Výzkum trhu

Nový průzkum společnosti seřadil 65 měst, která táhnou růst rozvíjejících se trhů

Výraz „BRIC“ se do slovníku globálních ekonomů a předních manažerů dostal v roce 2001, kdy se ve světě ekonomiky vynořily Brazílie, Rusko, Indie a Čína jako dosud nedotčené trhy pro investice a rozvojové projekty. Aktuálně vydaná studie od společnosti MasterCard Worldwide nazvaná Worldwide Centers of Commerce: Emerging Markets Index (Světová obchodní centra: index rozvíjejících se trhů) přináší cenný pohled na pětašedesát světových metropolí, které jsou motorem růstu v těchto čtyřech výkonných ekonomikách a v dalších asi třech desítkách rozvíjejících se trhů.(1)

„Věřím, že tato studie přispěje českým podnikům ke snazší orientaci v neustále se měnícím globálním světě. Index rozvíjejících se trhů poukazuje na specifika rozvojových zemí všech kontinentů, a může sloužit jako nezávislý poradce českých podniků například při expanzi do zahraničí, nebo outsourcingu zahraničních služeb,“ uvedl Ján Čarný, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu. „Letos v létě jsme zveřejnili studii MasterCard česká centra rozvoje, která je založena na podobném principu jako globální index, ale je zaměřena na česká města a kraje. Její závěry jsou veřejně dostupné na www.centrarozvoje.cz.

Světová studie hodnotí města z osmi úhlů souvisejících s podnikatelským klimatem, politickým prostředím, ekonomickým růstem, kvalitou života a vzdělaností a současně zkoumá atraktivní globální a regionální ekonomické trendy, které z těchto měst dělají budoucí rozvojové regiony. Mezi nejdůležitější závěry studie patří:

  • Jedničkou mezi rozvíjejícími se trhy je celkově Čína, která obsadila v první třicítce hodnocených měst celých patnáct příček, přičemž Šanghaj a Peking zaujaly první, respektive druhé místo.
  • Na celkovém třetím místě se umístila Budapešť. Této metropoli pomohlo, že Maďarsko začalo jako první východoevropský stát po studené válce obchodovat se západními zeměmi .
  • Jižní Afrika má v žebříčku nejvíce měst ze všech zemí mimo BRIC, což by mohlo znamenat, že Afrika vstupuje do éry růstu na globálním trhu.
  • Latinskoamerická města zaujala čtyři z prvních deseti pozic, přičemž mezi nejlepší padesátkou se umístilo pět brazilských měst.

„V době dynamických změn globální ekonomiky roste význam rozvíjejících se trhů a měst, která je táhnou, pro celosvětový ekonomický růst,“ uvedl Walt Macnee, prezident divize globálních trhů společnosti MasterCard Worldwide. „Index rozvíjejících se trhů přesně ukazuje, které metropole jsou v čele této nové fáze globálního obchodování, a zkoumá jejich rozmanité a odlišné charakteristiky, jež tak lákají společnosti usilující o expanzi na rozvíjejících trzích.“

„Globalizace je ekonomická realita dneška – kapitál, talent, technologie a dokonce i duševní vlastnictví dnes už bez překážek plynou přes hranice a mezi národy,“ řekl Dr. Michael Goldberg, ředitel programu MasterCard Worldwide Centers of Commerce™. „Města v rozvíjejících se trzích z globalizace přirozeně těží a postupně budou hrát čím dál tím významnější úlohu v celosvětovém obchodu. Rozvíjející se země mohou společnostem nabídnout jedinečné a atraktivní příležitosti k zajištění prosperity v měnícím se ekonomickém prostředí.“

Index, který sestavila skupina devíti nezávislých expertů v oboru ekonomie, sociologie a urbanistických studií, je součástí širšího programu MasterCard Worldwide Centers of Commerce™, což je globální iniciativa zkoumající úlohu měst při plnění kritických funkcí propojujících světové trhy a obchod. Plné znění zprávy je k dispozici na adrese www.mastercardworldwide.com/insights.

Nejdůležitější zjištění
Jihovýchodní Asie, Střední východ a Afrika

Čínská města dominují indexu. S patnácti městy v první třicítce a čtyřmi v první desítce (Šanghaj na první příčce, Peking na druhé, Kanton na šesté a Šenzen na desáté) trumfla Čína všechny ostatní země, které mají v žebříčku své zástupce. Čínská města se umístila v první světové desítce v oblastech souvisejících s podnikatelským klimatem, ekonomickým růstem a obchodní propojeností a zaujala všechna místa v první desítce v oblastech souvisejících se vzdělaností a IT gramotností. Na umístění měst měla velký vliv síla čínské ekonomiky, ale také vizionářské vedení Šanghaje, která je už dnes klíčovým světovým obchodním centrem.

