Finance

Produkční ceny v průmyslu se zklidňují

Index cen průmyslových výrobců v červenci zpomalil svůj růst ve srovnání s předcházejícím měsícem, ceny se zklidnily také ve stavebnictví. Ceny zemědělské produkce naopak nabírají rychlost.

Průmysloví výrobci v červenci zvýšili své ceny o 0,2 % a meziročně ceny stouply o 4,1 procento. Proti předcházejícímu měsíci se tak tempo růstu cenového indexu zpomalilo, v červnu činila inflace na roční bázi 4,6 procenta.

Nejvíce, o 7,7 procenta, se v meziročním srovnání zvýšily ceny hutní produkce, o 7,5 % stouply ceny vody, elektřiny a plynu a o 3,2 % se zvýšil své ceny potravinářský průmysl. Přičemž z potravin nejvíce vzrostly ceny nápojů (o 4,5 %), mlékárenských výrobků (o 4,9 %) a průmyslových krmiv (o 10,8 procenta).

Pokles produkčních cen byl naopak zjištěn pouze u výrobců dopravních prostředků (o 0,4 %) a ostatních potravinářských výrobků.

Ceny stavebních prací se v červenci zvýšily o 3,6 % a proti předcházejícímu měsíci tak svůj růst zvolnily jen nepatrně (ze 3,7 procenta). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 6,8 % (v červnu o 7,4 %).

Ceny zemědělských výrobců se v červenci meziročně zvýšily o 11,3 % a ve srovnání s červnovým růstem 9,1 % tak nabírají tempo. Nejvíce, o 23,7 procenta, stouply ceny rostlinné produkce, když jen ceny obilovin stouply o 36,7 procenta. O necelou čtvrtinu se zvýšily také ceny ovoce. Ceny zeleniny byly nižší o 3,6 %, přičemž brambory zlevnily o 6,2 procenta. Ceny živočišné produkce celkově klesly o 0,5 procenta, především díky cenám skotu (snížení o 3,6 %) a prasat (pokles o 6,5 procenta). Ceny drůbeže a vajec naopak vzrostly, a sice o 9,1 % a 12 procent respektive.

Růst cen zemědělské a potravinářské výroby, zejména obilovin a mléka, potvrzuje rostoucí poptávku v rozvojových zemích. Zdražování těchto komodit je celosvětovým trendem. Další výrazný vliv na růst cen průmyslových a zemědělských výrobců mají ceny ropy, které se drží stále nad 75 dolary za barel.

Ve srovnání s Evropskou unií je růst producentských cen u nás rychlejší, v červnu činil meziročně v EU v průměru 2,2 procenta. Nejvíce stouply ceny v Lucembursku (o 8,9 %), v Litvě (o 7,8 %) a v Maďarsku (o 7,2 %). Na Slovensku vzrostly ceny o 1,3 %. Meziročně se ceny snížily jen v Německu (o 0,6 %).

Zatímco v EU se však tempo inflace zvyšuje (v květnu 2,1 %), v České republice naopak překvapivě polevilo. Přesvědčení tržních analytiků, že bankovní rada České národní banky na svém srpnovém zasedání opět zvýší základní úrokové sazby, již není tak pevné. Důležitým rozhodovacím faktorem bude zřejmě nejen vývoj cen průmyslových a zemědělských komodit na světových trzích a vývoj cen ropy, ale také skutečnost, že nízké úrokové sazby podporují rychlé tempo růstu hrubého domácího produktu a navíc pomohly tuzemskému finančnímu trhu vyhnout se propadu hlavních světových finančních trhů způsobenému krizí hypotečních úvěrů v USA.

– toy –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!