Obchod

Likvidace starých elektrospotřebičů se stává specializovaným oborem

Od září 2005, za necelý rok činnosti, se neziskové společnosti Asekol, s. r. o., Elektrowin, s. r. o. a Ekolamp, s. r. o., postaraly o sběr a bezpečnou likvidaci přibližně 8150 tun vyřazených historických elektrozařízení.

Neziskové organizace Asekol, Elektrowin a Ekolamp jsou pověřeny sběrem a ekologickou likvidací historických elektrických přístrojů vyhláškou ministerstva životního prostředí. Svou činnost firmy zahájily před rokem a licenci získaly v prosinci 2005. Jedná se o tzv. kolektivní systémy elektrozařízení, založené společně výrobci elektrických a elektronických výrobků, kteří jsou podle platných zákonů povinni zajistit sběr a ekologickou likvidaci svých produktů poté, co doslouží. Poplatky za tuto činnost hradí zákazníci v ceně nových výrobků.

Licence ministerstva životního prostředí uděluje kolektivním systémům prakticky monopol v určitých výrobkových skupinách. Asekol podle licence zajišťuje sběr a likvidaci zařízení z oboru informačních a telekomunikačních technologií, Elektrowin má na starosti malé a velké domácí elektrospotřebiče a elektronástroje a Ekolamp se zabývá likvidací osvětlovací techniky. Kromě těchto tří firem působí ve sběru a likvidaci elektroodpadu ještě firmy Rema (lékařská technika) a Retela (monitorovací technika).

Asekol, Elektrowin a Ekolamp v současné době sdružují více než 1060 výrobců a dovozců elektrozařízení. V posledních měsících se objem sběru vyřazených elektrozařízení pohybuje kolem 2000 tun materiálu měsíčně, tj. přepočtena na jednoho obyvatele 2,3 kg elektrošrotu za rok. Nejvíce, až 80 %, tvoří staré televizory a lednice.

„Přestože se objem vybraných elektrozařízení v našich kolektivních systémech stále zvyšuje, v některých zemích EU likvidují v přepočtu na obyvatele 10 kg a někde i 15 kg zařízení ročně,“ říká Jan Vrba, jednatel společnosti Asekol. Důvodem je podle něj delší tradice zpětného sběru i lepší ekologická výchova. „V severských zemích existují kolektivní systémy třeba již 5 let a měli tam také více času na nezbytnou propagaci a výchovu, aby se lidé naučili využívat připravené systémy,“ připomíná Roman Tvrzník, ředitel kolektivního systému Elektrowin.

V České republice dnes funguje zhruba 3050 sběrných míst, z nich 1100 je v prodejnách nových elektropřístrojů a v opravnách elektrospotřebičů. Dalších 250 sběrných míst je umístěno v obecních sběrných dvorech, kde na zajištění odběru spolupracují města a obce. Problém s vyřazenými elektrospotřebiči je tak vyřešen ve všech městech a obcích v ČR s více než 5000 obyvateli. V 971 menších obcích jsou nefunkční zařízení odebírána formou mobilního sběru.

Všechna zpětně odebraná elektrozařízení jsou zpracovávána v akreditovaných zpracovatelských zařízeních. Často jde o chráněné dílny, ve kterých nacházejí pracovní příležitosti lidé se změněnou pracovní schopností.

– das –

Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!