Maloobchodní tržby se v březnu zvýšily o 10,5 procenta. Největší odbyt zažívali prodavači elektronického a elektrického zboží, zvýšená soukromá spotřeba ale nevynechala žádný segment.
Dvouciferný růst maloobchodních tržeb vykazovala česká ekonomika naposledy před 11 lety. Krátce na to vláda přijala sérii úsporných opatření a pak padla. Paralela se současným stavem není přímočará v tom, že disponibilní příjmy obyvatel jsou podpořeny rychlým hospodářským růstem a snižováním nezaměstnanosti. Varující ale je, že sociální výdaje státu rostou rychleji než ekonomika a rychleji než průměrná mzda. Soukromá spotřeba je navíc silně podporována úvěry a půjčkami, které jsou mnohem dostupnější než před 11 lety.
Reálný přírůstek maloobchodních tržeb v březnu činil 8,8 %, po očištění od rozdílného počtu pracovních dní to bylo 10,1 procenta.
Nejrychleji, o více než 22 procent, rostly prodeje elektroniky, elektrospotřebičů, nábytku a dalšího zboží dlouhodobé spotřeby. Souvisí to s vysokým počtem nově dokončovaných bytů, které je nutné vybavit. Více než 21% růst zaznamenaly také prodeje obuvi a textilu. Prodeje nepotravinářského zboží celkem vzrostly o 12, 6 % a tržby za potraviny se zvýšily o 5,6 procenta. „Růst celkových tržeb byl druhý nejvyšší za celé období zjišťování,“ konstatoval Český statistický úřad, který údaje o maloobchodních tržbách dnes zveřejnil.
Za uplynulých 12 měsíců tržby v maloobchodě nikdy nezpomalily svůj růst, naopak, tempo se stále zvyšovalo. Průměr v březnu dosahoval 7,1 procenta.
V motoristickém segmentu se sezónně neočištěné tržby zvýšily meziročně reálně o 12,2 %, v tom za prodej a opravy motorových vozidel o 12 % a za prodej pohonných hmot o 12,7 procenta.
V maloobchodě včetně motoristického segmentu vzrostly sezónně očištěné tržby meziměsíčně reálně o 1,7 % a sezónně neočištěné tržby meziročně o 10,5 procenta. V ubytování a stravování v březnu pokračoval růst tržeb, reálně se meziročně zvýšily o 3,9 %, a to stejným tempem v ubytovacích i stravovacích službách.
Analytici data hodnotí jako jasný signál pro zvýšení úrokových sazeb České národní banky (ČNB). Někteří soudí, že by k tomuto kroku měla ČNB přistoupit co nejdříve, nejbližší příležitost se naskýtá už na květnovém zasedání bankovní rady. Jiní odhadují, že centrální bankéři vyčkají se zvyšováním sazeb na nejnovější inflační prognózu, což by ukazovalo až na červencový termín.
– jef –
Článek je uveřejněn ve spolupráci se serverem Svět hospodářství.