Výzkum trhu

Farmaceutika poráží alternativní medicínu

Vedoucí mezinárodní agentura pro výzkum trhu Synovate oznámila výsledky výzkumu, který odhalil postoje a chování v oblasti zdravotní péče. Mezi jiným bylo zjištěno, že nejčastěji navštěvují svého lékaře Němci. Kanaďané nejméně poslouchají nařízení svých lékařů a na globálním poli poráží farmaceutika alternativní medicínu.

Synovate se ptal 9642 lidí napříč Brazílií, Bulharskem, Kanadou, Německem, Indií, Malajsií, Nizozemím, Ruskem, Srbskem, Slovenskem, Tureckem a Spojenými Státy Americkými na všechny věci spojené se zdravotní péčí – zdroje informací o zdravotní péči, frekvence návštěv u lékaře, využívání ne-farmaceutických postupů, a další. Průzkum ukázal, jak jsou postoje a chování vůči zdravotní péči ovlivněny kulturními rozdíly.

Lékařská doporučení
Ukázalo se, že většina respondentů všech národností stále spoléhá na svého doktora a na jeho diagnózu. Výjimkou jsou jen obyvatelé Indie, Malajsie a Slovenska, kde 62%, 56% a 52% souhlasilo s výrokem „Často jdu za svým doktorem s již připravenou diagnózou“. Naopak, více než 70% respondentů z Bulharska a Nizozemí s tímto výrokem nesouhlasí.

Stoyan Mihaylov, výkonný ředitel Synovate Bulharsko řekl: „S bulharským systémem zdravotní péče máme mnoho problémů. Tyto výsledky ale potvrzují tradiční autoritu ‚doktora‘ v bulharské společnosti.“

Jasnou výjimkou jsou nezávislí Kanaďané. 59% respondentů (nejvíce ze všech zkoumaných zemí) věří, že doktor je ‚jedním z několika zdrojů, které ovlivňují mé rozhodnutí o zdravotní péči.‘ Opět oproti průměru (24%) ze všech zkoumaných zemí, nikdo z Kanaďanů nesouhlasí s výrokem – „doktor je osoba, jejíž rady budu poslouchat bez otázek.‘

Vedoucí Synovate Healthcare v Kanadě, Otto Akkerman, vysvětlil: „Tento výsledek reflektuje rostoucí roli poskytovatelů zdravotní péče, která ovlivňuje, jak se Kanaďané chovají ke svému zdraví a jak vybírají možnosti léčby. Mnoho Kanaďanů se spoléhá na své lékárníky, od kterých očekává, že vysvětlí lékařská doporučení. Kvůli pokračujícím nedostatkům lékařů a legislativy v oblasti zdravotní péče, která v několika provinciích Kanady dává lékárníkům pravomoc podávat léčebné konzultace a psát předpisy (a v některých případech účtují své služby vládě za podobných podmínek jako lékaři), můžeme očekávat, že toto číslo bude růst.“

V průměru jen jeden z deseti respondentů souhlasí, že jejich lékař je ‚osoba, která jednoduše předepíše lék, který požadují.“

Zeptejte se ‚doktora Google‘?
Nicméně, podle průzkumu, nejméně jedna čtvrtina respondentů na celém světě se spoléhá na jiný primární zdroj rad než na ten lékařský. Polovina všech respondentů souhlasila, že by si vzali léky předepsané svým lékařem, pouze pokud by byly podpořené dalším výzkumem. Toto platí nejvíce mezi Malajci – 82%.

Jennifer Wong ze Synovate Healthcare Malajsie to komentovala takto: „Toto není překvapující zjištění. Jakkoliv Malajci věří svým doktorům, většina bude hledat další názor od jiných doktorů, známých, příbuzných nebo kolegů ještě předtím, než plně uvěří daným lékům.“

Po lékařích byli přátelé a rodina nejčastějšími poskytovateli primárního zdroje informací o zdraví. V průměru, 8% respondentů se obrátilo na rodinu a přátele jako na jejich hlavní zdroj – to bylo nejčastěji uvedeno v Malajsii (18%), Brazílii (16%) a Rusku (14%). Ve většině zkoumaných zemích se respondenti raději ptali na své zdraví přátel a známých než lékárníků a zdravotních sester.

Dalším vlivným zdrojem byl internet. V průměru 5% respondentů ho používá jako primární zdroj informací – vedou Slováci (16%), Holanďané (15%) a Američané (10%).

Ředitel Synovate v Nizozemí, Reinier Heutink, řekl: „Navzdory holandskému respektu vůči obvodním lékařům, se v současnosti v Nizozemí vedou diskuze, ve kterých obvodní lékaři vyjadřují svůj strach z ‚Doktora Google‘ – to znamená, že pacienti používají Google jako jejich hlavní diagnostický nástroj. Lidé chtějí být připraveni a informování a chtějí být partnery svých obvodních lékařů.“

Nicméně, pouze 18% z celkového počtu respondentů souhlasilo, že svého lékaře vidí méně než dříve, protože právě nyní mohou najít na internetu to, co potřebují vědět.

