Z prodejních výsledků firmy MABROC-Czechia, s.r.o. je zřejmé, že čeští zákazníci této firmy více pijí černé čaje, ale zelené čaje mají větší meziroční nárůst spotřeby, tzn. zájem o zelené čaje stále roste. Společnost MABROC-Czechia, s.r.o., která je výhradním dovozcem a distributorem cejlonských čajů značky MABROC do České republiky, každoročně zaznamenává zhruba dvouprocentní nárůst prodeje zeleného čaje.
V loňském roce prodej zelených a zelených ochucených čajů tvořil 45 procent z celkového prodeje čajů značky Mabroc. Největší zájem zákazníků byl o klasické kvalitní listové zelené sypané čaje. Velké oblibě se teď těší letošní novinka – zelený čaj s graviolou, což je název pro brazilský druh papají.
„Z mého pohledu je větší spotřeba černého čaje v Česku způsobena tradičně větší oblibou černého čaje u Evropanů. Připomeňme si slavný anglický čaj o páté, kde se používal výhradně černý čaj. V České republice byl navíc po dlouhou dobu k dostání pouze černý čaj, takže se nedalo moc vybírat. Současný narůstající zájem o zelené čaje je způsoben právě možností většího výběru a celkovou obeznámeností našich zákazníků s prospěšnými účinky zeleného čaje na lidský organizmus,“ uvedla Ing. Natalia Nikitenko, jednatelka společnosti MABROC-Czechia, s.r.o.
„Černý a zelený čaj se vyrábí ze stejné rostliny, odlišnost spočívá pouze v rozdílném zpracování čajových lístků. Černý čaj prochází procesem oxidace, kdežto u zeleného čaje se tento proces zastaví sušením. V důsledků rozdílného způsobu zpracování černé a zelené čaje mají odlišný obsah flavonoidů. Chci však podotknout, že látky obsažené jak v zeleném, tak i v černém čaji, mají hodně pozitivních vlastností pro lidský organizmus. Zelený čaj má větší obsah katechinů a polyflavonoidů než čaj černý. Tyto látky mají protirakovinové účinky, regulují krevní tlak a celkově posilují obranyschopnost organizmu. Dále zelený čaj má vysoký obsah vitaminu C a fluoru, což způsobuje, že zelený čaj je ochráncem zubní skloviny. Černý čaj má vysoký obsah theofylinu a theobrominu, tedy látek, které výrazně snižují úroveň nezdravého cholesterolu v krvi a mají výborné tonizující účinky,“ řekla Natalia Nikitenko.
Dodala, že skutečnost, že čaj zahání únavu, je jedním z hlavních důvodů jeho popularity. Prokázalo se, že čaj urychluje reakce, zvyšuje bdělost a stimuluje koncentrované myšlení.
A jaký čaj je vhodné pít, když chce člověk zabránit pocitu únavy? Je vhodnější pít černý nebo zelený čaj? „Myslím si, že výběr je naprosto individuální. Zásluhou čaje začíná tělo produkovat ve zvýšené míře hormony, nazývané „katecholaminy“, které působí jako neurotransmitery v centrální nervové soustavě. Tento efekt trvá kolem 45 minut po vypití čaje – na rozdíl od podstatně kratší doby působení kávy. Káva na člověka účinkuje okamžitě a intenzivně, zatímco čaj až po deseti až patnácti minutách. „Kávový stres“ a s ním spojené nežádoucí stavy (bušení srdce, zvýšení krevního tlaku) k čaji nepatří a milovník čaje by musel vypít opravdu velké množství tohoto nápoje, aby se dostal do podobného stavu. Vzestup způsobený čajem není doprovázen následným útlumem a zažívacími problémy, které mohou být výsledkem přílišného pití kávy. Kvůli rovnoměrnému a dlouhodobému povzbuzujícímu účinku je čaj považován za nápoj duševně pracujících,“ dodala Natalia Nikitenko.
Zdůraznila, že velmi důležitá je doba louhování černého i zeleného čaje, protože při delší době louhování se uvolní více tříslovin, čaj může ztratit své aroma a dostane nahořklou chuť.
„Co se týče ovocných čajů, pokud neobsahují kofein nebo jiné povzbuzující látky, logicky nemohou zahánět pocit únavy, ale účinně hydratují organizmus,“ konstatovala Natalia Nikitenko.
-red-