Slovinci užívají internet více než Rakušané, nejčastěji surfují uživatelé v Polsku, na školách vedou Slováci, nejméně chatují Chorvaté, hudbu a filmy nejvíce stahují v Bulharsku, internetovým kavárnám se daří v Bosně a Hercegovině. Internet zkoumal jedinečný výzkum GfK ve 13 zemích střední a východní Evropy na podzim roku 2007.
Ze 13 zkoumaných zemí má největší podíl uživatelů internetu v populaci Slovinsko (62% populace 15+), následuje Rakousko (59%; jediná „západní“ země v měření) a Česká republika (47%).
Podívejme se zblízka na internetové populace jednotlivých zemí. Slovinci uvádějí nevyšší podíl domácího připojení (90% internetových uživatelů 15+), následují Rakušané (85%), Chorvaté a Poláci (84%). Nejméně příležitosti k připojení doma mají uživatelé v Bosně a Hercegovině (56%) a na Ukrajině (43%). Česká republika se pohybuje na průměrné hodnotě měřených zemí – 76 % uživatelů s domácím připojením.
Zastoupení uživatelů s možností přístupu na internet v práci je nejvyšší ve Slovinsku a na Slovensku (45% internetových uživatelů 15+), následuje Rakousko a Rusko. Nejmenší možnost připojení v práci mají polští uživatelé internetu (22%). Česká republika zaujímá pozici na průměrné hodnotě měřených zemí – 36 % uživatelů s připojením v práci.
Dostupností internetu na školách se mohou pochlubit tři země středoevropského regionu – Slovensko, Česká republika a Maďarsko.
Výzkum zjišťoval, k čemu internet obyvatelé jednotlivých zemí využívají. Kromě zajímavostí jako stahování hudby a hraní online her se zaměřil na internetové bankovnictví a nakupování po síti. Těmto aktivitám se v měřených zemích daří nejlépe v Rakousku, ale také v České republice, Polsku a Slovinsku. V nakupování přes internet je Česká republika na druhém místě hned za Rakouskem.
Mezinárodní kvantitativní výzkum populace třinácti zemí střední a východní Evropy byl realizován metodou osobního dotazování v omnibusu zúčastněných zemí v září 2007 na vzorku populace N = 1 000. Výzkum koordinovala slovenská pobočka GfK Slovakia. Zúčastněné země: Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Ukrajina, Srbsko.