Jak alternativní je ‚alternativní medicína‘?
Respondenti byli také dotázáni na to, co si myslí o alternativní léčbě jako je tradiční čínská medicína, bylinky, akupunktura, hypnoterapie (léčení spánkem), meditace a masáže.

Velká většina (83%) respondentů za poslední rok žádného praktika alternativní medicíny nenavštívila.

Srbové, nejen, že se vyhýbají lékařům, ale vyhýbají se i alternativní medicíně. 92% Srbů uvedlo, že za poslední rok péči nehledalo. Naopak ačkoliv jsou to čísla malá, Indové a Kanaďané nejméně dvakrát častěji užívali alternativní medicínu – 12% jich navštívilo lékaře za poslední rok čtyřikrát nebo vícekrát. Tyto výsledky komentuje Monica Gangwani, vedoucí divize zdravotnického výzkumu Synovate v Indii: „Indie má bohatou tradici v užívání přírodních / bylinných produktů pro terapeutické účely. To může být částečně vysvětleno vysokým výskytem samo-léčby a tedy i důvěry v alternativní léčbu a v domácí léčiva užívaná pro každodenní zdravotní problémy. Dalším důležitým důvodem jsou silné kulturní kořeny v Ayurvedě a ayurvedském léčení.“

Nadšení pro chemií nebo návrat k přírodě?
Když jsme se zeptali, zda souhlasí nebo nesouhlasí s výrokem, „Preferoval bych vzít si přírodní medicínu než lék“, respondenti projevili polarizované názory. Těsná většina všech ale souhlasila. Nejvroucnějšími přívrženci byli ruští respondenti, mezi kterými souhlasily s výrokem dvě třetiny dotázaných lidí. Anton Timergaliev řekl:

„Když se bavíme o popularitě přírodní medicíny, je důležité připomenout si, že pouze sto let zpátky velká většina ruské populace žila na venkově, kde bylo mnoho přírodní medicíny po ruce. Urbanizace, ačkoliv rapidní, je relativně nová a mnoho tradic zůstává silných.“

Dalšími velkými zastánci alternativní medicíny byli Němci, navzdory jejich snadnému přístupu k farmaceutickým výrobkům. Vysvětluje Manfred Eberlein:

Německo má dlouhou tradici v užívání homeopatie a přírodních léčiv. Zatímco je široce akceptováno, že farmaceutika jsou důležitá pro léčení více vážných nemocí, Němci častěji volí homeopatii nebo bylinná léčiva k léčení malých neduhů. Jsou viděna jako méně agresivní a nabízí více holistické, dlouhodobého léčení. Rostoucí počet lékařů má zvláštní specializaci v přírodní medicíně, takže mohou předepisovat farmaceutika a radit o alternativních cestách léčení.“

Paradoxně, Indové (63%) společně s Turky (60%) s tímto nesouhlasí. Navzdory ne-farmaceutickému přístupu, který spíše převažuje v Indii, což může být spíše než volbou způsobeno indickou ekonomikou a špatným přístupem k lékům.

Když jsme se ptali na skepticismus vůči ne-farmaceutickým přístupům, Američané byli v podstatě v této otázce rovnoměrně rozděleni, stejně jako Brazilci, Bulhaři a Kanaďané.

Z menšiny, která uvedla, že užívá ne-farmaceutické prostředky, byly ve všech trzích nejčastěji vyzkoušeny bylinná léčiva a masáže, v průměru 24%, resp. 21%. V Indii předstihla masáže a bylinná léčiva tradiční čínská medicína s 19,3%. V Brazílii byla srovnatelně populární akupunktura, 16,7% brazilských respondentů ji vyzkoušelo oproti průměrným 5,3%.

Kuriozity

  • Američané jsou více v klidu než jakýkoliv jiný zkoumaný trh… jeden z deseti za poslední rok meditoval, aby si zlepšil zdraví – což je největší využití tohoto přístupu mezi všemi trhy.
  • Celkově lidé vidí svého doktora alespoň jako partnera, který řídí jejich zdraví. Nicméně, Rusové, Kanaďané a Brazilci častěji než jiní respondenti vidí doktory jako transakční, 18% respondentů ze všech tří zemí souhlasilo s výrokem, že jejich doktor je ‚osobou, která jednoduše předepíše lék, kterou požadují‘.
  • Rusové a Slováci nejméně jmenovali svého doktora jako jejich hlavní zdroj lékařských rad a více než jakýkoliv jiný trh spoléhali v otázce svého zdraví na informační zpravodaje, magazíny, novinové články a knihy (20% Slováků a 16% Rusů používá primárně tyto zdroje).

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!