Světovou velmocí outsourcingu je Indie druhá hned za Čínou. Do indexu se dostalo osm indických měst, což je po Číně druhý nejvyšší počet ze všech zemí. Indickou jedničkou je Bombaj, která i celkově zaujala první pozici v důležitém aspektu souvisejícím s finančními trhy. Výborné umístění v oblasti bezpečnosti a rizika a obchodní propojenosti odráží kvalitní vedení měst jako Čenaj, z něhož se stalo světové centrum automobilového a filmového průmyslu.

Brána kontinentu – Jihoafrická republika na vzestupu. S největším počtem měst v indexu mimo země BRIC ukazuje Jihoafrická republika svou sílu, za níž stojí její postupné otevírání se západním produktům, službám a společnostem. Jihoafrická republika je nepochybně místem, kde hledat nové obchodní příležitosti.

Latinská Amerika a Karibik
V čele regionu stojí stabilní a bezpečné Santiago. Santiago s nejvyšším skóre v aspektech souvisejících s ekonomickou stabilitou, podnikatelským klimatem a kvalitou městského života se umístilo celkově na pátém místě, nejvýše mezi regionálními konkurenty.

Na zdroje bohatá Brazílie vede skupinu zemí BRIC. V první padesátce se umístilo pět rychle rostoucích brazilských metropolí. Mezi nimi je i Sao Paulo (celkově dvanácté), které je v první desítce v oblastech souvisejících s objemy na finančním trhu a obchodní propojeností.

Santo Domingo je jediným městem z Karibských ostrovů v indexu. Toto město, které dosáhlo 51. pozice, se profiluje jako významné středisko nejen pro Karibskou oblast, ale i pro Střední Ameriku a sever Jižní Ameriky, a určitě stojí za to sledovat jeho další rozvoj.

Evropa
Obchodní dědictví posunulo Budapešť na celkové třetí místo. Budapešť, podle Indexu jednička v oblastech týkajících se kvality života a rizika a bezpečnosti, rovněž patří do první desítky díky svému ekonomickému a obchodnímu prostředí a podnikatelskému klimatu. Maďarská metropole patřila mezi první východoevropská města, která po skončení studené války začala obchodovat se Západem, a dodnes z toho těží.

Kde se Západ setkává s Východem – rychle rostoucí Istanbul určitě stojí za pozornost. Istanbul, zaujímající čelní příčky v oblastech finančních trhů a kvality života, patří také mezi první desítku v hodnocení obchodní propojenosti. Je výkladní skříní rychle se rozvíjející země s výhodnou polohou a snadným přístupem na řadu rychle rostoucích trhů.

Moskva, nejlépe hodnocené město Ruska co se týče obchodní propojenosti, patří v celkovém hodnocení mezi nejlepších patnáct. Moskva, která skončila celkově čtrnáctá a patří do první světové pětky v oblastech týkajících se letecké osobní dopravy, objemu nákladní dopravy a dalších měřítek obchodní propojenosti, je nejlepším ruským městem v indexu.

Tabulka 10 nejlépe hodnocených měst

Pořadí

Město

Země

Hodnota indexu

1.

Šanghaj

Čína

66,01

2.

Peking

Čína

62,35

3.

Budapešť

Maďarsko

58,82

4.

Kuala Lumpur

Malajsie

58,63

5.

Santiago de Chile

Chile

57,76

6.

Kanton

Čína

56,98

7.

Mexico City

Mexiko

56,85

8.

Varšava

Polsko

56,77

9.

Bangkok

Thajsko

56,74

10.

Šen-čen

Čína

55,47

Zdroj: Studie MasterCard Worldwide Centers of Commerce: Emerging Markets Index

Použitá metodika
The MasterCard Worldwide Centers of Commerce™: Emerging Markets Index vychází z průzkumů skupiny devíti nezávislých odborníků v oborech ekonomie, urbanistického vývoje a sociologie z předních světových akademických a výzkumných institucí, v jejímž čele stanul Michael Goldberg, ředitel programu MasterCard Worldwide Centers of Commerce.

Při tvorbě indexu odborníci nejdříve určili 65 měst z celého světa, která splnila přísná výchozí kritéria. Města pak byla hodnocena v těchto osmi aspektech:

  • ekonomické a obchodní prostředí
  • ekonomický růst a rozvoj
  • podnikatelské prostředí
  • prostředí finančních služeb
  • obchodní propojenost
  • vzdělání a IT konektivita
  • kvalita městského života
  • rizika a bezpečnost.

Při určování pořadí se uvažovala celá řada pečlivě vážených relevantních ukazatelů a dílčích ukazatelů, které reprezentovaly dostupná data týkající se jednotlivých aspektů. Skóre každého města vychází z celkem osmi aspektů zahrnujících 65 ukazatelů a 89 dílčích ukazatelů, což zásadně překonává tradiční měřítka používaná při tvorbě světových žebříčků finanční a obchodní aktivity.

(1)
Města Česká republiky a Slovenska nebyly v rámci tohoto Indexu hodnocena.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!