Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu mezi 11 tisíci podnikateli, který si nechala ve 205 obcích a 22 pražských městských částí zpracovat Poštovní spořitelna. Průzkum probíhal metodou telefonické šetření (CATI), které mapovalo názory podnikatelů v místě jejich působení. Hodnoceno bylo celkem 6 otázek z oblasti místních podmínek a byrokracie. Realizaci průzkumu byla pověřena výzkumná agentura Factum Invenio.
· Pouze 31% podnikatelů si myslí, že v jejich okolí je dostatek pracovních sil
· Na 70% podnikatelů muselo vzhledem k nedostatku pracovních sil zvýšit zaměstnancům mzdy
· Pro 83% podnikatelů se nabídka kvalifikované pracovní síly za loňský rok nezvýšila
· Jen 44 % podnikatelů považuje ceny nájemních prostor za přiměřené
„Cílem tohoto průzkumu bylo odhalit nejvýraznější a nejčastější problémy českých podnikatelů, na něž bychom mohli reagovat při vytváření nových, případně úpravě stávajících produktů a poskytnout jim tak co nejkomplexnější a administrativně nejschůdnější servis,“ vysvětluje Tomáš Basista, manažer segmentu malých a středních podnikatelů Poštovní spořitelny.
Pokud jde o ceny nájemních prostor, za přiměřené je považuje pouhých 35 % pražských respondentů, zatímco v jihočeském kraji je shledává optimálními 52 % podnikatelů. Nejmenší spokojenost s cenami nájmu vyjadřují podnikatelé v Novém Městě nad Metují. Rozdíly panují rovněž ve vnímání cen potravin a předmětů každodenní potřeby. Zatímco ve Středočeském kraji a Praze jsou podnikateli v 63 % případů přijímány jako přiměřené, v Plzeňském kraji s nimi „souhlasí“ jen 50 %. Oproti tomu místní ceny za služby (vodné, stočné, odpady) jsou vnímány víceméně neutrálně. Za přiměřené je považuje 55 % dotazovaných podnikatelů v Moravskoslezském kraji, nejkritičtěji jsou hodnoceny v Karlovarském a Libereckém kraji (44 %). Nejméně příznivý pohled na ně mají dotazovaní ve Dvoře Králové a také v Praze 16.
Největší problém podnikatelé spatřují ve vývoji počtu pracovních sil. Nejhorší situace panuje v Libereckém kraji, kde je pouze 14 % podnikatelů přesvědčeno, že jejich počet stoupl. Nejpříznivěji hodnotí situaci na Vysočině, kde zvýšení nabídky na trhu práce pociťuje 20 % podnikatelů. Největší nedostatek pracovních sil pociťují podnikatelé v Třeboni a Opavě.
Navzdory tomu se však 54 % dotázaných shoduje, že vhodných pracovních sil je stále nedostatek. Rovná třetina podnikatelů v Karlovarském kraji dokonce hovoří o tom, že museli vzhledem k nedostatku pracovních sil zvýšit přicházejícím i stávajícím zaměstnancům mzdy. Na Vysočině přistoupilo ke zvýšení mezd 22 % podnikatelů, což je nejméně mezi jednotlivými kraji. Nejvíce podnikatelů pociťuje tlak na mzdy vzhledem k nedostatku pracovních sil v Opavě a Uherském Hradišti. Pokud jde o dostatečnost kvalifikované pracovní síly, za největší problém ji považuje 26 % podnikatelů z Prahy. O jejím dostatku je přesvědčeno pouze 37 % podnikatelů z kraje Vysočina.
„Výsledky průzkumu se shodují s naší zkušeností a s informacemi, které jsme od podnikatelů v jednotlivých krajích měli,“ říká výkonná ředitelka Poštovní spořitelny Vlasta Dolanská a dodává: „Již teď je ale jasné, že letošní rok přinese změny, například čísla nezaměstnanosti se zvýší a zřejmě se omezí tlak na růst mezd.“
Jak ukazují aktuální výsledky nezaměstnanosti k 31. 12. 2008, v místech s nejnižší nezaměstnaností se zatím zvyšuje počet volných pracovníků poměrně pomalu. Naopak nejvíce byly postiženy oblasti v menších městech, kde krize postihla konkrétní podniky. Konkrétně ve Stříbře narostla nezaměstnanost o 5,1 %. Podobně nepříznivá situace je v obcích Podbořany, kde je bez práce 10,5 % obyvatel, a ve Světlé nad Sázavou. Tam je 9 % nezaměstnanost. V souvislosti s dopady celosvětové finanční krize se za poslední dva měsíce roku 2008 nezaměstnanost zvýšila v průměru o jedno procento na 6 %.