Finance

Oddych před druhým kolem?

Náhlé a prudké snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou minulý týden zastavilo volný pád světových akciových trhů. Tím hlavním problémem však zůstává nebezpečí, že se zastaví americké hospodářství. Zbytek světa by to pak neměl lehké.

Prudký pád cen akcií až na hranici tzv. medvědího trhu z minulého týdne se změnil v horskou dráhu, na které se lidé vozí chvíli nahoru a pak zase dolů. Svědčí to o postupné změně názoru investorů, kteří považují nynější hodnoty indexů za „dno“ a ceny akcií za velmi příznivé k nákupům. To znamená, že další hluboké poklesy už neočekávají, spíše naopak. Proti tomu však stojí stále ještě dost obchodníků, kteří na sebemenší nepříznivé zprávy reagují panickým prodejem akcií. Probíhající zasedání měnového výboru americké centrálí banky Fed, na němž se dnes rozhodne o změně úrokových sazeb, nemusí přesvědčit ani jedny, ani druhé.

Evropa také klopýtne
Možnost, že USA upadnou do recese, nebyla posledním neplánovaným snížením úrokových sazeb zdaleka zažehnána. Úvěrové trhy zůstávají velice slabé a pro firmy i spotřebitele drahé. Startovací potíže nynější ekonomické slabosti, špatné hypoteční úvěry, se sice jako hybatel aktuálního dění blíží vyčerpání – ztráty již byly odhaleny (i když ne všechny), řešení naznačeno (vznikne záchranný mezibankovní fond a americká vláda předloží Kongresu návrh daňových úlev a pomoci lidem, kteří hypotéky nebudou schopni splácet), kromě toho 14 úvěrových firem v USA už kvůli špatným hypotékám vyšetřuje FBI.

Krize úvěrového trhu ale zažehnána není, blíží se další potíže: úvěry na kreditních kartách, půjčky na automobily, úpadek pojistitelů dluhopisů. Podle některých analytiků mohou ztráty z těchto úvěrových nástrojů mnohonásobně překročit ztráty z hypotečních úvěrů. Důsledkem bude pokračování „credit crunch“, pokles důvěry spotřebitelů a snížení poptávky jak od občanů, tak od firem.

Jako zpomalení růstu pocítí důsledky špatného vývoje v zámoří také evropské ekonomiky. „Velikost těchto důsledků je však nejistá,“ napsal v pondělí britský deník Financial Times. Hospodářsky silnější země s vysokým růstem, jako je Česká republika, by však neměly trpět příliš. „Vliv případné americké recese na Českou republiku bude spíše zprostředkovaný,“ soudí Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank. „Západoevropské země, které odebírají i zboží z ČR, si udrží své vývozy do nově se otevírajících trhů Asie a Latinské Ameriky. ČR má významný obchod s ostatními evropskými státy, roste význam Ruska jako exportního teritoria českých firem.“

Faktem je, že nejvýznamnější finanční domy zvyšují svá doporučení pro evropské akcie, zejména pro trhy nových členských zemí EU. Odůvodňují to zhruba tím, že silnější hospodářský růst ochrání zdejší akcie před hlubokými výklesy. Na druhou stranu však ani tuzemští ekonomové neskrývají obavy, že tempo růstu HDP letos v České republice sotva dosáhne očekávaných 5 procent a mohlo by klesnout až ke 4 procentům, což by ještě nebyla žádná tragédie, nebýt schodkového státního rozpočtu.

Ačkoliv hospodářská síla USA je pro světovou ekonomiku stále ještě rozhodující, nemusí být tato závislost fatální. Mezinárodní měnový fond předpovídá snížení tempa růstu globálního HDP na 4,1 % z loňského 4,9 % (odhad). Znamená to snížení prognózy, pro letošek Fond původně předpovídal růst 4,4 procenta. Státům Evropské měnové unie MMF prognózuje růst tempem 1,5 %, když loni to bylo přes 2 procenta.

Bernankeho „povinnost“
MMF zároveň ve své prognóze vyslovuje přesvědčení, že USA do recese nespadnou. Jak dalece je tato víra opodstatněná se ukáže již dnes odpoledne, kdy budou zveřejněny údaje o hrubém domácím produktu v USA za poslední loňské čtvrtletí. Večer pak americká centrální banka oznámí své rozhodnutí o úrokových sazbách. Obchodníci považují další snížení o 0,5 proc. bodu za „povinné“.

Přeseda Fedu Ben Bernanke ale rozhodování tak jednoduché mít nebude. Pokud by Fed snížil sazby méně nebo vůbec, rozpoutala by se na burzách pravděpodobně další vlna výprodejů, protože půlprocentní snížení sazeb je v současných kurzech akcií už prakticky započítáno. Také by tím nepřímo přiznal, že náhlé a mimořádné snížení sazeb z minulého týdne nebylo správným krokem a že „naletěl“ podvodníkovi se Société Générale – řada burziánů tvrdí, že pád trhů z pondělí 21. ledna má svůj původ v rychlém uzavírání tržních pozic této banky po odhalení podvodu. Pokud by Fed snížil sazby více, mohly by si to trhy vysvětlit jako nedůvěru banky v americkou ekonomiku, či dokonce jako signál, že Fed disponuje údaji ještě horšími, než špatnými. Nehledě k tomu, že levnější peníze by podpořily již tak vysokou inflaci a snížili již teď silně podhodnocený dolar. Pravděpodobně by však nižší úroky pomohly likvidovat úvěrovou krizi a krizi spotřebitelské důvěry, což by se následně mohlo odrazit i ve snižování nezaměstnanosti. Tyto příjemnější důsledky by se ale v americkém hospodářství projevily až za několik měsíců.

Obchodníci očekávají, že snížení úrokových sazeb bude mít pro akcie krátkodobý prorůstový efekt, i když mnohem slabší, než jaký mělo podobné rozhodnutí minulý týden, protože tentokrát se se snížením již počítá. Pak se trhy znovu zhoupnou dolů. Pokud nebudou další makroekonomická data z USA příliš špatná, trhy se nepropadnou do medvědí zóny a dojde ke konsolidaci akciových kurzů před obratem k růstu.

– jef –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!