Navzdory ekonomické nejistotě ve světě, trh průmyslových realit zůstává relativně stabilní v porovnání s například investičním trhem. Podle nejnovější studie CB Richard Ellis je stále velká aktivita ve střední a východní Evropě a Německu.
Pokud nezahrneme Velkou Británii, aktivita průmyslového trhu v Evropě v první polovině roku byla pouze o 3% nižší než v roce 2007, přičemž celkový obrat investic v Evropě dosáhl za stejné období jenom 66,5 miliardy Euro, což představuje propad o 46 procent oproti lonskému roku.
Geografické rozložení aktivit v Evropě se také změnilo. Doposud dominující země jako Velká Británie a Francie nyní nezaujímají tak velký podíl a Německo s 29%, bylo jedinou zemí s tak velkým podílem. V porovnání Velká Británie nyní představuje pouze 20 procent, přičemž ještě loni to bylo více než třetina celkového objemu.
Filip Kozák – vedoucí oddělení průmyslových realit situaci v České republice komentuje: „V České republice navzdory očekávání přetrvala i ve 3. čtvrtletí roku 2008 velice silná poptávka po průmyslových plochách. Bylo pronajato 178 000 m2 a letošní rok tak zřejmě překoná dosavadní rekord v pronajatých m2, jelikož nájemní transakce uzavřené ve 3. čtvrtletí roku 2008 ještě nebyly přímo ovlivněny negativním vývojem na finančních trzích. Ve 3. čtvrtletí bylo stejně jako v minulém období dokončeno velké množství moderních skladových prostor (249 400 m2), což způsobilo, že v mnoha regionech bylo dokončeno více průmyslových ploch, než bylo ve skutečnosti poptáváno. Neobsazenost průmyslových prostor v celé České republice proto stoupla na relativně vysokou úroveň a to 15,6%. V důsledku současné globální finanční situace, můžeme pozorovat mezi-čtvrtletní pokles průmyslových ploch ve výstavbě o 16%. S tím souvisí i pokles spekulativní výstavby, kdy developeři nemají předem zajištěné nájemce do nových prostor.“
Ukazatele za Českou republiku:
– red –