Díky instalaci další turbíny od firmy Ecotricity zůstane tamější středisko výroby vznětových motorů energeticky soběstačné i poté, co byla spuštěna nová výrobní linka na agregáty Duratorq TDCi o zdvihovém objemu 1,4 a 1,6 l. Ty se montují celkem do 28 variant modelů Fiesta, Fusion a Focus, včetně mimořádně hospodárné varianty Focus ECOnetic se spotřebou 4,3 l/100 km.
Ford a Ecotricity
Dosavadní dvě turbíny od firmy Ecotricity dokázaly od roku 2004 ušetřit již 6500 tun CO2, které by se jinak uvolnily do ovzduší při výrobě elektřiny z fosilních paliv. Třetí turbína má plánovaný výkon 1,8 megawattu, což by stačilo pro nejméně tisíc domácností.
Ekologická výroba
Motorárna společnosti Ford v Dagenhamu systematicky uplatňuje celou řadu ekologicky šetrných postupů. Například kovové třísky, které vznikají při obrábění, jsou zbaveny zbytků chladicí kapaliny, slisovány do briket a prodávány slévárnám jako materiál pro výrobu odlitků.
Při obrábění se namísto minerálního oleje používá k chlazení obrobků zředěný rostlinný olej, který je opakovaně recyklován. Díky tomu se ročně v Dagenhamu ušetří přes 500 000 litrů oleje. Chladicí kapalina je před opětovným použitím přefiltrována a zbavena drobných kovových třísek, jež se zachycují na magnetech.
„Zelená“ vize
Také technické centrum Fordu v nedalekém Duntonu se vydalo cestou snižování emisí. Díky přechodu na obnovitelné zdroje sníží svoje emise CO2 o 65 % neboli 36 100 tun.
Ford navíc rozvíjí ekologicky šetrnou výrobu i na evropském kontinentu. Třeba závod v německém Kolíně nad Rýnem odebírá elektřinu ze tří vodních elektráren ve Skandinávii. Energie se do Kolína dostává díky přenosové soustavě firmy Rhein Energie.
-red-