Firmy z České republiky potvrdily svoje silné zastoupení mezi pěti stovkami největších společností ze střední Evropy. Podle nejnovější studie Central Europe´s Top 500 od poradenské společnosti Deloitte se v žebříčku sestaveného podle tržeb za rok 2007 umístila z českých firem nejvýše automobilka Škoda Auto, kterou předstihly jen polský ropný koncern PKN Orlen a maďarská skupina MOL. Jako pátá skončila elektrárenská společnost ČEZ, která navíc vykázala vůbec nejúspěšnější zhodnocení kapitálu ze všech sledovaných firem.
Do nejnovějšího CE Top 500 se dostalo rovných 70 českých firem. Podle počtu tak Česko obsadilo třetí místo za Polskem (176 společností) a Ukrajinou (75). V porovnání s rokem 2006 počet českých firem mírně klesl, do předchozího žebříčku se jich vešlo o deset více. Podle výšky příjmů však firmy z České republiky zabraly z pěti set největších středoevropských firem více než 15-procentní podíl, větší kus pomyslného koláče už dokázalo ukousnout jenom Polsko.
Do první třicítky v CE Top 500 se dostaly také Unipetrol, výrobce elektroniky Foxconn a skupina Agrofert. Jiné tuzemské společnosti se vyšplhaly na čela v jednotlivých oborech CE Top 500 – v průmyslových podnicích se nejvýš dostala mladoboleslavská Škoda Auto, ČSOB v bankovním žebříčku předstihla v objemu aktiv i polskou jedničku Pekao, stavebnictví vévodily Skanska CZ a Metrostav.
Odborníci Deloitte hodnotili firmy z celkem 14 zemí: ČR, Bulharska, Chorvatska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Makedonie, Polska, Rumunska, Srbska, Slovenska, Slovinska a Ukrajiny. Žebříček potvrdil vůdčí postavení energetických koncernů a silnou roli automobilového průmyslu. Mimo tyto obory pronikla do první desítky CE Top 500 pouze jediná firma, polský operátor Telekomunikacja Polska. Největšími zahraničními investory v regionu jsou německý Volkswagen, ocelárenská skupina Arcelor Mittal a obchodní řetězec Metro.
Studie zdůrazňuje, že středoevropské státy si udrží zhruba pětiprocentní hospodářský růst a tudíž rychlejší tempo v porovnání s vyspělejší západní Evropou pouze v případě pokračování v ekonomických reformách, zejména v privatizaci. Z exkluzivních rozhovorů Deloitte s šéfy největších středoevropských firem vzešlo také varování, že v regionu už nelze pasivně spoléhat na velký zájem zahraničních investorů. Náklady na pracovní sílu totiž rostou a evropské postkomunistické země už přestávají být pro západní firmy „levné“. V první řadě je tedy nutné přistoupit ke změnám v systému vzdělávání, zdůraznil Deloitte.