Ředitelé německých průmyslových, stavebních a obchodních firem, kteří se každý měsíc účastní výzkumu hospodářského institutu Ifo, hodnotí své perspektivy pro příští půlrok stále příznivě, ale jejich optimismus vyprchává.
Index Ifo, který z výsledků dotazníkového průzkumu mezi manažery každý měsíc sestavuje stejnojmenný německý institut ekonomického výzkumu, v srpnu dosáhl hodnoty 105,8 bodu, o 0,8 bodu méně než v červenci.
Mírně se zlepšilo hodnocení současné situace (ze 111,3 na 111,5 bodu). Podindex hodnotící očekávání vývoje na příštích 6 měsíců se však snížil ze 101,7 na 101,4 bodu.
„Výhled na příštích šest měsíců je stále pozitivní, ale poněkud slaběji,“ komentoval hodnoty indexu Hans-Werner Sinn, předseda Ifo institutu. „Přestože vývoz je stále dobrý, podnikatelé se obávají slabého eura. Neočekávají ani další přijímání nových pracovníků.“
Index Ifo patří mezi tzv. předstihové ukazatele a je důsledně sledován finančními trhy. Analytici jeho pokles předpokládali, ale mnohem hlubší, než skutečně nastal. Zejména podindex hodnotící budoucí vývoj se zachoval velmi vlídně vzhledem k předcházejícím vzruchům na finančních trzích, způsobenému problémy s hypotékami v USA. „To, že index poklesl, ale méně, než se čekalo, ukazuje na dvě věci. Tou první je, že situace je skutečně vážná i v Evropě. Tou druhou je, že trh opět přestřeluje,“ hodnotí Vladimír Pikora, hlavní ekonom poradenské společnosti Next Finance. „Otázkou nyní je, jestli za takovéhoto prostředí je pro Evropskou centrální banku vhodné zvyšovat své úrokové sazby. Očekávání do budoucna nejsou růžová a navíc podle posledních dat největší evropská ekonomika již zpomaluje svůj růst.“
Podniky ze sektoru stavebnictví svým příštím vyhlídkám zhoršují hodnocení. S výjimkou července tak činí už od počátku letošního roku. Společnosti působící ve velkoobchodu hodnotí svou nynější situaci zhruba stále stejně, ale podindex očekávání v tomto sektoru stále vyjadřuje určitý optimismus. Maloobchodní firmy zlepšily svá hodnocení jak současné, tak budoucí situace.
„Zpráva potvrzuje nepříznivý dopad nestability na finančních trzích vyvolané korekcí, normalizací ocenění rizika a krizí segmentu rizikovějších hypoték na nebezpečí pro světovou ekonomiku,“ říká Josef Kvarda, analytik investiční společnosti Atlantik Finanční trhy. „Předstihové indikátory ekonomiky SRN a Eurozóny a HDP Eurozóny ve druhém čtvrtletí naznačily zpomalení růstu ekonomiky. Index Ifo přes potvrzení poklesu růstové dynamiky ekonomiky zůstává z těchto indexů nejsilnější a potvrzuje hlavně silnou hospodářskou výkonnost německé ekonomiky.“
– jef –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.