Fotbalovým klubem, který dosahuje nejvyšších výnosů, zůstává Real Madrid, na druhém místě je Manchester United, třetí příčka patří fotbalovému klubu Barcelona. S tímto zjištěním přichází poslední vydání Přehledu fotbalových financí poradenské firmy Deloitte, v němž je dvacet největších fotbalových klubů světa seřazeno podle výše výnosů. Všechny tři finančně nejúspěšnější kluby dosáhly za sezónu příjmů nad 300 milionů EUR. Analýza použitá v Přehledu fotbalových financí vychází z aktuálních finančních informací za období 2007/08.
Mezi prvních pět finančních šampiónů se po pěti letech vrací Bayern Mnichov, který postoupil o tři příčky na čtvrté místo. Pětku nejlepších doplňuje klub Chelsea.
Dan Jones, partner oddělení sportovních financí společnosti Deloitte, k tomu říká: „Čtyřprocentní nárůst výnosů klubu Real Madrid v období 2007/08 je sice ve srovnání s předešlými lety o něco menší, od roku 2002 však klub své výnosy zdvojnásobil a před Manchestrem United má náskok 41 milion EUR. Nahradit Real Madrid na nejvyšším postu ve finanční lize v příštím roce bude pro jeho soupeře těžké, neboť klub oznámil, že v sezóně 2008/09 plánuje výnosy ve výši 400 milionů EUR.“
„Vítězství klubu Manchester United v Premier League a Lize mistrů UEFA pro něj znamenalo velký úspěch a přispělo ke zvýšení příjmů za sezónu 2007/08, byť v důsledku poklesu britské libry vůči euru klub zůstal na druhé pozici. Dva z finančně nejúspěšnějších klubů dosáhly v období 2007/08 zvýšení příjmů a všechny kluby v první dvacítce měly v dané sezóně příjmy nad 100 milionů EUR.“
Příjmy klubu Real Madrid se zvýšily o 15 milionů EUR, tzn. o 4 procenta, celkově činily 366 milionů EUR, tj. 290 milionů GBP. Úspěchy klubu Manchester United v sezóně 2007/08 vedly ke zvýšení jeho příjmů o 45 milionů GBP, tzn. o 21 procent, celkově dosáhly 257 milionů GBP, tj. 325 milionů EUR. Příjmy Barcelony na třetí příčce vzrostly o 19 milionů EUR, tzn. o 6 procent, celkem činily 309 milionů EUR.
Dopad směnných kurzů a pokles britské libry vůči euru negativně ovlivnily počet a umístění anglických klubů v první dvacítce. Dan Jones dodává: „Kdyby se kurz britské libry nepropadl, mezi dvaceti nejlepšími by se na žebříčku finanční ligy umístilo devět a nikoli sedm anglických klubů v čele s Manchester United, který by předstihl Real Madrid.“
První dvacítku tvoří výlučně evropské kluby. V letošní finanční lize se umístilo sedm anglických klubů, po čtyřech klubech z Německa a Itálie, po dvou klubech ze Španělska a Francie. Fenerbahce se stal prvním tureckým klubem zařazeným mezi dvacet nejlepších od prvního vydání Přehledu fotbalových financí za období 1996/97.
Alan Switzer, ředitel oddělení sportovních financí, poznamenává: „V letošní první desítce si nejvíce polepšil Bayern Mnichov, který se posunul na čtvrtou příčku. Přestože klub nesoutěžil v Lize mistrů, jeho příjmy akcelerovaly díky tomu, že se stal stoprocentním vlastníkem svého domovského stadiónu Allianz Areny.
Dva z tří nováčků na finančním žebříčku, kluby Fenerbahce a VfB Stuttgart, si postup do první dvacítky vybojovaly účastí v Lize mistrů, která jejich příjmy výrazně posílila. Manchester City coby třetí nováček finanční ligy své dvacáté místo získal zejména díky větším příjmům z televizních přenosů z fotbalové soutěže Premier League v sezóně před tím, než byl klub koupen koncernem Abu Dhabi Group.“
Fotbal jako sportovní odvětví se neustále vyvíjí, zejména na nejvyšší úrovni. Souhrnné příjmy prvních dvaceti klubů světa v sezóně 2007/08 vzrostly o 6 procent, tj. o 220 milionů EUR, celkově činily 3,9 miliardy EUR, tzn. 3,1 miliardy GBP. Příjmy těchto dvaceti klubů nyní převyšují více než trojnásobně souhrnné příjmy klubů zveřejněné v prvním vydání Přehledu fotbalových financí za roky 1996/97.
Letošní Přehled fotbalových financí vychází z dostupných výsledků o příjmech za sezónu 2007/08, z větší části ještě před globálním poklesem ekonomiky. První signály vlivu změn ekonomického prostředí na nejlepší fotbalové kluby se objeví v Přehledu fotbalových financí již příští rok (za současnou sezónu 2008/09), ucelenější obrázek dopadů přinese teprve přehled za období 2009/10.
Paul Rawnsley, ředitel oddělení sportovních financí, k potenciálním dopadům ekonomické recese na kluby ve finanční lize dodává: „Díky jedinečné povaze fotbalového průmyslu jsou přední kluby vůči ekonomické recesi relativně odolné. Návštěvnost fotbalových utkání je stále vysoká a kluby v Anglii, Německu, Francii a Španělsku uzavřely nové smlouvy na televizní přenosy pro nadcházející roky v ještě vyšší hodnotě. Kluby však nechtějí usnout na vavřínech a budou muset tvrdě bojovat, aby i v období 2009/10 získávaly příjmy na „zelené trávě“ i na poli komerčním.
Co do hodnoty televizních vysílacích práv na fotbalové soutěže ve světě v současnosti vede anglická Premier League. Navzdory problematickému ekonomickému prostředí podepsala Premier League nedávno s ostrovními televizemi kontrakt v rekordní výši 1,782 miliardy GBP, tj. o 4 procenta vyšší, na práva na živé přenosy v letech 2010/11 až 2012/13. S ohledem na světovou popularitu soutěže Premier League tato hodnota patrně ještě vzroste při prodeji práv do zahraničí během roku.”
Přehled fotbalových financí společnosti Deloitte – příjmy za období 2007/08