako dodavatelé plynu svým smluvním závazkům nedostojí.
“Výsledky ukázaly, že veřejnost a živnostníci vnímají problematiku energetické bezpečnosti v mnoha ohledech odlišně než zástupci velkých firem,” komentoval výsledky Jiří Schneider z Pražského institutu bezpečnostních studií. “Velké firmy mají větší důvěru k opatřením na národní úrovni, kterou preferují před EU. Rovněž nejsou přesvědčeny o tom, že klimaticko-energetický balíček bude mít pozitivní dopad na energetickou bezpečnost”.
Pražský institut bezpečnostních studií se otázce energetické bezpečnosti věnuje dlouhodobě. V roce 2004 zorganizoval mezinárodní konferenci “Energy and Security”, která se zabývala především geopolitickými a geoekonomickými aspekty energetické bezpečnosti. Konference “Energy: Empowering the Individual and the Community – Club of Prague” (2006) se soustředila především na hledání inovativních technologických řešení, které by snížily spotřebu energií a byly by co nejméně škodlivé životnímu prostředí. V letech 2007-2008 PSSI zorganizoval několik kulatých stolů o různých aspektech energetické bezpečnosti.
Dotazování proběhlo 25.2. až 6.3.2009 na reprezentativním vzorku 972 občanů ČR ve věku od 15 let, získaném kvótním výběrem, na souboru 89 živnostníků a 100 reprezentantů českých firem.
Na základě výsledků výzkumu Pražský institut bezpečnostních studií připravuje návrhy opatření ke zvýšení energetické bezpečnosti ČR a EU.