Výzkum trhu

Strategická úloha měst ve světové ekonomice

Společnost MasterCard Worldwide zveřejnila první výsledky výzkumného programu MasterCard Worldwide Centers of Commerce, zabývajícím se úlohou světových měst v globálním obchodě. Cílem výzkumu je prozkoumat a zhodnotit, jak nejvýznamnější města ovlivňují globální ekonomiku. Nejdůležitější součástí výzkumného programu je první výroční index světových center obchodu (MasterCard Worldwide Centers of Commerce Index), přinášející dosud nejkomplexnější analýzu a srovnání velkých měst.

Index vypracovaný skupinou předních ekonomů řadí padesátku center obchodu na základě šesti ukazatelů, hodnocených celkem více než stovkou bodů. Na prvním místě se umístil Londýn, za ním následuje New York, Tokio, Chicago a Hongkong. V první desítce se dále umístil Singapur, Frankfurt, Paříž, Soul a Los Angeles. Úplné znění zprávy je k dispozici na adrese www.mastercardworldwide.com.

„K úspěchu na dnešním globálním trhu je nezbytně nutné pochopit, jak jsou města navzájem propojena a jak rostou,“ prohlásil Robert W. Selander, předseda představenstva a generální ředitel společnosti MasterCard Worldwide. „Program Worldwide Centers of Commerce tuto potřebu řeší tak, že charakterizuje a analyzuje společné znaky měst, která nejvíce přispívají k růstu globální ekonomiky.“

Jako doplněk k indexu světových center obchodu vydala společnost MasterCard také zprávu o průzkumu center obchodu nazvanou Dynamika globálních měst a globálního obchodu (The Dynamics of Global Cities and Global Commerce). Součástí zprávy je odborný komentář týkající se úlohy, kterou jednotlivá města hrají při propojování sítě globálního obchodu. Komentář je k dispozici na adrese mastercardworldwide.com. V nadcházejících měsících zveřejní MasterCard další informace včetně indexu růstu, který měří tempo a rozsah změn, k nimž dochází v jednotlivých městech zahrnutých do indexu center obchodu; a dalšího indexu, který bude identifikovat a sledovat nově vznikající centra obchodu v rozvojovém světě.

„Význam měst roste také díky tomu, že stoupá důležitost znalostí na úkor vybavenosti materiály. Díky tomuto trendu se města stala uzly ve složitých sítích, na jejichž základě funguje globalizovaná ekonomika. Mohou tak zajišťovat spojení, jehož prostřednictvím probíhá skutečný globální obchod,“ uvedl Dr. Yuwa Hedrick-Wong, ekonomický poradce společnosti MasterCard Worldwide. „Tento průzkum přináší cenné poznatky o metropolích, které se nacházejí v centru globálního obchodu, i o faktorech, na kterých stojí obchod v každé z nich.“

Nejdůležitější poznatky:

  • Londýn – nejdůležitější centrum obchodu na světě. Díky pružnému prostředí pro podnikání, silným globálním finančním svazkům a mimořádně vysoké úrovni mezinárodního obchodu, cestovního ruchu a konferencí získal Londýn na indexu center obchodu první příčku. Londýn překonává New York ve čtyřech ze šesti hodnotících ukazatelů a vede si výrazně lépe než ostatní evropská města.
  • New York se umístil za Londýnem kvůli celostátním hospodářským faktorům a tržní regulaci. Někdejší bezkonkurenční hlavní město finančního světa přišlo kvůli Londýnu o vedení. V hlavním ukazateli hodnotícím finanční transakce obsadil New York druhé místo, a to především proto, že regulace newyorského trhu s dluhopisy ovlivňuje objem kótovaných prodejů. Pozice New Yorku je také ovlivněna méně stabilní americkou ekonomikou a větším kolísáním amerického dolaru.
  • Americkou dvojkou je díky financím a inovaci Chicago. Čtvrté nejdůležitější globální centrum obchodu, které za sebou nechalo i města jako Hongkong a Los Angeles, boduje v oblasti finančních toků díky svým komoditním a finančním trhům. Chicagské prvotřídní instituce pro vyšší vzdělávání zajistily městu vysoké skóre v oblasti inovací a vytváření vědomostí.
  • Města, kde se nejsnáze podniká – Montreal, Toronto a Vancouver. Kvalitní systém státní zdravotní péče, vynikající infrastruktura, nízká hustota dopravy a snadný přístup k veřejné dopravě – to vše přispělo k tomu, že Montreal, Toronto a Vancouver jsou pro podnikatele těmi nejatraktivnějšími městy.
  • Madrid, evropská brána pro jihoamerické firmy, se stává finančním lídrem. Madrid se umístil celosvětově na 16. a v Evropě na šestém místě, především díky mimořádně silnému trhu dluhopisů, nízké inflaci a nízké míře výkyvů HDP a směnných kurzů.
  • Ekonomická propast mezi východní a západní Evropou přetrvává. Nejhůře se ze západoevropských měst na seznamu umístil Řím, který získal téměř stejné hodnocení jako Budapešť – nejlépe umístěné město východní Evropy. Rozdíl mezi západní a východní Evropou přetrvává napříč všemi šesti hodnotícími ukazateli.
  • Tokio táhne ekonomiku asijsko-tichomořské oblasti. Tokio, lídr ve svém regionu a celosvětově třetí místo, se může chlubit indexem Nikkei 225, nejvyšším počtem vytvořených patentů na světě a leteckým uzlem, který překonává už jen Hong Kong.
  • V první desítce se umístili tři někdejší „asijští tygři“. Mezi 10 nejdůležitějších center obchodu se dostal Hongkong, Singapur a Soul. Soul boduje díky svému systému vyššího vzdělávání a produkci patentů, zatímco Hongkong a Singapur získaly nejvyšší hodnocení za kvalitu svého obchodního klimatu a za svůj význam v rámci globální finanční sítě. Singapur navíc získal dobré hodnocení za vládní politiku, která podporuje mezinárodní podnikání a obchod.
  • Dubaj lídrem v oblasti Blízkého východu díky kvalitnímu podnikatelskému klimatu. Dubaj, která je nejdůležitějším uzlem letecké i nákladní dopravy ve svém regionu, má navíc flexibilní podnikatelské klima, díky němuž je optimální pro rozvíjející se firmy.
  • Roste míra globalizace a konkurenceschopnosti Latinské Ameriky. Tři města z Latinské Ameriky, která se umístila mezi 50 celosvětovými centry obchodu, potvrzují, že úloha tohoto regionu v globální ekonomice je čím dál důležitější.

– red –

Čtěte také

Žaluzie, rolety, markýzy
Rolety, markýzy, žaluzie a další stínění dodá www.climastyl.cz!