Výzkum trhu

Češi nechávají své mobily v cizině odpočinout

Jen čtvrtina Čechů využila letos v létě roaming ze svého soukromého mobilního telefonu. Z těch, kdo soukromý mobil používají, jich 17 % ani neví, zda z jejich telefonu roaming vůbec funguje. Čtyři pětiny Čechů připouštějí, že v zahraničí telefonují jen v nutných případech, přičemž i tak omezují délku hovorů. Jen necelá pětina uživatelů roamingu tvrdí, že se naopak nijak neomezují a chovají se stejně, jako by byli v Česku.

Společnost Factum Invenio položila v rámci svého programu Factum Omnibus sadu otázek zaměřených na využívání soukromých mobilních telefonů v zahraničí. Aktuální chování obyvatel ČR v případě roamingových služeb bylo zjišťováno ve dnech 29.8. – 3.9. 2008, tedy v sezóně, kdy má mnoho z nás s těmito službami čerstvé zkušenosti. Šetření proběhlo na reprezentativním vzorku 988 obyvatel ČR starších 15 let, získaném kvótním výběrem.

Čtvrtina majitelů soukromého mobilu roaming aktivně používá. Další třetina sice roaming má aktivován, ale v nedávné době ho nepoužila. Zbývající dvě pětiny držitelů soukromých mobilů se o roaming momentálně nezajímají (nemají nebo netuší, zda je aktivován).

Nejobvyklejší aktivitou je odesílání SMS ze zahraničí, již potvrzuje 80 % aktivních uživatelů roamingu. Nízkou oblibu si získávají multimediální zprávy MMS. Také připojování k internetu z mobilního telefonu v zahraničí je činností, která se stále týká úzké skupiny uživatelů.

Factum Invenio se dále zajímalo o to, jakými zásadami se aktivní uživatelé roamingu řídí. Potvrzuje se, že v zájmu udržení nákladů pod kontrolou jsou hojně uplatňována úsporná řešení. Nejobvyklejším je omezení telefonování jen na nutné případy, přičemž i v těch je hlídána a omezována délka hovorů. Češi se také často uchylují k odeslání SMS namísto běžného hovoru. Skoro třetina uživatelů potvrzuje, že odmítá příchozí hovory, za které se v zahraničí musí platit.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!