Více než dvě třetiny lidí na světě se obávají změn v klimatu. Vyplývá to z prvního celosvětového průzkumu agentury Synovate uskutečněného pro 24-hodinový mezinárodní zpravodajský a informační kanál BBC World.
Průzkum probíhal v 21 zemích na šesti kontinentech v únoru 2007 a jeho cílem bylo zjistit přístup světové populace ke klimatickým změnám. BBC World se bude tímto tématem zabývat v průběhu dubna ve svém vysílacím programu Climate Watch.
Steve Garton, ředitel mediálního výzkumu Synovate Global uvedl: „Vydali jsme se na cestu poznání, co si svět myslí o aktuálních tématech, kterým dnes naše planet čelí. Průzkum ukazuje na nápadně společné názory, ale také vysvětluje, jak se klimatické problémy dotýkající se jednotlivých zemí promítají do názorů obyvatel na to, jak této hrozbě čelit. Objevuje se také potřeba lepšího vzdělání v této problematice.“
Sian Kevill, ředitel redakce BBC World prohlásil: „Výsledky této globální studie nám daly námět na fascinující diskuzní témata, která budeme analyzovat a diskutovat v našem vysílání Climate Watch v průběhu dubna. Jsem si jist, že naši diváci, z nichž mnozí jsou lidé ze zemí, které se účastnily průzkumu, budou stejně překvapeni některými výsledky zkoumání jako jsou znepokojeni.“
Klíčové výsledky:
- Více než dvě třetiny lidí na světě se obávájí klimatických změn. Nejvíce znepokojeni jsou Brazilci (87%), Španělé (87%), Australané (84%) a Jihoafričané (82%). To má za výsledek, že právě tito obyvatelé se nejvíce snaží povzbuzovat své známé, aby se chovali ekologicky *
- Obyvatelé dvou nejprůmyslovějších zemí, které nepodepsali Kjótský protokol jsou daleko napřed před svými politiky, s 84% Australany a 57% Američany, kteří se obávají klimatických změn
- Největší podíl populace, která uvádí, že se vůbec neobává klimatických změn, je s nimi spokojena, připisuje změny přírodnímu cyklu nebo prostě nevěří, že se podnebí mění jsou Polsko s 31% a Rusko s 27% spolu s 22% Američanů a stejným počtem Indů.
Z respondentů, kteří se hodně nebo alespoň trochu obávají vlivu klimatických změn:
- Největší vinu dává člověku Španělsko (32%) a Brazílie (31%).
- Lidé si celkově nejsou jistí jaké budou mít klimatické změny dopad. Jeden ze sedmi nevěděl, jaké může být největší nebezpečí, co se týče vzniku pouští, sucha, záplav a hladu. Asiaté (Korejci, Číňané a Singapuřané) jsou ti, kteří mají o této problematice stále nejméně informací
- Za hlavní příčinu způsobující změnu klimatu na zemi je považováno znečištění (23%), lidské zavinění zahrnující kácení stromů, odpad a navýšení celkové populace lidstva (21%), spolu se zvýšením skleníkových plynů a globálním oteplování v obou případech v 10%
- Pro Rusko je hlavní příčinou vina člověka (30%) stejně tak jakou znečištění (14%). Pro Polsko je to znečištění ve 20% a globální oteplování v 19%.
- Němci dávají globální oteplování za vinu automobilům a letecké dopravě. Naopak v Dubaji si jeden z pěti myslí, že za změny v klimatu může Bůh a jeho zasahování.
- 41% věří, že je za vše zodpovědná jedna země. Z těchto 41% respondentů dvě třetiny viní USA, Američané svoji vinu ale uznávají. 82% z nich uvádí jako hlavního zněčišťovatele právě Spojené Státy Americké. Svou zemi považuje za znečišťovatele také 40% Indů a jedna třetina Číňanů.
- Lidé se snaží eliminovat změny v podnebí skrze své spotřební návyky. Více než polovina si koupila ekologicky nezávadný výrobek, zařízení pro snižování spotřebované energie, snížila používání obalů a plastových tašek , nebo šetří energii.
- Z těchto respondentů, kteří se snaží eliminovat změny 78% uvedlo, že šetří energii, zatímco více než dvě třetiny (68%) uvádí, že recykluje odpad.
- Snaha Hong Kongu snížit odpad se vyplácí s 86% respondentů, kteří opravdu snížili množství odpadu. 90% obyvatel Hong Kongu pak snížilo počet používaných obalů a plastových tašek.