Pevné nervy musí mít každý, kdo se v současné době pohybuje na kapitálovém trhu. Turbulence, které se aktuálně na akciovém trhu vyskytují, byly k vidění naposledy při velkých propadech v červnu roku 2006.
Obavy z recese americké ekonomiky a nově otevřený problém pojišťoven s CDs (credit default swaps), což jsou derivátové instrumenty sloužící věřitelům k zajištění proti neschopnosti splácet dluhy, strhly většinu akciových trhů silně dolů. Poklesy byly tak intenzivní, že motivovaly americkou centrální banku k poměrně nečekanému snížení úrokových sazeb o 75 b.s. na 3,5%. Přesto nejhlubší propad byl na českém trhu až den poté. 23. ledna si tehdy sáhla většina titulů na lokální dno.
Uplynulý týden nebyla nouze ani o zajímavé korporátní informace. V současné hektické době mají ale na obchodování spíše zanedbatelný vliv. Vše se řídí sentimentem.
Za zmínku rozhodně stojí zpráva Société Générale, majoritního vlastníka Komerční banky. SG ohlásila ztrátu spojenou s problémy na peněžním trhu ve výši 2,05 mld. EUR. Navíc přiznala údajnou zpronevěru ve výši 4,9 mld. EUR jednoho ze svých zaměstnanců, který prováděl nepovolené obchody na derivátovém trhu. Většina francouzkých analytiků o hodnověrnosti tohoto tvrzení vyjádřila pochybnosti. Odpis by se neměl dotknout hospodaření Komerční banky, ale klidu českým investorům rozhodně nepřidal. V průběhu týdne se kurz Komerční banky propadl až k 3 000 Kč, v závěru týdne velkou část ztrát titul smazal a uzavřel na hodnotě 3 600 Kč.
Velké propady zaznamenaly rovněž akcie ČEZu, které se přiblížily až k 1 000 Kč. Také Telefónica O2, která korekci dlouho vzdorovala, klesla až na 434 Kč.
– red –